29 stycznia
środa
Zdzisława, Franciszka, Józefa
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Nasza szkoła w Sierra Leone

Ocena: 0
521

W jednym z najbiedniejszych państw Afryki diecezja warszawsko--praska prowadzi własną misję. Misjonarze proszą o wsparcie dla szkół i przedszkoli.

Szkoła w Barmoi Munu: klasy rozdziela przepierzenie

– Żartujemy, że to najdalej położona parafia naszej diecezji – mówi ks. Jacek Pielak, od dziewięciu lat misjonarz w Kambii. Z inicjatywy abp. Henryka Hosera SAC przed ośmiu laty diecezja wzięła odpowiedzialność za jedną z parafii w diecezji Mekkeni, w Sierra Leone, niedaleko granicy gwinejskiej. Abp Hoser nie bez powodu wybrał to właśnie miejsce. Sierra Leone jest jednym z najbiedniejszych krajów Afryki. W muzułmańskim państwie chrześcijanie stanowią zaledwie 20 proc., a 68 proc. populacji żyje poniżej granicy ubóstwa. Niemal 70 proc. mieszkańców nie potrafi czytać i pisać.

Położony na wybrzeżu Oceanu Atlantyckiego kraj, choć słynie z kopalń diamentów i rudy żelaza, cierpi niedostatek. Bogactwa naturalne stały się powodem konfliktów, wojen, gospodarki rabunkowej i neokolonizacji. W 2002 r. zakończyła się w Sierra Leone wojna domowa.

 


PIERWSI PO WOJNIE

Diecezja warszawsko-praska oficjalnie objęła parafię św. Augustyna w Kambii 15 grudnia 2011 r. Parafia została utworzona przez włoskie Zgromadzenie Księży Ksawerianów w 1961 r., kiedy to Sierra Leone odzyskało niepodległość po dwóch wiekach brytyjskiej kolonizacji. Ksawerianie opuścili parafię w czasie wojny domowej. Zostawili wybudowany kościół, plebanię, cztery kaplice dojazdowe: Matki Bożej w Kambii II, św. Moniki w Bamoi-Luma, Świętego Krzyża w Rokupr, Opatrzności Bożej w Gbalamuya.

Jako pierwsi z diecezji przyjechali tu w lutym 2011 r. ks. Jacek Turek i ks. Andrzej Dudzik. Po kilku tygodniach zachorowali na malarię i byli zmuszeni do powrotu do Polski. Ksiądz Andrzej Dudzik zmarł w podróży w wyniku powikłań. Ksiądz Turek powrócił do Sierra Leone, a w grudniu 2011 r. przyjechał tam ks. Jacek Pielak. Dwa lata później przybył ks. Robert Gut. W 2016 r. dołączyły do nich siostry – nowy dom otworzyło w parafii Zgromadzenie Sióstr Jezusa Miłosiernego, naszym czytelnikom dobrze znane z Ostrówka. Dom wybudowany został po połowie ze środków diecezji warszawsko-praskiej i organizacji Pomoc Kościołowi w Potrzebie. Dziś pracują tu trzy siostry, prowadząc przedszkole dla 150 dzieci i wspierając duszpasterstwo parafialne.

 

Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu papierowym
Idziemy nr 03 (743), 19 stycznia 2020 r.
Artykuł w całości ukaże się na stronie po 28 stycznia 2020 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Dziennikarka, absolwentka SGGW i UW. Współpracowała z "Tygodnikiem Solidarność". W redakcji "Idziemy" od początku, czyli od 2005 r. Wyróżniona przez Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich w 2013 i 2014 r.

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 stycznia

Zasiani na ziemię żyzną są ci, którzy słuchają słowa, przyjmują je i wydają owoc.
Dziś w Kościele: środa, III tydzień zwykły
Czytania liturgiczne (rok A, II): 2Sm 7,4-17; Ps 89(88),4-5.27-28.29-30; Mk 4,1-20
+ Komentarz Bractwa Słowa Bożego do czytań

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMYReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -