25 maja
sobota
Grzegorza, Urbana, Magdaleny
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Mobilna ambasada Laudato Si' opowie o ekologii

Ocena: 0
584

Najpierw na ulicach stolicy, później całego Mazowsza, następnie w Katowicach, aż w końców w na teranie całej Polski będzie można spotkać Mobilną Ambasadę Laudato Si’ - zapowiedział na konferencji prasowej, która odbyła się 28 listopada w Warszawie, Dyrektor Caritas Polska, ks. Marian Iżycki.

fot. Pixabay, CC0

Ks. Marian Iżycki tłumaczył, że Kościół zajmuje się ekologią nie tylko w encyklice Laudato Si’, ale o przebudzeniu i nawróceniu ekologicznym mówił już papież Jan Paweł II. - My wszyscy jesteśmy odpowiedzialni za naszą ziemię, która jest naszym domem, naszą matką. Nasze działania edukacyjne będziemy prowadzić w całej Polsce na temat integralnej ekologii, w którą człowiek jest zaangażowany – zaznaczył.

Bp Wiesław Szlachetka, Przewodniczący Komisji Charytatywnej KEP podkreślił, że encyklika Laudato Si’oraz nauczanie poprzednich papieży opiera się na przesłaniu biblijnym, tradycji Kościoła, a więc na teologii stworzenia. - Przede wszystkim papież zainspirowany umiłowaniem przyrody przez jego imiennika św. Franciszka z Asyżu przypomina to, co jest w Piśmie Świętym - że świat jest darem. Darem miłości Bożej, podarowany człowiekowi, aby człowiek z niego korzystał. Ale ten dar jest też zadaniem, by światem się opiekować, by go strzec, by korzystać z niego zgodnie z przykazaniem miłości Boga i bliźniego tak, aby z mogli z niego korzystać także ci, którzy po nas przyjdą – mówił.

W konferencji wzięli również udział Marian Banaś, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Finansów oraz Anna Król z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska, którzy przypomnieli o działaniach rządu dotyczących ochrony środowiska, a także wyrazili radość z uczestnictwa w projekcie Mobilnej Ambasady Laudato Si’.

- Ogromny zaszczyt i radość ze strony Jastrzębskiej Spółki Węglowej móc uczestniczyć w tej wspaniałej inicjatywie, jaką jest Mobilna Ambasada Laudato Si’. Cieszę się, że jako jastrzębska spółka węglowa wpisujemy się w naukę prośrodowiskową Kościoła katolickiego – mówił z kolei Daniel Ozon z Jastrzębskiej Spółki Węglowej. - Mamy nadzieję, że po czynach państwo nas poznacie, jako spółkę, która dba o środowisko. Autobus jest dziełem polskich inżynierów, w Polsce skonstruowany także cieszymy się też, że możemy wspierać polskich producentów – dodał.

Mobilna Ambasada Laudato Si’ wyjedzie najpierw na ulice Warszawy, później całego Mazowsza, następnie pojedzie do Katowic na szczyt ONZ COP 24, a później wyruszy na trasę po całej Polsce. - Ona będzie docierała do nie tylko dużych miast, ale też do mniejszych ośrodków. (...) Będziemy chcieli odwiedzać również małe miejscowości i małe parafie – mówił ks. Iżycki. Jak dodał, projekt zaplanowany jest na rok. W mobilnej ambasadzie znajduje się m.in. telewizor i materiały informacyjne dotyczące ochrony środowiska.

Projekt Mobilnej Ambasady Laudato Si’ wspierany jest przez Kancelarię Prezydenta, Ministerstwo Środowiska, Krajową Administrację Skarbową, Ministerstwo Finansów i Jastrzębską Spółkę Węglową.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 25 maja

"Nie jesteście ze świata, bo Ja was wybrałem sobie ze świata, dlatego was świat nienawidzi."

Dziś w Kościele: sobota V tygodnia Wielkanocy
+ dzień powszedni albo wspomnienie (do wyboru):
        - św. Bedy Czcigodnego, prezbitera i doktora Kościoła
        - św. Grzegorza VII, papieża
        - św. Marii Magdaleny de Pazzi, dziewicy
+ Czytania liturgiczne (rok C, I): Dz 16,1-10; Ps 100 (99),2-3.4-5; J 15,18-21.
+ komentarze Bractwa Słowa Bożego do czytańNajczęściej czytane artykułyNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -