12 lipca
piątek
Jana, Brunona, Bonifacego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Niemcy: biskupi przeciwni limitom uchodźców

Ocena: 0
1186

Katoliccy biskupi Niemiec opowiedzieli się przeciwko ustalaniu górnego limitu dla uchodźców. Arcybiskup Hamburga Stefan Hesse uważa, że w tej kwestii należy znaleźć rozwiązanie ujednolicone dla całej Europy.

2016-02-18 15:01
ts / Hamburg (KAI), mz
fot. PAP/EPA/BORIS ROESSLER

– Ustanowienie stałej liczby nie rozwiązuje problemu – stwierdził 17 lutego w telewizyjnym magazynie ZDF hierarcha odpowiedzialny w Konferencji Biskupów Niemieckich za problematykę uchodźców.

Zdaniem abp. Hesse, należałoby raczej działać wspólnie, aby poradzić sobie z „wędrownym ruchem”, którego doświadczamy obecnie. Jest to również stanowisko episkopatu Niemiec, który obecnie obraduje na zebraniu wiosennym w klasztorze Schöntal. Kwestia uchodźców jest jednym z głównych tematów obrad.

Abp Hesse stwierdził, że również Kościół katolicki w innych krajach europejskich „nie powinien się w tej sprawie dzielić”, lecz musi współpracować. Podkreślił, że biskupi Unii Europejskiej powinni się starać, aby także w innych krajach europejskich „otworzyć szeroko drzwi” i przyjmować więcej uchodźców.

Największym wyzwaniem w Niemczech jest obecnie sprawa stworzenia możliwości zamieszkania. – Dobre warunki mieszkania, dobre warunki życia są podstawą dobrego współżycia oraz integracji – stwierdził niemiecki hierarcha.

Odnosząc się do ekstremistycznych tendencji, takich jak np. Pegida (Patriotische Europäer gegen die Islamisierung des Abendlandes – Patriotyczni Europejczycy przeciw Islamizacji Zachodu) – stowarzyszenia, którego celem jest walka z islamizacją Niemiec i innych krajów Europy, abp Hesse stwierdził, że nie można bagatelizować trosk obywateli, ale trzeba je potraktować poważnie i mądrze ten problem rozwiązywać.

Polityka wobec uchodźców jest jednym z głównych tematów obrad episkopatu Niemiec. Biskupi zamierzają uchwalić „model pracy Kościoła katolickiego w kwestii uchodźców”. Według abp. Hesse ogólny zarys takiego dokumentu jest już gotowy.

Biskupi są zgodni co do tego, że z jednej strony w centrum uwagi Kościół ma chrześcijan, jednakże otacza troską wszystkich uchodźców, nie zamierza też pomijać troski o potrzebujących pomocy w społeczeństwie niemieckim.

Przeciwny ustaleniu górnej granicy przyjmowania uchodźców jest także arcybiskup Fryburga Bryzgowijskiego, Stephan Burge. – Najważniejszą strategią jest pomoc w przywróceniu pokoju w krajach, z których przybyli uchodźcy – stwierdził hierarcha w rozmowie z dziennikiem „Badischen Zeitung”. Przypomniał, że jeśli chodzi o pomoc ludziom w potrzebie, to „radykalnym przesłaniem jest Ewangelia”, a „chrześcijanie muszą wytrzymać wynikające stąd napięcia z politykami”.

Podczas obrad episkopatu Niemiec odczytano stanowisko kard. Karla Lehmanna, który zaapelował, aby wobec migrantów i uchodźców pamiętać o miłości bliźniego. Już Stary Testament podkreśla, że obcego nie wolno uciskać, ale należy go kochać „jak siebie samego” – przypomniał były przewodniczący episkopatu Niemiec, dziś 80-letni purpurat, który ze względu na chorobę nie mógł uczestniczyć w obradach.

Przewodniczący niemieckiej Caritas, Peter Neher na falach Südwestrundfunk (SWR) skrytykował rosnący populizm w kwestii uchodźców w Niemczech. – W tej dramatycznej sytuacji nie ma prostych rozwiązań i to wynika wyraźnie z różnych wypowiedzi – stwierdził dyrektor Caritas. Przestrzegł jednocześnie, że wypowiedzi mówiące o „panującym bezprawiu”, czy o tym, że „państwo zawiodło”, stanowią „wodę na młyn” tych środowisk, które domagają się bardziej agresywnego postępowania wobec uchodźców.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 12 lipca

Piątek, XIV Tydzień zwykły
Gdy przyjdzie Duch Prawdy, doprowadzi was do całej prawdy
i przypomni wam wszystko, co wam powiedziałem.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mt 10, 16-23
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter