20 kwietnia
sobota
Czeslawa, Agnieszki, Mariana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Nagroda "Solidarnej Wsi"

Ocena: 0
942

Fundacja „Solidarna Wieś” Nagrodą im. bp. Romana Andrzejewskiego za rok 2022 uhonorowała Janusza Bylińskiego, działacza NSZZ RI „Solidarność” i Duszpasterstwa Rolników, byłego ministra rolnictwa i gospodarki żywnościowej.

fot. Irena Świerdzewska

Uroczystości odbyły się 17 lutego w Domu Arcybiskupów Warszawskich. Spotkanie poprowadził Sławomir Siwek, przewodniczący Rady Fundacji „Solidarna Wieś”. W gali wzięli udział parlamentarzyści, przedstawiciele władz samorządowych i świata nauki, biskupi i księża zaangażowani w duszpasterstwo rolników, osoby związane z rolniczą Solidarnością oraz dotychczasowi laureaci nagrody.

Gratulacje od prezydenta Andrzeja Dudy przekazał Paweł Szrot, szef Gabinetu Prezydenta RP. Minister Jan Dziedziczak odczytał list od premiera Mateusza Morawieckiego, list od marszałek sejmu Elżbiety Witek odczytała wicemarszałek Małgorzata Gosiewska. Gratulacje przesłali m.in. minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek, abp Józef Michalik i bp Szymon Stułkowski.

Kard. Kazimierz Nycz powitał zebranych jako gospodarz miejsca. Wspominając postać i zaangażowanie patrona nagrody, bp. Romana Andrzejewskiego, wskazał, że problemy rolnictwa w latach 80. były zupełnie inne niż obecnie. – Jedno na pewno jest wspólne – troska o duchowość człowieka, który pracuje w rolnictwie. Ta głęboka troska o duchowość powinna trwać – podkreślił kard. Nycz.

Kapituła Nagrody im. bp. Andrzejewskiego m.in. za taką postawę zdecydowała się uhonorować Janusza Bylińskiego. W 1982 r. laureat współorganizował obchody pierwszych Ogólnopolskich Dożynek Jasnogórskich, które przyczyniły się do rozwoju grup duszpasterskich zrzeszających mieszkańców wsi. Te z kolei dały początek specjalistycznemu Duszpasterstwu Rolników. W ostatnich latach komunizmu Janusz Byliński przyczynił się też do przywrócenia tradycji dożynek w wielu parafiach w całym kraju, pomimo wprowadzenia przez władze komunistyczne zakazu organizowania takich wydarzeń. Janusz Byliński zaangażowany był w tworzenie Duszpasterstwa Wspólnoty Rolników przy klasztorze ojców kapucynów w Zakroczymiu. W latach 1990–1991 był ministrem, a w 1993 r. p.o. ministrem rolnictwa i gospodarki żywnościowej.

Minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk w wystąpieniu przypomniał, że organizacja pierwszych dożynek na Jasnej Górze przypadła w trudnym czasie, a tradycja utrzymywana jest dotychczas. – Znam Janusza od czterdziestu lat, docenić trzeba przede wszystkim jego wytrwałą, systematyczną pracę nad budową duszpasterstwa rolników, które wspierało ludzi dbających o bezpieczeństwo żywnościowe oraz dbających o wiarę i tradycję wsi. Mieliśmy okazję współpracować przez dwie kadencje w zarządzie Akcji Katolickiej diecezji płockiej. Wiem, jak dobrze zorganizowanym jest człowiekiem, co widać także na polu jego działalności społecznej czy zawodowej. Obecnie jako prezes doskonale prowadzi rynek hurtowy w Broniszach. Ta jego pozytywistyczna praca zasługuje na nagrodę – powiedział minister Kowalczyk.

Dr hab. Rafał Łatka z IPN w wygłoszonej laudacji podkreślił, że nagroda trafia w dobre ręce, a sam laureat jest symbolem naturalnego, organicznego związku między Kościołem a wsią. Statuetkę Januszowi Bylińskiemu wręczył bp Leszek Leszkiewicz, delegat episkopatu Polski ds. duszpasterstwa rolników. Podkreślił, że bogaty życiorys Janusza Bylińskiego jest częścią wspólną historii narodu i Kościoła. Laureat, dziękując za nagrodę, przypomniał osobę bp. Andrzejewskiego, którego znał. Wskazał na znaczenie edukacji dla budowania przyszłości. Odnosząc się do szeroko omawianego swojego zaangażowania, podkreślił, że nigdy nie działał sam.

Oprócz ustanowionej w 2004 r. nagrody Fundacja „Solidarna Wieś” przyznaje stypendia dla uczącej się młodzieży. – To pomoc dla młodych ludzi z terenów wiejskich i małomiasteczkowych, którzy pokonują przeciwności i podejmują trud zdobywania wiedzy. Łączą ambicję z poczuciem społecznych powinności, uczestnicząc w działaniach kulturalnych czy charytatywnych w swojej szkole i otoczeniu – powiedział podczas gali Sławomir Siwek.

Dotychczas „Solidarna Wieś” ufundowała stypendia 30 osobom. W roku 2021/2022 do grona stypendystów dołączyło dwóch uczniów. Krystian Janiuk został stypendystą jako uczeń III klasy Liceum Ogólnokształcącego im. Władysława Łokietka w Krasnymstawie. Aktualnie studiuje dziennikarstwo i komunikację społeczną na KUL. Przejawia zdolności artystyczne, takie jak taniec, śpiew i gra aktorska. Błażej Morzycki jest uczniem I klasy Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Długosza we Włocławku. Mieszka z rodzicami w miejscowości Wystrzelice Parcele. Stypendium wręczył Zenon Sułecki, prezes Zarządu Fundacji „Solidarna Wieś”.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Dziennikarka, absolwentka SGGW i UW. Współpracowała z "Tygodnikiem Solidarność". W redakcji "Idziemy" od początku, czyli od 2005 r. Wyróżniona przez Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich w 2013 i 2014 r.

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 19 kwietnia

Piątek, III Tydzień wielkanocny
Kto spożywa moje Ciało i Krew moją pije,
trwa we Mnie, a Ja w nim jestem.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 6, 52-59
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najczęściej czytane komentarze



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter