19 kwietnia
piątek
Adolfa, Tymona, Leona
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Odprawy katechetyczne

Ocena: 0
1129
– Przeżywamy dziś wielki spór o wolność człowieka, wolność sumienia i rolę prawa stanowionego w stosunku do prawdy. Powinniśmy stawiać czoło trudnym sytuacjom – powiedział abp Henryk Hoser SAC podczas Mszy Świętej rozpoczynającej odprawę katechetyczną w diecezji warszawsko-praskiej w dniach 29-30 sierpnia.

Na Pradze

Homilię abp Hoser poświęcił prorockiej misji katechety: by się w tej trudnej misji nie lękać, mieć odwagę mówić rzeczy niepopularne, przeciwstawiać się złym zjawiskom.

– Funkcja katechety ma być funkcją holistyczną, co znaczy, że mam być jasnym, wyraźnym, niepodzielonym przekazicielem tego, co otrzymałem – podkreślił abp Hoser. Zwrócił jednocześnie uwagę na potrzebę osobistego kontaktu katechety z uczniem. Coraz częściej niezbędna jest rozmowa w cztery oczy. – Mamy szansę wtedy wejść w prawdziwą relację z młodym człowiekiem, ponieważ zmniejsza się presja otoczenia, która tak często warunkuje jego publiczne zachowanie – zauważył biskup warszawsko-praski. Podkreślił przy tym, że kluczem do serca ucznia jest autentyczna miłość. – Dzieci i młodzież intuicyjnie bardzo szybko rozpoznają, który nauczyciel bądź katecheta ich kocha, a który ich nie cierpi.

Gościem spotkania był mazowiecki kurator oświaty Karol Semik. W swoim wystąpieniu zaznaczył, że w dobie szybkich przemian cywilizacyjnych to nauczyciele powinni być ostoją humanizmu. Przywołał przy tym słowa Wiliama Arthura Warda: „Słaby nauczyciel opowiada, dobry wyjaśnia, bardzo dobry demonstruje, a genialny nauczyciel inspiruje”. – Życzę wszystkim państwu, abyście inspirowali swoich uczniów – powiedział do katechetów.

Wykład poświęcony wyzwaniom współczesnej katechezy wygłosił ks. prof. Radosław Chałupniak z Uniwersytetu Opolskiego. – Lekcja religii, która staje się miejscem przekazywania wiedzy wyraźnie oddzielonej od wychowania będzie „uczeniem”, a nie katechizowaniem – powiedział.

Przestrzegł przed traktowaniem duszpasterstwa i katechezy w sposób akcyjny, na zasadzie: „przygotowujemy jakieś wydarzenie, przeżywamy je i dalej niewiele z tego wynika”.

Podczas omawiania roku pracy duszpasterskiej zwrócono uwagę na zbliżające się Światowe Dni Młodzieży w Polsce bp Marek Solarczyk. Poinformował, że diecezja warszawsko-praska została podzielona na dziewięć rejonów, w których od września będą odbywać się spotkania formacyjne dla wolontariuszy ŚDM. Zachęcił do zapraszania specjalnie powołanej grupy osób by opowiadały o trwających przygotowaniach.

Katecheci mogli odebrać przygotowaną przez duszpasterstwo młodzieży replikę Krzyża i ikony Matki Bożej Salus Populus Romani, które można wykorzystać na lekcjach religii. Na terenie diecezji warszawsko-praskiej pracuje około 800 katechetów, w tym 500 osób świeckich, 200 kapłanów i 100 sióstr zakonnych./is, KAI


W archidiecezji warszawskiej

Odprawa katechetyczna odbyła się 29 sierpnia w trzech turach, Mszę Świętą w kościele seminaryjnym odprawił kard. Kazimierz Nycz. W tym roku szkolnym pracę katechety w szkołach archidiecezji podjęło 1 154 osoby, w tym 650 świeckich, ponad 300 księży i ponad 200 sióstr zakonnych.

– Zasadniczo współpraca katechetów i dyrektorów szkół układa się bardzo dobrze – przekonywał ks. dr Marek Przybylski, dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Dzieci i Młodzieży Kurii Warszawskiej.

Odprawa rozpoczęła się wykładem inauguracyjnym „Przekaz nauczania o seksualności człowieka i wartości rodziny w Katechezie”, który wygłosiła Wanda Elżbieta Papis, autorka programu wychowawczego „Życie i miłość”. Omówiono zmiany w edukacji w nowym roku szkolnym, wśród nich m.in. obowiązek zorganizowania lekcji etyki w przypadku chęci uczestniczenia w nich choćby jednego ucznia. Wiele miejsca poświęcono w trakcie odprawy przygotowaniom do ŚDM w Krakowie w 2016 roku oraz Tygodnia Misji w archidiecezji, które poprzedzą ŚDM.

Kard. Kazimierz Nycz wziął udział w odprawie i poruszył m.in. temat klauzuli sumienia; poddał w wątpliwość pomysł jej rozszerzania na nauczycieli. Krystyna Mucha z Kuratorium Oświaty w Warszawie prosiła katechetów – w kontekście niepokojących danych o samobójstwach wśród uczniów – o zwrócenie uwagi na ten problem.

KAI
fot. Irena Świerdzewska/Idziemy
Idziemy nr 36 (468), 7 września 2014 r.



PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 19 kwietnia

Piątek, III Tydzień wielkanocny
Kto spożywa moje Ciało i Krew moją pije,
trwa we Mnie, a Ja w nim jestem.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 6, 52-59
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najczęściej czytane komentarze



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter