26 stycznia
niedziela
Tymoteusza, Michała, Tytusa
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Nieletni migranci w centrum apelu biskupów Francji i Niemiec

Ocena: 0
496

Katoliccy biskupi Niemiec i Francji we wspólnym dokumencie zaapelowali o otoczenie większą troską nieletnich migrantów. „Każdy z nas musi się zastanowić, w jaki sposób może się przyczynić do złagodzenia ran nieletnich migrantów oraz do tego aby w naszych krajach znaleźli swoją nową ojczyznę” – głosi wspólne stanowisko Konferencji Biskupów Niemiec oraz Francji, ogłoszone 11 stycznia w Bonn i Paryżu.

fot. PAP/EPA/MOHAMMED SABER

Okazją ku temu jest Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy, obchodzony w Kościele katolickim od 1914 roku, zawsze w drugą niedzielę po uroczystości Objawienia Pańskiego. W tym roku przypada on 15 stycznia.

Jak wynika z najnowszych badań, nieletni stanowią ponad połowę spośród 65 mln ludzi uciekających ze stron ojczystych – napisali niemiecki arcybiskup Stefan Heße i francuski biskup Georges Colomb, w episkopatach swoich krajów odpowiedzialni za migrantów. „Wobec tak napawającej smutkiem wymowy liczb, nakazem chwili staje się zdecydowane przeciwdziałanie przyczyn uchodźstwa” – głosi wspólny dokument.

Abp Heße i bp Colomb stwierdzają, że tak wielkie wyzwanie zmusza do natychmiastowego zwiększenia dotychczasowych projektów pomocy Kościołów oraz do ich dalszego rozwoju. „Zawsze przy tym centralne miejsce we wszystkich akcjach musi mieć zasada pomocy każdemu dziecku w rozwijaniu jego zdolności” – podkreślili hierarchowie.

Przypomnieli jednocześnie, że nie można zapominać o odpowiedzialności odpowiednich instytucji państwowych. Politycy w Niemczech i Francji mają obowiązek zagwarantowania warunków prawnych i administracyjnych tak, aby nieletni migranci mogli mieć życie godne człowieka. „Pod każdym względem należy respektować prawo do dzieciństwa” – oświadczyli biskupi. Zwrócili też uwagę, że aby móc zapomnieć o cieniach przeszłości młodym migrantom potrzebny jest specjalny program terapeutyczny oraz oświatowy.

Przedstawiciele episkopatów Niemiec i Francji przypomnieli, że wyjątkowo duża liczba nieletnich migrantów przybywających bez opieki stawia Europę wobec ogromnych wyzwań. Podczas gdy w 2014 roku w Unii Europejskiej o azyl wystąpiło 23 tys. nieletnich, to w 2015 roku było ich już niemal 100 tys., a według wstępnych szacunków – w 2016 roku jeszcze więcej. Zdaniem biskupów faktyczne liczby mogą być jeszcze większe, bowiem wiele dzieci i nieletnich w ogóle nie ubiega się o azyl.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 26 stycznia

Pan moim światłem  i zbawieniem moim
Dziś w Kościele: niedziela, III tydzień zwykły
+ Czytania liturgiczne (rok A, II): Iz 8, 23b–9, 3; Ps 27 (26),1bcde. 4. 13-14; 1 Kor 1,10-13.17; Mt 4, 12-17
+ Komentarz Bractwa Słowa Bożego do czytań

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMYNajczęściej czytane komentarzeReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -