21 maja
wtorek
Wiktora, Kryspina, Tymoteusza
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Odsiecz Ossowska

Ocena: 0
80

W dniu Święta Wojska Polskiego zasadna jest refleksja, dlaczego, w jaki sposób i przez kogo tracimy wolność.

fot. Monika Odrobińska/Idziemy

Czy historia musi być przetykana podziałami? – pytał bp Romuald Kamiński w kazaniu podczas uroczystej Mszy Świętej przed kaplicą w Ossowie w rocznicę Cudu nad Wisłą. Hierarcha podkreślił, że niebawem upłynie sto lat od wydarzeń, które zwiastowały zakończenie I wojny światowej i odzyskanie przez Polskę niepodległości. – Ossów wysyła nam inny sygnał: nasza wolność znów jest zagrożona. Wolność wymaga czujności i ofiarności.

– W 1920 r. – kontynuował bp Kamiński – cieszyliśmy się z niepodległości, ale nie była to radość doskonała. Granice płonęły, wiele międzynarodowych instytucji było nam wrogich, trzeba było walczyć. Bolszewicy byli tak pewni zwycięstwa, że wieźli ze sobą do Polski gotowy rząd. Armia polska się wycofywała, Polacy przestali wierzyć we własne siły. Gdy wojska sowieckie zajęły pół Polski i dotarły do Wisły, Benedykt XV stwierdził, że zagrożona jest nie tylko Polska, ale i cała Europa. Już po decydującym starciu, 8 września 1920 r., pisał do polskich biskupów: „Nigdy nie wątpiliśmy, że Bóg będzie przy Polakach”.

Rzeczywiście, Polacy zwracali się do Boga o pomoc – znane są obrazy modlącego się ludu, ale i gen. Hallera przed figurą Matki Bożej Zwycięskiej na Krakowskim Przedmieściu. Obraz przedstawiający ten wizerunek Maryi towarzyszył zresztą tegorocznym obchodom w Ossowie.

Bp Romuald Kamiński przywołał postać Jana Pawła II, który, wydając decyzję o utworzeniu diecezji warszawsko-praskiej, wyrażał nadzieję, że będzie ona opiekunką terenów z 1920 r. – Myślę, że się z tego wywiązujemy godnie – podsumował biskup i dodał na zakończenie – Ossów w roku 1920 był tym, czym Odsiecz Wiedeńska za Jana III Sobieskiego. Zachęcam do dobrych przygotowań stulecia Cudu nad Wisłą za dwa lata, zwłaszcza młode pokolenia.

Przed Mszą Świętą odbyła się modlitwa przy krzyżu upamiętniającym bohaterską śmierć ks. mjr. Ignacego Skorupki, po Eucharystii z kolei apel poległych i złożenie wieńców na mogiłach. Przejściu pod pomnik ks. Skorupki i tablice pamiątkowe poświęcone bratnim narodom, wspierającym Wojsko Polskie w 1920 r., gdzie także złożono wieńce, towarzyszyła modlitwa różańcowa. W obchodach uczestniczyli przedstawiciele władz parlamentarnych i samorządowych.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Absolwentka polonistyki i dziennikarstwa na Uniwersytecie Warszawskim, mężatka, matka dwóch córek. W "Idziemy" opublikowała kilkaset reportaży i wywiadów.

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 21 maja

"Niech się nie trwoży serce wasze ani się nie lęka."

Dziś w Kościele: wtorek V tygodnia Wielkanocy
+ dzień Powszedni albo wspomnienie świętych męczenników Krzysztofa Magallanesa, prezbitera i Towarzyszy
+ Czytania liturgiczne (rok C, I): Dz 14, 19-28; Ps 145 (144), 10-11. 12-13. 21 ; J 14,27-31a.
+ komentarze Bractwa Słowa Bożego do czytańReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -