22 lipca
poniedziałek
Marii, Magdaleny
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Nowiny z kraju

Ocena: 5
278

Najświeższe informacje z kraju prezentuje red. Monika Odrobińska. 

Fot. Pixabay - CC0

O Kościele Cierpiącym. – Współcześni męczennicy są tymi, którzy odwagą i misyjną gorliwością mogą rozpalić Kościół – podkreśla Pomoc Kościołowi w Potrzebie w nawiązaniu do papieskiej intencji na marzec. Na pkwp.org dostępne są rozważania Drogi Krzyżowej, pomocne w odkrywaniu Kościoła Cierpiącego.

Post z misjonarzem. W jedenastej edycji akcji „Misjonarz na Post” bierze udział już ponad 50 tys. uczestników. Wciąż można do niej dołączyć. Szczegóły: misjonarznapost.pl

Bierzmowani za kratami. Biskup bielsko-żywiecki Roman Pindel kolejny raz udzielił sakramentu bierzmowania więźniom ZK w Cieszynie. Wybrali dla siebie imiona – Julian i Oskar.

Zmiany w diecezjach. Franciszek przyjął rezygnację abp. Andrzeja Dzięgi z posługi metropolity szczecińsko-kamieńskiego, a na jej administratora apostolskiego mianował bp. koszalińsko-kołobrzeskiego Zbigniewa Zielińskiego 

Wydalony z kapłaństwa. Jak informuje biskup świdnicki Marek Mendyk, decyzją papieża proboszcz dwóch tamtejszych parafii Leszek S., który odbywa karę pozbawienia wolności m.in. za przestępstwa seksualne wobec małoletnich, został wydalony z kapłaństwa.

Radykalni młodzi. W tym roku doszło do znaczącej liberalizacji poglądów dotyczących aborcji – podało CBOS. Stoją za tym najprawdopodobniej radykalizujący się w tym temacie młodzi. Nieco więcej Polaków opowiada się za dostępnością pigułki „dzień po” od 15. roku życia i bez recepty, aniżeli jest przeciwna tej niedawnej decyzji Sejmu.

Pigułka się nie godzi. „Uchwalona dostępność do preparatów tzw. antykoncepcji awaryjnej złamie obecną w polskim prawie zasadę odpowiedzialności rodziców za zdrowie dziecka. Środki „dzień po” nabywane przez niepełnoletnie dzieci mogą godzić w ochronę ich zdrowia fizycznego oraz psychicznego” – zwracają uwagę organizacje pro-life skupione w Polskiej Federacji Ruchów Obrony Życia. Wystosowały apel do Rzecznika Praw Dziecka o zabranie głosu w tej sprawie. Z kolei Ruch „Spotkania Małżeńskie” zwraca się w tym kontekście do rodziców, nauczycieli, wychowawców, kapłanów, katechetów i polityków o ukazywanie młodzieży piękna miłości seksualnej jako czegoś, co warto zachować dla osoby, z którą planuje się trwały związek.

Nowy resort. Działalność rozpoczęło nowe Ministerstwo Przemysłu z siedzibą w Katowicach. Odpowiada za „gospodarkę złożami kopalin” i współpracę międzynarodową w zakresie surowców energetycznych, paliw i energii jądrowej.

Polacy się zbroją. W ubiegłym roku padł rekord, jeśli chodzi o liczbę nowych pozwoleń na broń – informuje „Rzeczpospolita”. Na koniec grudnia 2023 r. Polacy mieli 843,8 tys. egzemplarzy broni. To o 83,6 tys. więcej niż rok wcześniej i aż o 185,4 tys. więcej niż w grudniu 2021 r.

Legalne schrony. Do konsultacji publicznych został skierowany projekt nowelizacji Prawa budowlanego oraz niektórych innych ustaw, zakładający zwolnienie z obowiązku uzyskania pozwolenia na budowę przydomowych schronów. Chodzi o pomieszczenia do 35 mkw. służące ochronie mieszkańców budynków mieszkalnych jednorodzinnych na wypadek ataku zbrojnego czy ekstremalnych zjawisk pogodowych. Obecnie kwestia ta nie jest uregulowana.

Tantiemy w internecie. Minister kultury Bartłomiej Sienkiewicz zapowiedział, że najdalej za 2 tygodnie nowe prawo dotyczące korzystania z tantiem w internecie trafi do parlamentu. 

W Tatrach drożej. Od marca turyści więcej zapłacą za bilety wstępu do Tatrzańskiego Parku Narodowego. Jednodniowa wejściówka kosztuje teraz 10 zł, czyli o złotówkę więcej. Za bilety ulgowe zapłacimy 5 zł.

Gorzej słyszymy. Niedosłuch i inne problemy ze słuchem ma 6 proc. Polaków, a do 2050 r. ubytek słuchu dotknie co czwartego z nas. Ma to związek ze starzeniem się społeczeństwa, a wśród młodych – z życiem w hałasie miejskim i słuchaniem przez słuchawki. 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Absolwentka polonistyki i dziennikarstwa na UW, dziennikarka, autorka książek o tematyce rodzinnej i historycznej


monika.odrobinska@idziemy.com.pl

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 22 lipca

Poniedziałek, XVI Tydzień zwykły
święto św. Marii Magdaleny
Mario, Ty powiedz, coś w drodze widziała?
Jam zmartwychwstałego blask chwały ujrzała.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 20,1.11-18
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

Nowenna do św. Anny 17-25 lipca
+ Nowenna do św. Szarbela 19-27 lipcaNajwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter