22 sierpnia
czwartek
Cezarego, Tymoteusza
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Na granicy życia

Ocena: 0
684

Opracujmy wytyczne wyjaśniające, czym jest terapia daremna - mówi dr Błażej Kmieciak, przewodniczący Zespołu ds. opracowania standardów postępowania w terapiach medycznych stosowanych w okresie kończącego się życia, powołanym przy Rzeczniku Praw Pacjenta, w rozmowie z Ireną Świerdzewską.

Fot. Rafał Grad

Co było powodem powołania Zespołu?

Zespół powstał dzięki współpracy rzecznika praw pacjenta Bartłomieja Chmielowca z organizacjami działającymi na rzecz pacjentów i środowiskiem naukowym. Inspiracją była konferencja, która odbyła się w tym roku w Gdańsku, a dotyczyła problemów związanych z sytuacją pacjentów, którzy umierają, doświadczają stanów minimalnej świadomości, przebywają w oddziałach intensywnej opieki medycznej. Uznano, że konieczne jest powołanie zespołu, który opracuje standardy odnoszące się do praw pacjenta umierającego i tego w końcowym okresie życia, a także praw jego rodziny.

Czego standardy te miałyby dotyczyć?

Niejasności pojawiają się w kontekście zagwarantowanych ustawowo praw pacjenta. Myślę tu przede wszystkim o rzetelnym prawie do informacji, która będzie zrozumiała dla pacjenta, co wiąże się m.in. z wyrażaniem zgody pacjenta na różne działania medyczne. Chodzi też o prawo do kontaktu z osobami bliskimi. Dochodzi do konfliktów, które w mojej ocenie wynikają ze złej komunikacji. Z jednej strony jest profesjonalny personel, który używa bardzo hermetycznego języka, z drugiej – umierający pacjent i przerażona rodzina, która nie rozumie tego języka. Chodzi też o konkretne propozycje legislacyjne odnośnie do pełnomocników medycznych czy wprowadzenia mediatora medycznego, a więc osoby, który pomaga rozwiązać konflikt.

Kiedy byłem rzecznikiem praw pacjenta w szpitalach psychiatrycznych, część pacjentów zwracała też uwagę na swoje prawo do opieki duszpasterskiej.

 

Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu papierowym
Idziemy nr 29 (718), 21 lipca 2019 r.
Artykuł w całości ukaże się na stronie po 4 sierpnia 2019 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Dziennikarka, absolwentka SGGW i UW. Współpracowała z "Tygodnikiem Solidarność". W redakcji "Idziemy" od początku, czyli od 2005 r. Wyróżniona przez Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich w 2013 i 2014 r.

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 22 sierpniaNajczęściej czytane artykułyNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -