15 stycznia
piątek
Pawła, Arnolda, Izydora
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Na pomoc dziecku

Ocena: 0
208

Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Koninie od początku swojego istnienia obiera kierunek „dziecko”. Dzięki temu od 22 lat ani jedno dziecko z terenu powiatu konińskiego nie trafiło do domu dziecka.

fot. arch. zespołu pieczy zastępczej w Koninie

Taki sukces nie byłby możliwy, gdyby nie poświęcenie zaangażowanych ludzi, specjalistów, którzy nigdy nie wyłączają telefonów, a interwencje podejmują natychmiast. – Mimo odległości – powiat koniński jest powiatem ziemskim, od niektórych gmin dzieli nas ponad 60 km – udało nam się zbudować współpracę ze specjalistami. I choć na początku było różnie, dziś przy ocenie sytuacji rodzin mówimy jednym głosem, to wspaniali ludzie! – cieszy się Dorota Kaźmierczak, kierownik zespołu ds. pieczy zastępczej.

Każdego roku w powiecie konińskim przybywa rodzin zastępczych zawodowych, niezawodowych i spokrewnionych. – Nadal mamy możliwość zaopiekowania się dziećmi potrzebującymi pomocy. Jestem głęboko przekonana, że również w przyszłych latach piecza zastępcza w powiecie konińskim będzie w tym obszarze wydolna. Jest to efekt owocnej współpracy m.in. rodziców biologicznych, rodzin zastępczych, psychologów, sędziów, kuratorów sądowych, wychowawców, dyrektorów szkół, ośrodków pomocy społecznej, w tym asystentów rodzinnych. Najważniejsze jest prawo dziecka do wychowywania w swojej naturalnej rodzinie, a jeśli to niemożliwe, to prawo do wychowywania w warunkach rodzinnych, do wiedzy o swojej rodzinie oraz budowania tożsamości w oparciu o swoją rodzinę – podkreśla Dorota Kaźmierczak. Praca zespołu skupia się zatem na reintegracji rodzin naturalnych i powrocie dzieci do swoich rodziców biologicznych. Kiedy dziecko trafia do pieczy zastępczej, opieką objęta jest cała jego rodzina biologiczna. – Dla nas rodzina w kryzysie ma czystą, otwartą kartę, zawsze bardzo intensywnie z nią współpracujemy. Wspieramy także rodziny po powrocie dzieci, by ugruntować pozytywną zmianę, mimo że nie jest to naszym bezpośrednim obowiązkiem – informuje pani kierownik.


Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu drukowanym
Idziemy nr 03 (794), 17 stycznia 2021 r.
całość artykułu zostanie opublikowana na stronie po 20 stycznia 2021


PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Zapowiedź nowego nru tygodnika Idziemy

+ Tygodnik Idziemy na 17 stycznia - dlaczego warto sięgnąć po najnowszy numer?

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 15 stycznia

Piątek, I Tydzień zwykły
+ Dzień Powszedni
Mówię ci: Wstań, weź swoje nosze
i idź do swego domu!

+ Czytania liturgiczne (rok B, I): Hbr 4,1-5.11; Ps 78,3-4c.6-8; Mk 2,1-12
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMYE-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyNajczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter