20 kwietnia
sobota
Czeslawa, Agnieszki, Mariana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Nonkonformizm

Ocena: 0
1466
Fascynacja nowymi gadżetami przeżywa kryzys. Coraz częściej słychać głosy niuansujące korzyści płynące z nowych urządzeń. Kończy się owczy pęd, by przyjmować wszystko, co producenci rzucą na rynek.
Oto syndromy wynikające z nieumiarkowania w korzystania z telefonów, smartfonów, iPadów, laptopów etc.:

Urojone telefony. Polega na przekonaniu, że telefon dzwoni, choć w rzeczywistości tak nie jest. Może to być urojone drganie komórki w kieszeni. Wynika z tego, że mózg kojarzy z telefonem inne bodźce. Problem jest w niemal fizycznej potrzebie odebrania takiego kontaktu.

Depresja facebookowa. Polega na doświadczeniu głębokiej frustracji i depresji, gdy kontakty nie odpowiadają na nasze publikacje, lub na chorobliwym pragnieniu, by inni nas włączali w swoje zainteresowania.

Nomofobia. Paniczny lęk przed wyjściem na ulicę bez komórki lub utratą zasięgu. Objawy to niestabilność emocjonalna, agresywność, problemy ze skupieniem i stres. Wariant tego schorzenia to kompulsywne sprawdzanie SMS-ów w komórce i poczty elektronicznej.

Lunatyczny SMS. Jest wiele badań, z których wynika, że coraz więcej ludzi wysyła wiadomości w półśnie lub całkiem nieświadomie. Oczywiście to dotyczy tych, którzy śpią z komórką. Zazwyczaj przekaz jest niezrozumiały lub wręcz kompromitujący.

Cyberchondria. Współczesna hipochondria. Urojone choroby wyczytane w Internecie.

Googlowski zanik pamięci. Łatwość dostępu do wiadomości sprawia, że mózg nie jest w stanie niczego zapamiętać. Dużo się ogląda, nic się nie zatrzymuje, czyli mózg jak sito.

Uzależnienie od gier online. Najzwyklejsze zjawisko połączenia patologicznego lenistwa z nowoczesną technologią. Najgorsze przypadki mogą być śmiertelne.

Problemy fizyczne. Problemy ze wzrokiem, kręgosłupem, słuchem etc. Uszkodzenia te wynikają z długiego przybywaniu przy komputerze lub stałego słuchania muzyki.

Profilaktyka jest lepsza od leczenia. Lepiej zapobiegać, promując umiarkowanie. Oto kilka sposobów:

Nie mieć urazów do tych, szczególnie mniej znanych nam osób, za to, że nie odbierają telefonu natychmiast lub nie odpowiadają na każde zawołanie. Ustawiać sobie dłuższe okresy postu „gadżetowego”. Na wielkie święta nie włączać komputera, trzymać telefon w trybie samolotowym. Na wakacje nie sprawdzać poczty, nie brać ze sobą komórki. Nie tolerować, by moda i producenci stwarzali nam sztuczne potrzeby. Odrzucać bez dialogowania superoferty zmiany sprzętu, gdy jesteśmy posiadaczami całkiem sprawnego urządzenia. Ciąg dalszy uwag nastąpi.

ks. Stefan Moszoro-Dąbrowski
Autor jest duchownym Prałatury Opus Dei w Warszawie.
Prowadzi stronę www.ostatniaszuflada.pl

Idziemy nr 46 (427), 17 listopada 2013 r.


PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 20 kwietnia

Sobota, III Tydzień wielkanocny
Słowa Twoje, Panie, są duchem i życiem.
Ty masz słowa życia wiecznego.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 6, 55. 60-69
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najczęściej czytane komentarze



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter