25 czerwca
piątek
Lucji, Wilhelma, Doroty
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Nie tylko sport

Ocena: 0
1505

Przy zdjęciu uśmiechniętego o. Józefa Jońca zapłonął parafiadowy znicz. Już po raz 31. Międzynarodowa Parafiada Dzieci i Młodzieży zgromadzila blisko 1,5 tys. młodych uczestników. Inauguracja odbyła się w Sanktuarium Matki Bożej Nauczycielki Młodzieży na warszawskich Siekierkach.

Fot. Katarzyna Kasjanowicz / Idziemy

Parafiada jest wielkim spotkaniem z Jezusem w drugim człowieku – to myśl przewodnia Mszy Świętej otwierającej tegoroczne współzawodnictwo oparte na starogreckiej triadzie: stadion-teatr-świątynia, obejmującej rywalizację sportową, konkursy artystyczne i program duchowy. Celem nie jest udowodnienie, kto lepszy. Drugi człowiek ma przede wszystkim zmotywować do działania, te zaś najważniejsze spotkania to Eucharystia, adoracja Najświętszego Sakramentu i spowiedź. Słowo Boże odczytane w kilku językach popłynęło z mocą, pieczętując międzynarodowy charakter spotkania. Z fotografii uśmiechał się śp. o. Józef Joniec SchP, jego inicjator i współzałożyciel. Dla młodszych uczestników Parafiady to już symbol; dla starszych i opiekunów – realna osoba, często przyjaciel. Nic więc dziwnego, że w tłumie, który po Mszy przeszedł do budynku Szkoły Zakonu Pijarów na uroczysty poczęstunek, można było usłyszeć fragmenty rozmów przywołujących postać charyzmatycznego duszpasterza.


 

KONKURENCJE I KONKURSY

Tegoroczna Parafiada na terenach SGGW i AWF w Warszawie odbyła się w dniach 7-13 lipca. Współzawodnictwo dzieci i młodzieży z siedmiu krajów objęło 13 dyscyplin sportowych, w tym 16 konkurencji oraz dziewięć konkursów o charakterze humanistycznym i artystycznym.

Uczestnicy mogli m.in. sprawdzić się w warsztatach łączących naukę ze sztuką, spróbować swoich sił w niezwykłej grze plastycznej op-art czy wykazać się nieszablonowym myśleniem podczas udziału w labiryncie filozoficznym, pełnym zadań i ukrytych zagadek. Program sportowy realizowany był od rana do godzin obiadowych na terenie kampusu Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego oraz na stadionie lekkoatletycznym Akademii Wychowania Fizycznego im. Józefa Piłsudskiego. Zakres dyscyplin robił wrażenie: młodzi sportowcy mogli wybierać w konkurencjach indywidualnych i zespołowych. Miłośnicy lekkoatletyki biegali na 60, 100, 300, 400, 1000 i 1500 metrów, czekały ich także konkurencje w biegach przełajowych na różne dystanse, pchnięcie kulą, rzut palantówką, skok w dal, tenis stołowy, badminton, ringo, pływanie. Nie zabrakło też bardziej statycznych rywalizacji, takich jak szachy i warcaby. Zespoły rozegrały mecze piłki nożnej, koszykowej i siatkowej.


 

CODZIENNIE PUCHARY

Poranek rozpoczynała jutrznia. Kto znalazł w sobie siły oraz ochotę, mógł przybyć do namiotu spotkania jeszcze przed Mszą Świętą, która oficjalnie inaugurowała każdy kolejny dzień parafiadowych zmagań. Od godz. 15 do 18, kiedy rywalizacje sportowe dobiegły końca, a na terenie kampusu SGGW trwały już tylko konkursy artystyczne i humanistyczne, można było wyciszyć się w namiocie adoracji przy Najświętszym Sakramencie.

Najbardziej emocjonującym momentem każdego dnia było wieczorne wręczenie pucharów i dyplomów oraz dekoracja zwycięzców. Ceremonii towarzyszyły nieodmiennie same pozytywne gesty, w myśl słów, jakie padły podczas Mszy inauguracyjnej.

Wtorek i czwartek przeznaczono m.in. na rywalizację plastyczną. Blok artystyczny zainicjował konkurs „Pod Twą obronę – wizerunki Matki Bożej”. Swoich sił spróbowało ok. 200 osób, rozmieszczonych w kilku salach. Trudno było nie zauważyć, że przeważającą większość uczestników stanowiła płeć piękna. Każdy, kto ma lub miał do czynienia z rysunkiem albo malarstwem, wie, że 60 minut na stworzenie wartościowej pracy to bardzo niewiele czasu. Dlatego, gdy organizatorzy na głos odliczali ostatnie minuty, a później sekundy, kredki i pędzelki nerwowo śmigały po papierze. Prace, jakie powstały w tym roku, zaskoczyły wysokim poziomem, wrażliwością i pomysłowością.

