25 maja
sobota
Grzegorza, Urbana, Magdaleny
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Odra na Mazowszu. 17 przypadków i podejrzeń zachorowań

Ocena: 0.6
710

Od 31 października do godz. 18 w sobotę na Mazowszu zgłoszono 17 przypadków zachorowań i podejrzeń zachorowań na odrę – poinformował w sobotę Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny w Warszawie.

fot. Pixabay, CC0

Jak podano w komunikacie PWIS, od środy "zgłoszono łącznie 17 przypadków zachorowań i podejrzeń zachorowań na Mazowszu". Powołując się na informacje powiatowych stacji sanitarno-epidemiologicznych, prowadzących dochodzenie epidemiologiczne, zaznaczono jednocześnie, że "objawy kliniczne, które wystąpiły u osób chorych powoli ustępują".

Z komunikatu wynika, że w powiecie pruszkowskim wystąpiło dziewięć potwierdzonych przypadków zachorowań na odrę, a w siedmiu "trwa oczekiwanie na potwierdzenie wirusologiczne wystąpienia odry". "Objawy kliniczne wskazują na wystąpienie tej choroby zakaźnej" – podkreśla PWIS.

Jak poinformowano, 16. zgłoszenie w powiecie pruszkowskim dotyczy "podejrzenia wystąpienia zachorowania na odrę u rocznego dziecka polskiego pochodzenia, które nadal przebywa w szpitalu w Warszawie na ul. Żwirki i Wigury".

Dodano, że "z uwagi na fakt przebywania dziecka w szpitalu na terenie miasta stołecznego Warszawy, przypadek został odnotowany we wczorajszym meldunku epidemiologicznym PPIS w m.st. Warszawie, o którym informowaliśmy w komunikacie nt. odry w stolicy".

"Dziecko pochodzi z Pruszkowa. Było nieszczepione, przebywa na oddziale obserwacyjno–zakaźnym. Dziecko miało kontakt z innymi osobami w żłobku w Pruszkowie" – czytamy w komunikacie. Zaznaczono, iż zebrany wywiad środowiskowy "na razie stwierdza brak zachorowań i podejrzeń zachorowań u dzieci uczęszczających do tego żłobka".

Wcześniej potwierdzono jeden przypadek zachorowania na odrę u osoby dorosłej w Warszawie – jak poinformował PWIS, to 36-letni obywatel Ukrainy, który "jeszcze przed rozpoznaniem u niego tej choroby zakaźnej przebywał w Szpitalu Czerniakowskim na ul. Stępińskiej, a następnie został przewieziony do Szpitala Zakaźnego na ul. Wolskiej". "Stan zdrowia pacjenta jest dobry" – podano w komunikacie. PWIS poinformował jednocześnie, że w sobotę "trwały czynności związane z ustaleniem osób z najbliższego otoczenia domowego chorego" oraz rozpoznanie nt. posiadanych przez nie szczepień.

Jak zadeklarowano w komunikacie, stołeczny Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny "jest przygotowany do zorganizowania szczepień ochronnych dla obywateli ukraińskich, którzy mieli kontakt z chorym pacjentem i nie posiadają szczepienia przeciw odrze w najbliższym punkcie ich aktualnego miejsca zamieszkania".

"Wszystkie osoby wskazane w wywiadach, które miały lub mogły mieć kontakt z chorymi, zostały poinformowane o możliwości przyjęcia bezpłatnej szczepionki MMR do 72 h po ekspozycji" – poinformował PWIS. Jak podkreślono, Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Warszawie zabezpieczyła 2 tys. takich szczepionek na potrzeby wygaszenia ognisk zachorowań.

Ponadto – jak wskazano w komunikacie – profilaktyczne szczepienia, które mają służyć zahamowaniu rozprzestrzeniania się odry na Mazowszu prowadzone są w wyznaczonej przychodni w Pruszkowie, w gabinecie zabiegowym Szpitala Św. Anny w Piasecznie oraz w wyznaczonej przychodni w Warszawie.

PWIS zwrócił uwagę, że w związku z zaistniałą sytuacją epidemiologiczną "do przychodni realizujących szczepienia zgłaszają się pojedyncze osoby, głównie rodzice z dziećmi, w celu wykonania szczepienia MMR, które nie zostało wykonane w terminach obowiązujących w kalendarzu szczepień PSO". "Na tej postawie możemy przypuszczać, że następuje wzrost świadomości społeczeństwa o zagrożeniach związanych z brakiem realizacji szczepień przeciwko odrze" – ocenił.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 25 maja

"Nie jesteście ze świata, bo Ja was wybrałem sobie ze świata, dlatego was świat nienawidzi."

Dziś w Kościele: sobota V tygodnia Wielkanocy
+ dzień powszedni albo wspomnienie (do wyboru):
        - św. Bedy Czcigodnego, prezbitera i doktora Kościoła
        - św. Grzegorza VII, papieża
        - św. Marii Magdaleny de Pazzi, dziewicy
+ Czytania liturgiczne (rok C, I): Dz 16,1-10; Ps 100 (99),2-3.4-5; J 15,18-21.
+ komentarze Bractwa Słowa Bożego do czytańNajczęściej czytane artykułyNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -