26 lutego
środa
Miroslawa, Aleksandra
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Najlepsze szpitale

Ocena: 0
996

Centrum Onkologii w Bydgoszczy od lat zbiera najwyższe oceny pacjentów. Ale to nie jedyny szpital w Polsce na światowym poziomie.

Instytut Hematologii i Transplantologii w Warszawie od lat zyskuje najwyższe notowania w rankingu szpitali. Fot. arch. IHiT

Wyłonione w dorocznym ogólnopolskim rankingu szpitale oferują solidne leczenie i dobrą opiekę. Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia już po raz trzynasty sprawdzało pod tym kątem polskie szpitale. Pod uwagę brano m.in. zarządzanie, jakość opieki i usług medycznych oraz komfort pobytu pacjenta. Analizowano również zdarzenia i skargi pacjentów.

– Zaproszenia do udziału w rankingu zostały wysłane do około tysiąca placówek – mówi Mateusz Bochenek z Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia. Uczestnicy ankiety odpowiadali na 200 szczegółowych pytań. Oceniano infrastrukturę szpitala, pytano o liczbę sal poniżej pięciu osób na oddziale, system sterylizacji pomieszczeń i narzędzi, diagnostykę. Poruszano takie sprawy jak występowanie działań niepożądanych związanych z podaniem leku, z transfuzją, błędami podczas operacji – czy na przykład w ranie operacyjnej nie zostało ciało obce, czy nie zdarzyło się zoperowanie narządu po niewłaściwej stronie ciała, poparzenie ciała podczas zabiegu. Padały pytania o liczbę zgonów w szpitalu, sekcji zwłok, pobrań narządów do przeszczepów, samobójstw. Także o liczbę szkód i uiszczonych odszkodowań. Wreszcie o satysfakcję pacjentów z leczenia i stosunek do nich personelu, w tym – czy szpital ma pełnomocnika ds. pacjentów. Pod uwagę brany był komfort pobytu pacjenta na oddziale. Pytano nawet, czy jest bezpłatny parking dla pacjentów, bar kawowy, Wi-Fi, bezpłatny dostęp do telewizora.

 

Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu papierowym
Idziemy nr 2 (588), 8 stycznia 2017 r.
Artykuł w całości ukaże się na stronie po 18 stycznia 2017 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Dziennikarka, absolwentka SGGW i UW. Współpracowała z "Tygodnikiem Solidarność". W redakcji "Idziemy" od początku, czyli od 2005 r. Wyróżniona przez Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich w 2013 i 2014 r.

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 26 lutego

Nie zatwardzajcie dzisiaj serc waszych,
lecz słuchajcie głosu Pańskiego

Dziś w Kościele: Środa Popielcowa
Czytania liturgiczne (rok A, II): Jl 2,12-18, Ps 51,3-6b.12-14.17; 2Kor 5,20-6,3; Mt 6,1-6.16-18
+ Komentarz Bractwa Słowa Bożego do czytań
+ Wielkopostne Kościoły Stacyjne
26 lutego – Świątynia Opatrzności Bożej (ul. Prymasa Hlonda 1, AW)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napiszNajczęściej czytane artykułyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -