14 grudnia
sobota
Alfreda, Izydora, Jana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Nastolatki niespokojne i przygnębione po 3 godzinach dziennie w mediach społecznościowych

Ocena: 0
636

Nastolatki, które spędzają więcej niż trzy godziny dziennie w mediach społecznościowych, są bardziej narażone na problemy psychiczne, w tym depresję, lęk, agresję i zachowania aspołeczne - wynika z badania opublikowanego na łamach „JAMA Psychiatry”.

fot. pixabay.com/CC0

Badaniem objęto ponad 6,5 tys. Amerykanów w wieku 12-15 lat. Samodzielnie zgłaszali, ile czasu dziennie spędzają na przeglądaniu mediów społecznościowych oraz czy odczuwają jakiekolwiek problemy ze zdrowiem psychicznym.

Okazało się, że już trzy godziny mediów społecznościowych dziennie korelują z wyższym odsetkiem problemów ze zdrowiem psychicznym, nawet po uwzględnieniu czynników dodatkowych.

Według autorów publikacji, wpływ mediów społecznościowych na młode osoby objawia się na dwa główne sposoby: wewnętrznie (na przykład w postaci depresji i lęków) oraz zewnętrznie (jako zachowania agresywne lub aspołeczne). Na podstawie analizy zebranych informacji, badacze zauważyli, że te ostatnie zasadniczo nie występowały u nastolatków, którzy twierdzili, że w ogóle nie korzystają z mediów społecznościowych.

Jednak, w jaki sposób media społecznościowe, czas spędzony przed ekranem telefonu czy komputera oraz inne formy technologii tak silnie oddziałują na rozwój mózgu dzieci i młodzieży? Naukowcy cały czas nie są zgodni. Wiele wynika z faktu, że technologia rozwija się szybciej niż badania na jej temat. Wśród publikacji, które pojawiły się do tej pory, jest natomiast wiele sprzeczności. Na przykład badanie przeprowadzone w zeszłym miesiącu na Uniwersytecie Kalifornijskim w Irvine sugerowało, że nie ma żadnego związku między czasem poświęconym na korzystanie z nowoczesnych technologii osobistych a zdrowiem psychicznym. Ale już publikacja z początku tego roku wskazywała, że istnieje niepokojący związek na linii media społecznościowe - uzależnienia od internetu i silny stres.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 14 grudnia

Eliasz już przyszedł, a nie poznali go i postąpili z nim tak, jak chcieli.
Dziś w Kościele:
+ sobota, II tydzień Adwentu, wspomnienie św. Jana od Krzyża, prezbitera i doktora Kościoła
+ Czytania liturgiczne (rok A, II): Syr 48,1-4.9-11; Ps 80,2ac.3b.15-16.18-19; Mt 17,10-13
+ Komentarze Bractwa Słowa Bożego do czytań

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMYNajczęściej czytane artykułyNasze patronaty

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -