24 września
czwartek
Gerarda, Ruperta, Tomiry
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Na Białołęce nie ma miejsca na krzyż

Ocena: 0
1332

Z urzędu stanu cywilnego na Białołęce usunieto krzyż. Symbol religii chrześcijańskiej zdjęto po interwencji warszawskiej radnej Agaty Diduszko-Zyglewskiej z Koalicji Obywatelskiej.

Fot. pixabay.com/CC0

Radna Diduszko - żerując na ignorancji urzędników magistratu - podkreśla, że "urzędy miejskie (...) powinny być neutralne religijnie", nie pierwszy raz powołując się na zapisy Konstytucji RP o swobodzie wyznania w Polsce oraz bezstronności w sprawach światopoglądowych i religijnych, które nie każą usuwać z przestrzeni publicznej którychkolwiek symboli religijnych, ale wręcz odwrotnie: pozwalają na równi w przestrzeni publicznej umieszczać symbole religijne ważne dla wiernych wszystkich religii i wyznań.
Warto zauważyć, że wg Konstytucji RP Polska nie jest państwem świeckim, ale "demokratycznym państwem prawnym, urzeczywistniającym zasady sprawiedliwości społecznej" (art. 2), a słowo "świecki" czy "świeckie" w ogóle w Konstytucji RP nie występuje. "Neutralny religijnie" zaś nie znaczy "wrogi wszelkiej religii".

Radna napisała w sprawie o usunięcie krzyża z białołęckiego USC interpelację do prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego. I chociaż dotąd nie otrzymała odpowiedzi, krzyż został zdjęty.

Radny Sławomir Potapowicz z Koalicji Obywatelskiej, który najwyraźniej takze nie zna zapisów Konstytucji RP, sprawę komentował w piątkowej "Rundzie Pytań" w Radiu Warszawa.

Sławomir Potapowicz zadeklarował, że nie będzie zdejmował krzyży.

W białołęckim urzędzie stanu cywilnego krzyż był obecny od ponad 20 lat.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Katolik, mąż, absolwent polonistyki UW, dziennikarz. Związany z "Idziemy” od pierwszego numeru tygodnika. Członek Rady Programowej Polskiego Radia S.A., były redaktor naczelny portalu idziemy.pl
radoslaw.molenda@idziemy.com.pl

 

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 24 września

Czwartek, XXV Tydzień zwykły
+ Dzień Powszedni
Ja jestem drogą i prawdą, i życiem.
+ Czytania liturgiczne (rok A, II): Koh 1,2-11; Ps 90,3-6.12-14 i 17; Łk 9,7-9
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)


 

- Reklama -


E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyNajczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter