29 marca
piątek
Wiktoryna, Helmuta, Eustachego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Niepełnosprawni z przejedzenia

Ocena: 0
4852
Europejski Trybunał Sprawiedliwości orzekł, że osoby otyłe mogą być uznawane za niepełnosprawne. Co warto wiedzieć o otyłości – zwłaszcza przed „tłustym czwartkiem”?
Wskaźniki szybko rosną i biją na alarm: już około 30 proc. osób w Polsce ma nadwagę, ponad 20 proc. – otyłość. Choć skłonność do odkładania się kilogramów rośnie z wiekiem, to problem dotyczy nie tylko dorosłych, ale nawet dzieci. Według przeprowadzonych w 2010 r. badań w ramach projektu OLAF 18 proc. dzieci w wieku 6-19 lat ma nadwagę lub otyłość. Nadwaga występuje już u maluchów w wieku przedszkolnym.

– Problem wynika nie tylko z nieprawidłowego sposobu żywienia: nadmiernego jedzenia ponad zapotrzebowanie, ale przede wszystkim ze złego stylu życia – zauważa dr Lucyna Pachocka, kierownik Ogólnopolskiego Centrum Dietetyki Instytutu Żywności i Żywienia, z którą wywiad drukujemy w tym numerze tygodnika.

– Często obserwuję kobiety z dziećmi, jak kupują smakowe wody gazowane, zawierające cukier, czy coca-colę, która w jednym litrze ma aż 12 łyżeczek cukru. Większość gotowych pokarmów zawiera nadmiar cukrów prostych, sprzyjających nadwadze i otyłości. Kolejnym problemem jest nadmiar spożywanych tłuszczów, nie tylko ilościowy, lecz także jakościowy, a ich spożywanie przekłada się na przyrost masy ciała i na choroby układu sercowo-naczyniowego – podkreśla dr Pachocka.

Konrad Gaca, prezes Stowarzyszenia Walki z Otyłością „Fatkillers”, zauważa, że bardzo często spożywanie dużych ilości pożywienia jest wynikiem zakodowanego w nas programu „jedzenie = zadowolenie”. Traktuje się je jako nagrodę, jedyne rozwiązanie problemów i środek, który jest w stanie poprawić nam nastrój.

Otyłość ma ewidentny związek z brakiem aktywności fizycznej – powszechnie wiadomo, że coraz więcej młodzieży nie uczestniczy w zajęciach WF w szkole. Nadwadze sprzyja też siedzący tryb życia. Za dużo czasu spędzamy przy komputerze i przed telewizorem. – Obliczono, że każdego dnia tracimy przez to dystans 400 m spaceru, co w skali 4-8 lat przekłada się na kumulację 8 kg tkanki tłuszczowej – zauważa dr Pachocka.

Niepełnosprawność?

Wysoki obecnie wskaźnik otyłości – procent ludzi otyłych i szybki jego wzrost w ostatnim dwudziestoleciu – określa się już mianem epidemii. Najprostszym sposobem sprawdzenia prawidłowości masy ciała u dorosłych jest wskaźnik BMI (Body Mass Index). Oblicza się go, dzieląc masę ciała w kilogramach przez wysokość wyrażoną w metrach podniesioną do kwadratu:

BMI = masa ciała : wzrost2

U dorosłych o otyłości mówi się, gdy BMI przekracza 30 (kg/m2). Osoba przy wzroście 1,65 m ważąca 65 kg ma BMI 24, co w tej skali mieści się w normie.

Czym właściwie jest otyłość – skutkiem, przyczyną czy chorobą samą w sobie? – Obserwuję rozwój epidemii otyłości i jej skutków od przeszło dziesięciu lat i jestem przerażony, jaki może ona mieć wpływ na życie ludzkie – mówi Konrad Gaca, prezes „Fatkillers”. – Zbyt często trafiają do mnie osoby, które zostały bardzo mocno dotknięte przez otyłość i dla których jest już, niestety, zbyt późno na pełną pomoc. Przeszły zawały, udary, cierpią z powodu bardzo poważnych problemów psychicznych i przebytych chorób, także nowotworowych. Zbyt duża masa ciała utrudnia również zajście w ciążę, powoduje impotencję i pośrednio wpływa na płodność u mężczyzn.

Klasyfikacja otyłości według BMI dla osób dorosłych (WHO 2000)
Klasyfikacja BMI (kg/m2) Ryzyko chorób towarzyszących
Niedowaga <18,50 Niskie (ale zwiększone ryzyko wystąpienia innych problemów zdrowotnych)
Norma 18,50-24,99 Średnie
Nadwaga od 25,00
Otyłość wstępna 25,00-29,99 Podwyższone
Otyłość klasy I 30,00-34,99 Średnie
Otyłość klasy II 35,00-39,99 Wysokie
Otyłość klasy III od 40,00 Bardzo wysokie


















Na pewno można powiedzieć, że otyłość jest ogromnym problemem natury medycznej, psychologicznej, a także społecznej. Osoby otyłe często spotykają się z nieprzychylnymi reakcjami otoczenia, dyskryminacją, bywają osamotnione i nieszczęśliwe przez ograniczające je problemy związane z nadmierną wagą.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 marca

Wielki Piątek
Dla nas Chrystus stał się posłusznym aż do śmierci, i to śmierci krzyżowej.
Dlatego Bóg wywyższył Go nad wszystko i darował Mu imię ponad wszelkie imię.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 18, 1 – 19, 42
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter