12 listopada
wtorek
Renaty, Witolda, Jozafata
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Na Białołęce nie ma miejsca na krzyż

Ocena: 0
878

Z urzędu stanu cywilnego na Białołęce usunieto krzyż. Symbol religii chrześcijańskiej zdjęto po interwencji warszawskiej radnej Agaty Diduszko-Zyglewskiej z Koalicji Obywatelskiej.

Fot. pixabay.com/CC0

Radna Diduszko - żerując na ignorancji urzędników magistratu - podkreśla, że "urzędy miejskie (...) powinny być neutralne religijnie", nie pierwszy raz powołując się na zapisy Konstytucji RP o swobodzie wyznania w Polsce oraz bezstronności w sprawach światopoglądowych i religijnych, które nie każą usuwać z przestrzeni publicznej którychkolwiek symboli religijnych, ale wręcz odwrotnie: pozwalają na równi w przestrzeni publicznej umieszczać symbole religijne ważne dla wiernych wszystkich religii i wyznań.
Warto zauważyć, że wg Konstytucji RP Polska nie jest państwem świeckim, ale "demokratycznym państwem prawnym, urzeczywistniającym zasady sprawiedliwości społecznej" (art. 2), a słowo "świecki" czy "świeckie" w ogóle w Konstytucji RP nie występuje. "Neutralny religijnie" zaś nie znaczy "wrogi wszelkiej religii".

Radna napisała w sprawie o usunięcie krzyża z białołęckiego USC interpelację do prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego. I chociaż dotąd nie otrzymała odpowiedzi, krzyż został zdjęty.

Radny Sławomir Potapowicz z Koalicji Obywatelskiej, który najwyraźniej takze nie zna zapisów Konstytucji RP, sprawę komentował w piątkowej "Rundzie Pytań" w Radiu Warszawa.

Sławomir Potapowicz zadeklarował, że nie będzie zdejmował krzyży.

W białołęckim urzędzie stanu cywilnego krzyż był obecny od ponad 20 lat.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Katolik, mąż, absolwent polonistyki UW, dziennikarz. W „Idziemy” od pierwszego numeru tygodnika. Członek Rady Programowej Polskiego Radia S.A., redaktor naczelny portalu idziemy.pl
radoslaw.molenda@idziemy.com.pl

 

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 12 listopada

Jeśli Mnie kto miłuje, będzie zachowywał moją naukę, a Ojciec mój umiłuje go i przyjdziemy do niego.
Dziś w Kościele:
+ wtorek, XXXII tydzień zwykły, wspomnienie obowiązkowe św. Jozafata, biskupa i męczennika
+ Czytania liturgiczne (rok C, I): Mdr 2,23-3,9; Ps 34 (33),2-3.16-17.18-19; Łk 17,7-10
+ Komentarz Bractwa Słowa Bożego do czytań

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMYNajczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

Nasze patronaty


Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -