22 sierpnia
czwartek
Cezarego, Tymoteusza
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Nie tylko sport

Ocena: 0
639

Przy zdjęciu uśmiechniętego o. Józefa Jońca zapłonął parafiadowy znicz. Już po raz 31. Międzynarodowa Parafiada Dzieci i Młodzieży zgromadzila blisko 1,5 tys. młodych uczestników. Inauguracja odbyła się w Sanktuarium Matki Bożej Nauczycielki Młodzieży na warszawskich Siekierkach.

Fot. Katarzyna Kasjanowicz / Idziemy

Parafiada jest wielkim spotkaniem z Jezusem w drugim człowieku – to myśl przewodnia Mszy Świętej otwierającej tegoroczne współzawodnictwo oparte na starogreckiej triadzie: stadion-teatr-świątynia, obejmującej rywalizację sportową, konkursy artystyczne i program duchowy. Celem nie jest udowodnienie, kto lepszy. Drugi człowiek ma przede wszystkim zmotywować do działania, te zaś najważniejsze spotkania to Eucharystia, adoracja Najświętszego Sakramentu i spowiedź. Słowo Boże odczytane w kilku językach popłynęło z mocą, pieczętując międzynarodowy charakter spotkania. Z fotografii uśmiechał się śp. o. Józef Joniec SchP, jego inicjator i współzałożyciel. Dla młodszych uczestników Parafiady to już symbol; dla starszych i opiekunów – realna osoba, często przyjaciel. Nic więc dziwnego, że w tłumie, który po Mszy przeszedł do budynku Szkoły Zakonu Pijarów na uroczysty poczęstunek, można było usłyszeć fragmenty rozmów przywołujących postać charyzmatycznego duszpasterza.


 

Konkurencje i konkursy

Tegoroczna Parafiada na terenach SGGW i AWF w Warszawie odbyła się w dniach 7-13 lipca. Współzawodnictwo dzieci i młodzieży z siedmiu krajów objęło 13 dyscyplin sportowych, w tym 16 konkurencji oraz dziewięć konkursów o charakterze humanistycznym i artystycznym.

Uczestnicy mogli m.in. sprawdzić się w warsztatach łączących naukę ze sztuką, spróbować swoich sił w niezwykłej grze plastycznej op-art czy wykazać się nieszablonowym myśleniem podczas udziału w labiryncie filozoficznym, pełnym zadań i ukrytych zagadek.

 

Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu papierowym
Idziemy nr 29 (718), 21 lipca 2019 r.
Artykuł w całości ukaże się na stronie po 4 sierpnia 2019 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 22 sierpniaNajczęściej czytane artykułyNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -