13 listopada
środa
Mateusza, Izaaka, Stanislawa
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Nie zapominajmy o nich

Ocena: 0
471

Po raz drugi rusza akcja wsparcia Polaków z Białorusi i Ukrainy.

fot. arch. KSM

– Pomysł zrodził się w ubiegłym roku na spotkaniu Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży – wspomina ks. Andrzej Lubowicki, asystent generalny KSM. – Zastanawiając się, jak zorganizować obchody setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, pomyśleliśmy o rodakach, którzy zostali po wschodniej stronie granicy i nie korzystają w pełni z odzyskanej przez Polskę wolności. Postanowiliśmy nawiązać z nimi relację oraz przeprowadzić dla nich zbiórkę żywności.

Zamysł szybko został podchwycony przez młodzież. Jak podkreśla ks. Lubowicki, to dzięki niej akcja „Polak z sercem” powstała i jest koordynowana. – Logo naszej inicjatywy, zaprojektowane przez jednego z KSM-owiczów, przedstawia serce na dłoni – wyjaśnia ks. Lubowicki. – To taka inspiracja, by każdy z nas Polaków nie tylko myślał, że jest Polakiem, ale żeby miał Polskę w swoim sercu i żeby tym sercem dzielił się z innymi.

W czasie pierwszej edycji 584 wolontariuszom z 16 diecezji udało się zgromadzić ponad 11 ton produktów, które następnie zostały przekazane potrzebującym mieszkającym w obwodach grodzieńskim i lwowskim. Dary trafiły również m.in. do Domu Polskiego w Barze, schroniska dla bezdomnych mężczyzn prowadzonego przez albertynów we Lwowie i Ośrodka Duszpasterstwa Archidiecezji Lwowskiej w Brzuchowicach. – Spotykaliśmy się w dużej mierze z osobami dorosłymi, starszymi, które są opuszczone – wspomina Wioleta Pietraszko, wolontariuszka. – Żyje im się bardzo ciężko, panuje duża bieda.

 

Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu papierowym
Idziemy nr 45 (734), 10 listopada 2019 r.
Artykuł w całości ukaże się na stronie po 26 listopada 2019 r.

Od 11 listopada do 30 czerwca akcji towarzyszyć będzie również zbiórka funduszy online oraz za pośrednictwem SMS-a charytatywnego (SMS o treści „Kresy” na numer 72052 – koszt to 2,46 zł z VAT). Akcję można też wesprzeć, wpłacając fundusze na konto Fundacji dla Młodzieży, nr 26 1090 2590 0000 0001 3751 6623 (w złotówkach), z dopiskiem „Polak z sercem”).

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 13 listopada

Wstań, idź, twoja wiara cię uzdrowiła.
Dziś w Kościele:
+ środa, XXXII tydzień zwykły, wspomnienie obowiązkowe świętych Benedykta, Jana, Mateusza, Izaaka i Krystyna, pierwszych męczenników Polski
+ Czytania liturgiczne (rok C, I): Mdr 6,1-11; Ps 82,3-4.6-7; Łk 17,11-19
+ Komentarz Bractwa Słowa Bożego do czytań

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMYNajczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

Nasze patronaty


Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -