13 listopada
środa
Mateusza, Izaaka, Stanislawa
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Odbudować rodzinę

Ocena: 0
436

Rodzina jest dziś bardzo zagrożona. Czasem chora. Potrzebuje systemowego wsparcia. W tej poradni nie zakłada się, że pomoc jest tylko dla jednostki. Pacjentem jest rodzina.

fot. Maciej Buda

Naszym celem jest szeroka pomoc rodzinie – mówi psychoterapeuta Jacek Racięcki

Poradnia na warszawskim Gocławiu powstała z inspiracji proboszcza parafii św. Patryka, ks. Marka Kruszewskiego, autora naszego tygodnika. – Ksiądz proboszcz jest naszym opiekunem duchowym i autorytetem, jeśli chodzi o współczesną rodzinę – mówi Jacek Racięcki, psychoterapeuta. Bazą zaś do budowy prowadzonych przez poradnię warsztatów są środowiska z diecezjalnej organizacji „12 kroków”.

– W skład zespołu wchodzą osoby, które mają różne kompetencje, w tym psychologiczne, terapeutyczne, pedagogiczne, nauczycielskie i kursowe – w sumie około 50 osób związanych z prowadzeniem warsztatów. Na bazie tej struktury stworzyliśmy poradnię razem z małżeństwem państwa Jadwigi i Tomasza Ciechnowskich. Poradnia jest dosyć młoda, zaczęła funkcjonować od wiosny. Jestem pod wrażeniem zainteresowania, jakim się cieszy. Sporo osób korzysta z pomocy. Planujemy rozszerzać działalność – opowiada Jacek Racięcki.

– Głównym celem naszej działalności jest szeroka i warsztatowa pomoc rodzinie z uwzględnieniem uwarunkowań społecznych. Mamy różne poziomy pomocy, w tym ofertę dla osób, które mają problemy indywidualne. Pomagamy też małżeństwom. Współpracuje z nami w tym zakresie o. Piotr Zajączkowski OFMCap z Zakroczymia. Jeżeli przychodzi do nas ktoś z problemem, staramy się prowadzić go ku temu, aby nie uciekał od relacji rodzinnych, ale aby poczuł się w rodzinie lepiej. Postrzegamy rodzinę jako relację małżeństwa i dzieci, ale mamy świadomość, że rodziny są wielopokoleniowe i wielowarstwowe – wyjaśnia psychoterapeuta.

 

Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu papierowym
Idziemy nr 45 (734), 10 listopada 2019 r.
Artykuł w całości ukaże się na stronie po 26 listopada 2019 r.

Poradnia „12 kroków”: kontakt telefoniczny – 516 877 112 (Joanna Liberek), śr., czw., pt. w godz. 14-16; lub osobisty – parafia św. Patryka, ul. Rechniewskiego 14 w Warszawie, śr. 16-18, czw. 12-14, pt. 15-18.

Poradnia dla narzeczonych: czw. w godz. 17-19, w sali nr 30 w parafii św. Patryka. Ponieważ są to indywidualne spotkania narzeczonych z osobą prowadzącą, konieczne jest wcześniejsze telefoniczne uzgodnienie terminu: 22 789 11 70.

Kontakt mailowy: poradnia.rodzina@wp.pl.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 13 listopada

Wstań, idź, twoja wiara cię uzdrowiła.
Dziś w Kościele:
+ środa, XXXII tydzień zwykły, wspomnienie obowiązkowe świętych Benedykta, Jana, Mateusza, Izaaka i Krystyna, pierwszych męczenników Polski
+ Czytania liturgiczne (rok C, I): Mdr 6,1-11; Ps 82,3-4.6-7; Łk 17,11-19
+ Komentarz Bractwa Słowa Bożego do czytań

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMYNajczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

Nasze patronaty


Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -