21 marca
czwartek
Lubomira, Benedykta
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Msza z udziałem pary prezydenckiej przy grobie św. Jana Pawła II

Ocena: 5
1594

W przypadającą we wtorek 40. rocznicę wyboru papieża Jana Pawła II, prezydent Andrzej Duda i jego małżonka Agata Kornhauser-Duda uczestniczyli rano w mszy przy jego grobie w bazylice watykańskiej. Mszy przewodniczył kardynał Zenon Grocholewski.

fot. PAP/Jakub Kamiński

Na liturgii byli obecni członkowie polskiej delegacji, przybyłej do Rzymu na rocznicę wyboru kardynała Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową. Obecni byli także polscy duchowni, a wśród nich uczestniczący w synodzie biskupów, poświęconym młodzieży, biskup Marian Florczyk.

Przybyli liczni polscy pielgrzymi. Para prezydencka złożyła wieniec przy grobie polskiego papieża.

Rozpoczynając mszę w kaplicy świętego Sebastiana, kardynał Grocholewski - emerytowany prefekt Kongregacji Wychowania Katolickiego - powiedział, że jej uczestnicy modlą się za ojczyznę w roku stulecia niepodległości.

W homilii arcybiskup Jan Pawłowski, delegat do spraw nuncjatur w Sekretariacie Stanu Stolicy Apostolskiej, podkreślił, że w październikowy wieczór 1978 roku, pojawiła się "wieść tak niemożliwa, że trzeba było dużej wiary, by ją przyjąć". "To była noc papieskiej radości" - wspominał.

Abp Pawłowski mówił, że wiele razy i w różnych okolicznościach kardynał Wojtyła, jako ksiądz i metropolita krakowski, słyszał wezwanie "nie lękaj się". "W tamten wieczór 40 lat temu wezwanie to nabrało nowego wymiaru, potem zaś było wielokrotnie powtarzane i kierowane także do Polaków" - zauważył.

"Tyle razy Jan Paweł II pielgrzymował do ojczyzny, tyle razy zachęcał, modlił się, wzywał" - powiedział abp Pawłowski. Jak ocenił, słowo "solidarność", które papież powtarzał, "zostało potem rozmienione na drobne". Kaznodzieja wzywał do refleksji nad słowami Jana Pawła II, bo - jak ocenił - "pomniki nie wystarczą".

Zwracając się do prezydenta Dudy, abp Pawłowski powiedział: "Dobrze, że pan tu jest, w pańskiej osobie Polska przychodzi do świętego Jana Pawła II". Jak zaznaczył, należy pamiętać o tym, że "Polska zajmuje ważne miejsce" na arenie międzynarodowej i że za to również należy dziękować papieżowi. "Obyśmy tej historycznej szansy nie zmarnowali" - dodał.

W kazaniu watykański hierarcha zauważył, że "niektórzy wolność chcą zamienić w swawole". Wezwał, aby zanieść do Polski testament Jana Pawła II, jakim są słowa "nie lękajcie się".

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
 

Najwyżej oceniane artykułyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -