Najazd Niemiec na Polskę we wrześniu 1939 r. miał być „wojną błyskawiczną”. Hitler wierzył, że w ciągu kilku dni pokona polską armię i wkroczy do Warszawy.
fot. xhzHitlerowi zależało na czasie, bo 3 września Francja i Anglia wypowiedziały III Rzeszy wojnę i zgodnie z zobowiązaniami sojuszniczymi w ciągu czternastu dni miały ruszyć Polsce z odsieczą. Führer chciał podbić Polskę, zanim ruszą z zachodu alianci. Po południu 8 września berlińskie radio podało komunikat o zajęciu stolicy. Było to propagandowe kłamstwo. Po pierwszych porażkach przegranej bitwy granicznej polski opór tężał, a Niemcy zaczęli ponosić duże straty w ludziach i sprzęcie. Nazajutrz w okolicach Węglewic i Marcinowa prących ku Warszawie niemieckich żołnierzy z doborowej 8. Armii gen. Blaskowitza zaskoczył nagły atak polskiej piechoty i kawalerii. Zaczęła się najkrwawsza bitwa tej kampanii – bitwa nad Bzurą.
NA OBIAD DO WIERZBICKIEGO
Koncepcja bitwy zaczepnej, wiążącej siły wroga i opóźniającej ich marsz na Warszawę, zrodziła się w głowie gen. Tadeusza Kutrzeby. Dowódca Armii „Poznań” był jednym z najwybitniejszych znawców sztuki wojennej. W czasie wojny polsko-bolszewickiej Józef Piłsudski powierzał mu odpowiedzialne i trudne zadania: generał kierował sztabem wojsk polskich podczas wyprawy kijowskiej, a także sztabem 2. Armii podczas boju o Warszawę w sierpniu 1920 r. i później w operacji niemeńskiej, za co został odznaczony Virtuti Militari. W okresie międzywojennym zasłynął jako szef Biura Ścisłej Rady Wojennej, a następnie komendant Wyższej Szkoły Wojennej. Wykształcił blisko pół tysiąca oficerów sztabowych, przygotowując ich do obrony Polski przed agresorami ze wschodu i zachodu. Do absolwentów mówił: „Niech wam nie przesłaniają horyzontu zdobyte orzełki i piękne sznury oficera sztabu generalnego. Pracujcie nadal nad sobą. Zachowajcie wdrażaną wam w tych murach umiejętność pracy zespołowej. Bądźcie skromnymi, lojalnymi pracownikami i dobrymi kolegami”.
Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu drukowanym
Idziemy nr 36 (981), 08 września 2024 r.
całość artykułu zostanie opublikowana na stronie po 13 września 2024