– W konkursie wzięli udział uczestnicy z siedmiu krajów: Litwy, Łotwy, Rosji, Ukrainy, Białorusi, Polski i Niemiec – wyjaśnia Adrianna Gajdziszewska, przewodnicząca Zespołu ds. Konkursów Plastycznych – a rywalizacja odbywała się w trzech kategoriach wiekowych, plus opiekunowie. Twórcy posługiwali się dowolnymi technikami. Do dyspozycji mieli kredki ołówkowe, farby, pastele, mogli też użyć techniki kolażu.

Drugi konkurs to „Warszawa – ukochane miasto”. Do rywalizacji mógł przystąpić każdy uczestnik Parafiady. W przypadku konkurencji plastycznych, jak w sporcie, obowiązuje zasada fair play – każdy sam, bez podpowiedzi, wcześniejszych szkiców i zaglądania do smartfonu. Zwycięskie prace wystawiono do końca Parafiady w namiocie głównym.


 

MOTYLE MATKI BOŻEJ

Każdy dzień został opatrzony hasłem inspirującym do rozważań. Niedzieli przyświecały słowa: „Wychowawczyni z Siekierek”, poniedziałkowi: „Jak to się stanie (Łk 1,34)”, wtorkowi: „Raduje się duch mój (Łk 1,47)”, środzie: „Z bólem serca szukaliśmy Ciebie (Łk 2,48)”, czwartkowi: „Zróbcie wszystko, cokolwiek wam powie (J 2,5)”, piątkowi: „Oto Matka twoja (J 19,27)”. Kartki z wydrukowanymi cytatami przypinano codziennie do dekoracji umieszczonej w namiocie głównym, przy scenie.

Biało-niebieską udrapowaną tkaninę zdobiły papierowe motyle, układające się w eteryczny kształt Matki Bożej. Dopiero z bliższej odległości można było dostrzec, że każdy motyl to w istocie czyjaś myśl – prośba lub podziękowanie – wypisane odręcznie, różnym charakterem, w różnych językach. „Za to, że dzisiaj jestem tutaj, w tym świecie, i za moich rodziców, żeby wszyscy żyli długo i szczęśliwie”; „Dziękuję za dostanie się na wymarzone studia”; „Chcę, żeby dużo ludzi, którzy są niezdrowi, jak najszybciej wyzdrowiało”; „Dziękuję Ci, Matko Boża, za dar rodziny, za wspaniałych rodziców, kochającego męża i dzieci. Otaczaj ich swoją opieką. Daj zdrowie. Pomnażaj łaski. Dziękuję Ci, Maryjo, i proszę, oręduj za nami”.

Znakomicie w ideę Parafiady wpisał się konkurs wokalny „Muzyka moim życiem”. W bogactwie słów i melodii szczególnie mocno rysował się wizerunek różnych państw, z których przyjechali uczestnicy, reprezentujący wszystkie kategorie wiekowe. Była to jedna z najefektowniejszych rywalizacji, urozmaicona nie tylko przez języki reprezentantów, ale równie często akcentowana regionalnymi strojami i dodatkami. Także repertuar charakteryzował się atrakcyjną różnorodnością. Obok pieśni tradycyjnych można było usłyszeć kompozycje współczesne, choć z zaskakująco dojrzałą treścią. Każdy uczestnik przygotował inny program, a niektóre głosy, zdradzające profesjonalne wykształcenie wokalne, napawały szacunkiem, dlatego też po występach długo brzmiały brawa.


 

DWA PORZĄDKI

Tegorocznej Parafiadzie towarzyszyła iście jesienna aura, co w pierwszych dniach komplikowało aktywność na świeżym powietrzu. Wolny czas, zamiast na grach w przestrzeni otwartej i spacerach, młodzież spędzała w pomieszczeniach. Strugi deszczu i lodowaty wiatr sprawiły, że nawet namiot-kawiarnia, zazwyczaj tętniący życiem, wabił tylko nielicznych. Dopiero w czwartek ziemia wyschła, a zza chmur wyszło słońce. Zaludniły się pożółkłe trawniki, a ponad głowami szybowało ringo, piłki i lotki. W oddali, na tle starych drzew i granatowego nieba, odcinał się bielą mały namiot adoracji. Przed nim dwa krzesła, na których siedzieli ksiądz i pochylony chłopak.

Cicha spowiedź w tym symbolicznym konfesjonale polowym trwała dłuższy czas. Im bliżej godz. 17, tym więcej osób wchodziło do namiotu z Najświętszym Sakramentem. Nagle na pierwszym planie pojawił się chłopak dynamicznie kopiący i odbijający piłkę. Swoją żywiołowością wdarł się w kontemplacyjny kadr, spajając dwa porządki Parafiady. Oficjalnie zakończyła ją Msza Święta przy grobie o. Jońca w Świątyni Opatrzności Bożej.

Parafiadę objął patronatem honorowym prezydent Andrzej Duda. W Komitecie Organizacyjnym pracowali m.in. o. Mateusz Pindelski SchP, prowincjał Polskiej Prowincji Zakonu Pijarów, oraz rektorzy SGGW i AWF.

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 25 czerwca

Piątek, XII Tydzień zwykły
Dzień Powszedni
Chcę, bądź oczyszczony!
+ Czytania liturgiczne (rok B, I): Mt 8,1-4
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

- Reklama -

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMYE-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter