28 marca
czwartek
Anieli, Sykstusa, Jana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Natura po wielkopolsku

Ocena: 0
4799
Jest kolebką polskiego państwa i z sukcesem dba o zachowanie przyrody z wszystkimi jej osobliwościami. Odpoczynek w Wielkopolsce to jak powrót do źródła natury i własnej tożsamości.
Las bukowy w rezerwacie Żywiec dziewięciolistny

Ile wydaliśmy na to, by Warta, największa rzeka Wielkopolski, wyglądała jak dzika rzeka? – Nic, po prostu nie zdążyliśmy jej zniszczyć – mówi Ewa Przydrożny, dyrektor Biura Wielkopolskiej Organizacji Turystycznej. Gdy przemierzamy wielkopolskie polne i leśne drogi, spotkanie z sarnami, zającami i inną dziką zwierzyną nie jest niczym niezwykłym. Zjeżdżając z tras szybkiego ruchu, często można natknąć się na tabliczki: park narodowy, park krajobrazowy, obszar Natura 2000. Wspaniałe lasy opatrzone są znakami szlaków pieszych i rowerowych, zachęcających do poszukiwania przygody.

Uroda wielkopolskiej przyrody była wielokrotnie nagradzana. Dolina Noteci została wyróżniona w konkursie „7 nowych cudów Polski”, organizowanym przez miesięcznik „National Geographic Traveler”. Z kolei rejon Nadwarciańskiego Parku Krajobrazowego w dolinie środkowej Warty organizacja „BirdLife International” uznała za ostoję ptaków o randze międzynarodowej.

Wielkopolska ma dwa parki narodowe: Wielkopolski i Drawieński. W regionie utworzono również trzynaście parków krajobrazowych, które znajdują się pod zarządem Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu. – Który jest najpiękniejszy? Nie da się określić. Można je podzielić na kilka grup: zainteresowanym historią polecam Lednicki Park Krajobrazowy, amatorom jezior – Sierakowski i Przemęcki, miłośnikom lasu – parki Puszcza Zielonka albo Promno, obserwatorom ptaków – Nadwarciański, Żerkowsko-Czeszewski czy Rogaliński. Mamy też specyficzny Park Krajobrazowy im. gen. Dezyderego Chłapowskiego z unikatowym krajobrazem rolniczym z siecią zadrzewień śródpolnych. W naszych parkach każdy może znaleźć coś dla siebie – chwali Janusz Łakomiec, dyrektor Zespołu Parków. Zwiedzanie ich ułatwia sieć szlaków pieszych, rowerowych, tras nordic walking oraz ścieżek dydaktycznych.

W Nadwarciańskim Parku Krajobrazowym w Lądzie nad Wartą znajduje się Ośrodek Edukacji Przyrodniczej. Podobny obiekt zlokalizowany jest w Chalinie na terenie Sierakowskiego Parku Krajobrazowego. Przed wyruszeniem na zwiedzanie z pewnością warto do nich zajrzeć. Wiele wartościowych informacji przydatnych przy planowaniu wycieczek znaleźć też można na stronie internetowej Zespołu Parków: www.zpkww.pl.


Konwalie i dęby

Nie bez powodu symbolem Wielkopolski stał się dąb. Na nadwarciańskich łęgach w rejonie Rogalina rośnie ponad 1400 tych drzew, a znaczna ich część to okazy o rozmiarach pomnikowych, liczące kilkaset lat. Stanowią największe skupisko dębów szypułkowych w Polsce i jedno z największych w Europie. Najsłynniejsze okazy rosną w przypałacowym parku w Rogalinie: „Lech” ma ok. 930 cm obwodu, „Czech” – ok. 810 cm, „Rus” – ok. 670 cm. Nawiązują do legendy o trzech braciach, którzy wyruszyli w trzy strony świata, by założyć trzy państwa. Drugie znaczące skupisko dębów spotkamy na terenie Parku Krajobrazowego „Dolina Baryczy”, gdzie sędziwe drzewa rosną w rejonie Antonina, a pomiędzy miejscowościami Moja Wola i Szklarka Śląska tworzą okazałą aleję zwaną Czarną Drogą.

Aleje starych drzew odgrywają bardzo ważną rolę w ekosystemie, dając schronienie wielu gatunkom zwierząt, w tym szczególnie cennym bezkręgowcom o znaczeniu europejskim, takim jak kozioróg dębosz czy pachnica dębowa.

Rosiczka okrągłolistna

Ogromnym atutem wielkopolskiej przyrody są jeziora i rzeki. Atrakcją Przemęckiego Parku Krajobrazowego, znajdującego się w połowie drogi między Lesznem a Wolsztynem, są jeziora polodowcowe. Połączone ze sobą tworzą pętlę – kajakowy Szlak Konwaliowy. Na jego trasie znajduje się Wyspa Konwaliowa, porośnięta łanami konwalii majowej o nietypowych, częściowo różowych kwiatach. W maju podczas kwitnienia roślina ta tworzy na całej wyspie poszycie rozsiewające intensywną woń.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 28 marca

Wielki Czwartek
Daję wam przykazanie nowe,
abyście się wzajemnie miłowali,
tak jak Ja was umiłowałem.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 13, 1-15
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter