17 czerwca
poniedziałek
Laury, Marcjana, Alberta
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

O pomoc woła cała Ziemia Święta

Ocena: 4.9
428

Skutki trwającej eskalacji konfliktu w Strefie Gazy są tragiczne. Odczuwa je również Zachodni Brzeg Jordanu.

Fot. Caritas Polska - gruzy zniszczonego budynku kościoła św. Porfiriusza w Strefie Gazy

Konflikt w Strefie Gazy pochłonął życie ponad 23 tys. Palestyńczyków i 1200 Izraelczyków. Ponad 60 tys. Palestyńczyków zostało rannych, a tysiące uznaje się za zaginionych. Co więcej, ludzie giną też na Zachodnim Brzegu Jordanu, gdzie sytuacja jest niestabilna – od 7 października 2023 r. życie straciło tu 336 Palestyńczyków, a 5875 osób aresztowano.

Głód, przerażenie i bezradność

Codzienne bombardowania w Strefie Gazy nie ustają, a ich skutki odczuwają wszyscy jej mieszkańcy. Statystyki mówią, że ginie tu średnio ok. 250 osób dziennie. Jest to najwyższy dzienny wskaźnik śmiertelności pośród wszystkich konfliktów zbrojnych, jakie miały miejsce w XXI w. Ludzie cierpią także z powodu braku żywności i bezpiecznego schronienia, a także ograniczonego dostępu do czystej wody i pomocy medycznej. Co najmniej 70 proc. wszystkich domów zostało uszkodzonych lub zniszczonych, a spośród 36 szpitali funkcjonuje tylko 13, i to częściowo. W Strefie Gazy brakuje też prądu, co dodatkowo potęguje poczucie bezradności wśród przerażonych i głodnych ludzi.

Fot. Caritas Polska - tłumy ludzi przy zniszczeniach na terenie kościoła św. Porfiriusza w Strefie Gazy

Coraz trudniej żyje się też Palestyńczykom na Zachodnim Brzegu. Tysiące osób zostało bez pracy – część z nich zwolniono, a części nie odnowiono zezwoleń na pracę. Osoby, które wcześniej były zatrudnione w Izraelu, nie mogą już przekraczać punktów kontrolnych, co oznacza utratę często jedynego źródła dochodu. Z turystyki, która opiera się głównie na pielgrzymkach, żyło do tej pory tysiące Palestyńczyków. Przez konflikt w Strefie Gazy miliony pielgrzymów i turystów rezygnują z przyjazdu do Ziemi Świętej.

Caritas Polska przekaże dodatkowe wsparcie

W odpowiedzi na dramatyczną sytuację, głównie w Gazie, ale także w Jerozolimie i na Zachodnim Brzegu, Caritas Jerozolima zrealizuje działania w ramach apelu humanitarnego.

Jest to kontynuacja działań, które zakończyły się 31 grudnia, a które Caritas Polska wsparła kwotą 100 tys. zł. Sytuacja wciąż jest dramatyczna, potrzeby są ogromne, dlatego podjęliśmy decyzję o przekazaniu o dodatkowych 220 tys. zł na najpilniejszą pomoc w Strefie Gazy, na Zachodnim Brzegu i w Jerozolimie 

– informuje Ireneusz Krause, zastępca dyrektora Caritas Polska.

W ramach dodatkowej pomocy dla mieszkańców Strefy Gazy Caritas Polska rozszerzyła również w tym roku program Rodzina Rodzinie, zwiększając liczbę wspieranych rodzin z 60 do 300, o czym informowała pod koniec grudnia 2023 r. Program Rodzina Rodzinie opiera się na comiesięcznych zapomogach finansowych, dzięki czemu rodziny mogą zrealizować najpilniejsze potrzeby. Budżet projektu tylko w tym roku wynosi ok. 1,5 mln zł. Od 2020 do końca 2023 r. Caritas Polska przeznaczyła na ten cel 2,3 mln zł. 

Aktualne działania mają trwać do końca 2024 r. i zakładają pomoc 23 275 Palestyńczykom. 

Każdy może pomóc:
– dokonując wpłaty na stronie caritas.pl,
– wpłacając dowolną kwotę na konto nr 77 1160 2202 0000 0000 3436 4384 (tytuł wpłaty: GAZA),
– wysyłając SMS o treści GAZA pod numer 72052 (koszt 2,46 zł).

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 17 czerwca

Poniedziałek, XI Tydzień zwykły
wspomnienie św. Brata Alberta Chmielowskiego
Twoje słowo jest pochodnią dla stóp moich, Panie,
i światłem na mojej ścieżce.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mt 5, 38-42
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter