Centrum Myśli Jana Pawła II w Warszawie organizuje jutro (29 października) debatę „Cisza – prawo czy przywilej?”.
Fot. Vatican MediaWtorkowa debata, która odbędzie się o godz. 18.00, jest podsumowaniem tegorocznego cyklu spotkań Centrum Myśli Jana Pawła II „Porozmawiajmy o człowieku”. Jego zwieńczeniem będą zaplanowane na listopad warsztaty. Ich uczestnicy będą mogli zgłębić znaczenie ciszy – rozumianej zarówno jako stan zewnętrzny, jak i wewnętrzny – oraz jej roli w życiu codziennym.
Jak udoskonalić swą ciszę?
Dr Bartosz Wieczorek, etyk, filozof i teolog kultury z Centrum Myśli Jana Pawła II w Warszawie, podkreśla, że, cisza, szczególnie w mieście, staje się dobrem rzadkim i trudnym do uchwycenia. Jej brak ma poważne konsekwencje dla zdrowia i kondycji psychicznej.
Jeżeli nie jesteśmy świadomi tego, kim naprawdę jesteśmy, i kierujemy się tylko tym, co na zewnątrz, tracimy coś najcenniejszego
– podkreśla rozmówca Radia Watykańskiego-Vatican News.
Św. Jan Paweł II – mistrz słowa, mistrz ciszy
Ekspert Centrum Myśli Jana Pawła II dodaje, że szczególną wagę do milczenia i skupienia przywiązywał Papież Polak. Stwarzały one bowiem przestrzeń dla głębokiej pracy duchowej.
Gdy nagle zagłębiał się w modlitwie, w kontemplacji, to wszyscy byli zniecierpliwieni, że tracimy czas, a jego postawa pokazywała, że modląc się, nie robiąc nic, co wydaje się na zewnątrz, my naprawdę pracujemy głęboko nad samymi sobą
– w ten sposób dr Wieczorek nawiązuje do słynnych pauz Jana Pawła II podczas jego wystąpień i pielgrzymek.
Warsztaty z ciszy
Na listopadowych warsztatach organizatorzy zgłębią praktyczne sposoby radzenia sobie z hałasem we współczesnym świecie i wprowadzenia ciszy do codziennego życia.
Debata ma skłonić ludzi do zastanowienia się, gdzie jesteśmy w naszym życiu: czy w sobie, czy może tylko na zewnątrz?
– podsumowuje dr Bartosz Wieczorek.
Warsztaty odbędą się 14, 21 i 28 listopada o godzinie 18:00 w Centrum Myśli Jana Pawła II.