19 kwietnia
piątek
Adolfa, Tymona, Leona
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Obchody Cudu nad Wisłą

Ocena: 0
5020
W połowie sierpnia na Mazowszu upamiętniono 94. rocznicę zwycięstwa polskich wojsk nad bolszewikami w Bitwie Warszawskiej, zwanej Cudem nad Wisłą.

OSSÓW

Główne uroczystości odbyły się 15 sierpnia na Cmentarzu Poległych 1920 r. Kulminacyjnym punktem obchodów była Msza Święta, której przewodniczył abp Henryk Hoser SAC. Wzięli w niej udział księża przedstawiciele obu Ordynariatów Polowych, katolickiego ks. ppłk. Wiesław Okoń i prawosławnego ks. płk. Michał Dudicz oraz księża diecezjalni. Przybył gen. armii amerykańskiej w stanie spoczynku John Roth z małżonką.

– Wydarzenia w każdej historii ludzkiej trzeba umieć wpisać w historię zbawienia, nasza historia idzie szlakiem historii zbawienia i przez to, że nasi rodacy nigdy nie znosili zniewolenia – powiedział w homilii abp Henryk Hoser SAC. Jak zauważył, walka ze zniewoleniem jest również walką o godność człowieka.

Po Eucharystii odbył się apel poległych i składanie wieńców na mogiłach bohaterów 1920 r. Przede Mszą Świętą przedstawiciele Kościołów katolickiego i prawosławnego poświęcili tablicę „Pamięci Polskich Oficerów walczących w Bitwie Warszawskiej 1920 r.”, którą odsłonili wraz z przedstawicielami Sejmu RP i przedstawicielami samorządu lokalnego. Z kolei na Polanie Dębów Pamięci ofiar katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem odsłonięto i poświęcono popiersia gen. Andrzeja Błasika i abp. prawosławnego Mirona Chodakowskiego.

Po uroczystościach oficjalnych przyszedł czas na widowisko rekonstrukcyjne, które komentarzem opatrzył Sławomir Cisowski ze Stowarzyszenia Historycznego „Na Posterunku”. W odtworzeniu Bitwy pod Ossowem wzięło udział 120 rekonstruktorów. Wykorzystano konie, elementy uzbrojenia, efekty pirotechniczne i makiety zabudowań. W postać ks. Ignacego Skorupki wcielił się wyświęcony na kapłana w maju br. ks. Kamil Kiełpikowski.

RADZYMIN

Centralnym punktem trwających już od 2 sierpnia w Radzyminie obchodów 94. Rocznicy Cudu nad Wisłą były uroczystości 15 sierpnia na tamtejszym Cmentarzu Żołnierzy 1920 r. Na uroczystości przybyli przedstawiciele władz państwowych, samorządowych i Wojska Polskiego oraz tłumnie mieszkańcy Radzymina. Wzięli oni udział we Mszy Świętej sprawowanej symbolicznie u wejścia do nowo odnowionej cmentarnej kaplicy z obrazem Matki Boskiej Ostrobramskiej, w której są m.in. urny z cmentarzy żołnierzy polskich 1920 r. w Grodnie, Nowogródku i Wołkowysku. Eucharystii przewodniczył bp pomocniczy warszawsko-praski Marek Solarczyk, a po liturgii nastąpił – z asystą oddziału Batalionu Reprezentacyjnego WP – Apel Poległych.

Nawiązując w homilii do wydarzeń Bitwy Warszawskiej bp Solarczyk przywołał ewangeliczny opis Maryi pielęgnującej swoje jeszcze nienarodzone dziecko i pytał zebranych, kto dziś ma podjąć – jak żołnierze 1920 roku – dzieło troski i obrony Ojczyzny. – Musimy być gotowi, by podjąć to dzieło Matki – wzywał. Dziękujmy wszystkim, którzy dali nam życie, którzy otoczyli nas miłością, nauczyli modlitwy i prowadzą nas drogą wiary. Dziękujmy za tych, którzy na tak wielu różnych etapach historii naszej Ojczyzny złożyli świadectwo miłości do Polski poparte ofiarą swojego życia – apelował pasterz.

REMBERTÓW

Pod przewodnictwem abp. Mieczysława Mokrzyckiego, metropolity lwowskiego obrządku łacińskiego odbywały 15 sierpnia się uroczystości ku czci Matki Bożej Zwycięskiej w Warszawie-Rembertowie. Wśród gości honorowych obok przedstawicieli duchowieństwa, parlamentarzystów i władz samorządowych pojawiła się także prezydentowa Karolina Kaczorowska. Poczty sztandarowe wystawili kombatanci i harcerze z miejscowej chorągwi Skautów Europy. Oprawę muzyczną uroczystości zapewniała Orkiestra Koncertowa Victoria. Podczas liturgii, na prośbę proboszcza parafii ks. prał. Edwarda Żmijewskiego, abp Mieczysław Mokrzycki poświęcił nowe witraże w rembertowskiej świątyni przedstawiające dwóch kapłanów męczenników: św. Maksymiliana Marię Kolbego i bł. ks. Jerzego Popiełuszkę.

W homilii abp Mokrzycki, nawiązując do nauczania szczególnie bliskiego mu św. Jana Pawła II, przypomniał ważne wskazania papieża Polaka dla rodaków. Apelował, aby w imię rzekomej wolności nie zamykać dla Chrystusa tych drzwi, które w naszym życiu indywidualnym i społecznym otworzył Jan Paweł II. Wzywał do godnego przeżywania wolności, bez kompleksów wobec trendów płynących z Zachodu, ostrzegał jednak, aby dumy nie zamienić na pychę, która dzieli i konfliktuje ludzi. Kończąc homilię, metropolita lwowski prosił wszystkich zebranych o modlitwę w intencji pokoju na Ukrainie.
PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 18 kwietnia

Czwartek, III Tydzień wielkanocny
Ja jestem chlebem żywym, który zstąpił z nieba.
Jeśli ktoś spożywa ten chleb, będzie żył na wieki.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 6, 44-51
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najczęściej czytane komentarze



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter