29 marca
piątek
Wiktoryna, Helmuta, Eustachego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Nadzieja dla Jemenu

Ocena: 0
716

Wojna domowa, susza, powódź i głód. Jemen jest jednym z najbardziej wyniszczonych krajów na świecie.

fot. Caritas Polska

Miliony mieszkańców Jemenu potrzebują opieki medycznej, która daje szansę na przeżycie w ekstremalnych warunkach. W 2023 r. Caritas Polska obejmie opieką kolejną placówkę medyczną, która będzie świadczyć pomoc zwłaszcza kobietom i dzieciom. – Nasz kraj ciągle jest w stanie anarchii. Na co dzień brakuje pracowników, nasze stanowiska pozostają nieobsadzone, a kadra medyczna migruje – mówi doktor Raed Bawain, dyrektor szpitala Al-Kuwait w Adenie, który od tego roku będzie wspierać Caritas Polska. – Ratunkiem jest interwencja organizacji humanitarnych. Mamy nadzieję, że Caritas będzie jedną z tych organizacji – mówi doktor Bawain.

 


NA KRAWĘDZI KATASTROFY HUMANITARNEJ

– Konflikt w Jemenie ma bardzo złożony charakter. Walczą ze sobą nie tylko jasno zdefiniowani przeciwnicy, ale też lokalne bojówki, które kontrolują dane terytorium, co znacząco wpływa na możliwości pracy organizacji humanitarnych takich jak Caritas Polska – mówi Radosław Sterna, szef misji Caritas Polska w Jemenie.

Wojna w Jemenie pochłonęła już co najmniej 350 tys. ofiar i nic nie wskazuje na to, by mogła się szybko zakończyć. Co gorsza, w 2022 r. Jemen nawiedziła największa od 40 lat susza, a potem ogromna powódź – opady deszczu przekroczyły 300 proc. normy. Doprowadziło to do wyjałowienia ziemi uprawnej, a wiele zwierząt gospodarskich doświadczyło stresu cieplnego, który powoduje m.in. zmniejszenie produkcji mleka.

Jemen ucierpiał pośrednio także w wyniku inwazji Rosji na Ukrainę – z obu tych krajów sprowadzał 46 proc. dostaw zboża (dane ONZ). Ceny żywności gwałtownie rosną: inflacja w 2022 r. według MFW wyniosła 43 proc. Według ONZ na 31 mln Jemeńczyków 20,3 mln potrzebuje wsparcia w dostępie do usług zdrowotnych, 17,3 mln – dostaw żywności, a 15,3 mln – poprawy dostępu do czystej wody.

 


SĄ LEKARZE, BRAKUJE PIENIĘDZY

Lekarze i inni pracownicy medyczni w Jemenie często od lat nie otrzymują regularnego wynagrodzenia. Kliniki potrzebują także doposażenia w leki i sprzęt medyczny, zaopatrzenia w wodę, remontów infrastruktury.

W 2023 r. Caritas Polska obejmie opieką szpital Al-Kuwait w tymczasowej stolicy kraju, Adenie. Główną formą pomocy będzie tym razem dofinansowanie wynagrodzeń personelu. – Nasz szpital służy mieszkańcom dzielnicy Khormakser, w której mieszka około 97 tys. osób – mówi doktor Raed Bawain, dyrektor szpitala Al-Kuwait. – Zapewniamy dostęp do szczepień, zapobiegamy niedożywieniu, prowadzimy oddział pediatryczny, chorób wewnętrznych, położniczy i ginekologiczny. Mamy też nadzieję na wznowienie usług na oddziale położnictwa ratunkowego.

 


POMOC DLA KOBIET W CIĄŻY I DZIECI

– Od roku pracuję jako koordynator programowy Caritas Polska. Jestem lekarzem, moja praca od zawsze polegała na pomocy ludziom – mówi Omaima Ali. – Kiedy pojawiła się możliwość pracy w sektorze humanitarnym, zobaczyłam szansę, by pomóc jeszcze większej liczbie osób niż wcześniej. Jestem dumna z tego, że dzięki naszej pracy udaje nam się podnieść jakość usług medycznych w moim kraju. To daje mi siłę i motywację.

W pięciu placówkach w Jemenie wspieranych przez Caritas w ciągu roku otrzyma pomoc szacunkowo 45 tys. osób, a wartość wsparcia wyniesie około 2 mln 200 tys. zł.

– Moje dziecko otrzymuje w tej klinice konieczne szczepienia. Przychodzę tutaj regularnie – mówi Safa Abdulla Mohammed, która korzysta z poradni wspieranej przez Caritas Polska w regionie Albutrees. Poradnia otrzymuje szczepionki i leki, oferuje wsparcie dla kobiet w ciąży i młodych matek. – Można tutaj dostać także antybiotyki oraz paracetamol. Opieka jest dla nas bezpłatna, a to oznacza duże wsparcie. – To jedyna klinika w tym ubogim regionie. Caritas przynosi nam ulgę. To niebywale ważna pomoc humanitarna i ekonomiczna. Mam nadzieję, że to wsparcie będzie kontynuowane, gdyż bardzo tego potrzebujemy – mówi Safa Abdulla Mohammed. – Bez wsparcia darczyńców nie byłoby naszej pomocy w Jemenie – dodaje Radosław Sterna.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 marca

Wielki Piątek
Dla nas Chrystus stał się posłusznym aż do śmierci, i to śmierci krzyżowej.
Dlatego Bóg wywyższył Go nad wszystko i darował Mu imię ponad wszelkie imię.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 18, 1 – 19, 42
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter