29 marca
piątek
Wiktoryna, Helmuta, Eustachego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Modlitwa przy szańcu "Hubala"

Ocena: 0
1116

Dzień Pamięci o Majorze Hubalu odbył się w sobotę 30 kwietnia w Anielinie koło Tomaszowa Mazowieckiego (woj. łódzkie). Uroczystość odbyła się w 76. rocznicę śmierci Henryka Dobrzańskiego.

2016-05-01 19:20
rm / Radom (KAI), mz
fot. Irena Świerdzewska/Idziemy

Okolicznościowy list przesłał prezydent Polski Andrzej Duda, który napisał, że "Szaniec Hubala to ostatnia reduta II Rzeczypospolitej".

Obchody odbyły się przy szańcu ustawionym w miejscu śmierci mjr. Henryka Dobrzańskiego, dowódcy Oddziału Wydzielonego Wojska Polskiego, który nie złożył broni po klęsce wrześniowej i stał się pierwszym oddziałem partyzanckim okresu II wojny światowej.

Mszy świętej przewodniczył ks. płk Grzegorz Krupski, dziekan Wojsk Lądowych, a homilię wygłosił ks. por. Adam Tur, kapelan 25 BKPow w Tomaszowie Mazowieckim. – Jako dowódca major Dobrzański był dla żołnierzy pasterzem, a nie najemnikiem. Po klęsce wrześniowej podjął decyzję, by w Górach Świętokrzyskich kontynuować walkę. Potem przeniósł się w Opoczyńskie. Porażki Niemców spowodowały działania odwetowe, pacyfikacje i mordy na ludności cywilnej. Major mocno to przeżywał. Obwiniał siebie za śmierć niewinnych ludzi. Ale trwał ze swym oddziałem aż do dnia, gdy tutaj oddał życie za ojczyznę – powiedział ks. Tur.

W trakcie obchodów odczytano list prezydenta RP Andrzeja Dudy, który objął patronat honorowy nad uroczystościami. Napisał o znaczeniu Hubalczyków dla dalszego oporu Polaków wobec okupantów. – Pamięć o bohaterach i tragicznych bojach podtrzymywała w Polakach ducha oporu i wiarę w ostateczne wyzwolenie ojczyzny. Nie przypadkiem właśnie w rejonie opoczyńskim podziemie niepodległościowe było szczególnie silne i liczne, zaś słowa pieśni hubalczyków "Odpowie na nasz zew, powstając, Polska cała" ziściły się podczas Akcji Burza – napisał prezydent Duda.

Na koniec zaapelował, by "wszystkie nasze wysiłki przyczyniały się do wypełnienia testamentu wolnej Polski, który pozostawili nam Hubalczycy i którego dzisiaj my tu żyjący jesteśmy depozytariuszami".

Mjr Henryk Dobrzański, kawaler Krzyża Orderu Virtuti Militari i czterokrotnie Krzyża Walecznych, był zastępcą dowódcy 110. pułku ułanów. Po 17 września 1939 r. na czele 180 żołnierzy przebijał się do oblężonej Warszawy. Gdy dowiedział się o kapitulacji stolicy, chciał przedrzeć się na Węgry.

Po ciężkich walkach i dotarciu w Góry Świętokrzyskie zmienił zamiar i rozpoczął działania partyzanckie. Jednostkę swoją nazwał Oddziałem Wydzielonym Wojska Polskiego, a sam przybrał pseudonim "Hubal". Nie podporządkował się rozkazom dowództwa ZWZ nakazującym przerwanie walki. Niebawem Niemcy nazwali go "Szalonym Majorem" i wysyłali przeciwko niemu duży oddział.

30 kwietnia 1940 r. nad ranem udało im się zaskoczyć partyzantów koło wsi Anielin. Oddział wyrwał się z okrążenia, ale mjr "Hubal" poległ. Dotąd nie wiadomo, gdzie znajduje się jego grób. Są przypuszczenia, że Niemcy spalili lub w inny sposób zniszczyli całkowicie ciało, aby miejsce pochówku nie stało się obiektem czci.

Działalność "Hubala" zyskała duży rozgłos w kraju i za granicą. Miała duży wydźwięk moralny i polityczny, podtrzymywała Polaków na duchu, przyczyniła się do otrząśnięcia się po klęsce wrześniowej.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 marca

Wielki Piątek
Dla nas Chrystus stał się posłusznym aż do śmierci, i to śmierci krzyżowej.
Dlatego Bóg wywyższył Go nad wszystko i darował Mu imię ponad wszelkie imię.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 18, 1 – 19, 42
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter