25 października
niedziela
Darii, Wilhelminy, Bonifacego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Na miarę nowego tysiąclecia

Ocena: 0.0294118
548

W ciągu dwudziestu lat działalności Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” przez szeregi stypendystów przewinęło się kilkadziesiąt tysięcy ludzi.

fot. Hubert Skrzypek/Fundacja "Dzieło Nowego Tysiąclecia"

Pianino, aby w przyszłości wyruszyć w trasę koncertową, profesjonalny rower, by wziąć udział w zawodach, encyklopedia, słownik, mikroskop, komputer, by zdobywać nowe wiadomości, a także przyjaźń i miłość na całe życie. To tylko kilka z tysięcy marzeń, które przez dwadzieścia lat spełniła Fundacja „Dzieło Nowego Tysiąclecia”.

W ciągu dwudziestu lat działalności Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” przez szeregi stypendystów przewinęło się kilkadziesiąt tysięcy ludzi. Niektórzy tworzyli tę wyjątkową wspólnotę, określaną mianem „żywego pomnika Jana Pawła II”, jedenaście, a nawet dwanaście lat, a inni dwa lub trzy. Pochodzą z różnych części naszego kraju, a w ostatnich latach także z zagranicy, gdy programem stypendialnym zostali objęci, podejmujący naukę w ojczyźnie potomkowie Polaków, którzy po przesiedleniach bądź, przesunięciu granic, znaleźli się na terenach dawnego ZSRR. Różnią się swoimi pasjami, zainteresowaniami i talentami. To, co jest dla nich wspólne, to odważne marzenia, których realizacja małymi krokami zmienia otaczający nas świata.

 


ZACZYNA SIĘ OD MARZENIA

Wśród stypendystów byli i są ci, którzy swoje marzenia związali z filmem. Dziś możemy podziwiać ich na deskach teatrów i ekranach kinowych, ale także stojących z drugiej strony kamery. Przez szereg lat, dzięki konkursowi imienia biskupa Jana Chrapka i współpracy z Uniwersytetami Warszawskim i Jagiellońskim, Fundacja odnalazła a następnie pomogła wykształcić się i zdobyć pierwsze doświadczenia szerokiej grupie dziennikarzy. Podobna sytuacja miała miejsce w przypadku tych, którzy marzyli o zawodzie prawnika, a indeks na prawo oraz stypendium wygrali w konkursie Lex organizowanym przez Fundację. Trudno stworzyć listę kierunków studiów, które ukończyli stypendyści Fundacji i zajęć, które podejmują. Łatwiej byłoby zapewne powiedzieć czego nie robią, a zaraz dodać „jeszcze”, gdyż kolejne pokolenia wciąż zaskakują nas swoimi pomysłami i kierunkami rozwoju swoich talentów.

Oprócz marzeń związanych z pracą i karierą na dnie wielu serc samych stypendystów są te o akceptacji, pełnej i kochającej się rodzinie, której niekiedy nie mieli, a także o przyjaźni i miłości na całe życie. Fundacja dla wielu stała się drugą, a niekiedy jedyną, rodziną. W fundacyjnej wspólnocie nawiązują się znajomości i przyjaźnie, które niekiedy swój finał mają przed ołtarzem. Świadectwem jest to, że chyba nie ma miesiąca, w którym do biura Fundacji nie trafiłoby zaproszenia na ślub wraz z prośbą o obecność któregoś z pracujących w nim kapłanów.

 


MARZENIA NIE WYSTARCZĄ

Wiele, z opisanych marzeń, nigdy by się nie spełniło, gdyby nie decyzja Konferencji Episkopatu Polski, aby w 2000 roku powołać do życia Fundację „Dzieło Nowego Tysiąclecia”, której celem miało być wsparcie zdolnej i ubogiej młodzieży pochodzącej z małych miast i wsi. Stypendyści, dzięki pomocy finansowej, mogą samodzielnie się utrzymać w miastach często oddalonych o wiele kilometrów od rodzinnego domu, podejmując naukę w najlepszych liceach i uniwersytetach w Polsce jak również za granicą. Środki ze stypendium przeznaczają na zakup pomocy naukowych, ale także instrumentów, sprzętu sportowego czy elektrotechnicznego. Wielu bez finansowej pomocy mogłoby o tym tylko wciąż marzyć.

Fundacja jednak to nie tylko pomoc finansowa, ale przede wszystkim wspólnota ludzi, którzy mogą na siebie liczyć. Sukcesy jednych stypendystów są inspiracją dla ich młodszych kolegów i koleżanek, że warto walczyć o swoje marzenia. Ich historie życia pokazują, że o ostatecznym sukcesie nie decyduje miejsce, z którego się pochodzi czy status materialny rodziny, ale dobrze wykorzystana pomoc ze strony Kościoła oraz determinacja i głęboka wiara w realizację postawionego sobie wysoko celu.

 


MARZENIE ŚW. JANA PAWŁA II

Stypendyści Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” to jednak przede wszystkim realizacja marzenia św. Jan Pawła II, który 3 czerwca 1997 r. wypowiedział w Poznaniu te słowa: „Znałem młodzież polską i nie zawiodłem się nigdy na niej. Świat was potrzebuje. Potrzebuje was Kościół. Przyszłość Polski od was zależy. Budujcie i umacniajcie na polskiej ziemi cywilizację miłości”. Absolwenci i stypendyści, poprzez sposób wykonywania powierzonych im zadań i misji, starają się spełniać nadzieje, które pokładał w nich Papież Polak. Dotyczy to nie tylko pracy zawodowej, ale przede wszystkim życia rodzinnego i aktywne włączanie się i animowanie życia wspólnoty Kościoła. Jednocześnie są świadomi ciążącego na nich obowiązku przekazania kolejnym pokoleniom wartości, które swoim życiem i nauczaniem, w ich sercach zaszczepił i ukształtował św. Jan Paweł II. Poznają je podczas rekolekcji, spotkań formacyjnych oraz letnich obozów, gdy odwiedzają miejsca związane z życiem Papieża Polaka oraz czytają i rozważają jego nauczanie. Budowę cywilizacji miłości zaczynają zaś poprzez zaangażowanie w wolontariat, który jest integralnym elementem programu stypendialnego. Tak formuje się pokolenie ludzi młodych na miarę nowego tysiąclecia. W nich, jak św. Jan Paweł II, pokładamy nadzieję na lepszą przyszłość naszej ojczyzny i wspólnoty Kościoła.

 


POMÓŻ SPEŁNIAĆ MARZENIA

To, ilu młodym ludziom Fundacja „Dzieło Nowego Tysiąclecia” pomoże spełnić marzenia, zależy od naszej wrażliwości i hojności. Obecnie programem stypendialnym objętych jest blisko 2 tys. uczniów i studentów, a roczny koszt obsługi programu stypendialnego to 12 mln zł, z czego zdecydowana większość pochodzi ze zbiórki kościelnej i publicznej, organizowanej w czasie Dnia Papieskiego.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

NIEDZIELNY NIEZBĘDNIK DUCHOWY - 25 października

Niedziela, XXX Tydzień zwykły
«Będziesz miłował Pana Boga swego całym swoim sercem, całą swoją duszą i całym swoim umysłem»
+ czytania liturgiczne (rok A, II): Wj 22,20-26; Ps 18, 2-4.47 i 51ab; 1 Tes 1,5c-10; Mt 22,34-40
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
Prawo miłości - komentarz tygodnika IdziemyNajczęściej czytane artykuły

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyNajczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter