21 września
sobota
Jonasza, Mateusza, Hipolita
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Ogrzać mieszkanie czy kupić jedzenie? To problemy co 8 Polaka

Ocena: 0
1356

Co ósmy mieszkaniec Polski nie jest w stanie utrzymywać godnego poziomu życia, bo stoi przed dylematem, czy np. ogrzać mieszkanie, czy ograniczyć inne dobra - jedzenie, leki, podręczniki szkolne – wskazywali eksperci. Specjaliści dyskutowali w Ministerstwie Przedsiębiorczości i Technologii o ubóstwie energetycznym i wynikach najnowszych badań.

fot. Pixabay, CC0

Podczas spotkania przedstawiono raporty: "Zjawisko ubóstwa energetycznego w Polsce ze szczególnym uwzględnieniem zamieszkujących w domach jednorodzinnych" (przygotowane przez Instytut Badań Strukturalnych na zlecenie MPiT) oraz "Domy ubóstwa. Warunki mieszkaniowe osób ubogich" (zrealizowane przez Krakowski Alarm Smogowy i PwC).

Problem ubóstwa energetycznego dotyczy 4,6 mln osób w Polsce. Z badań Instytutu Badań Strukturalnych zrealizowanych na zlecenie Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii wynika, że większość ubogich energetycznie mieszka na wsi i w małych miastach, gdzie dochody są relatywnie niższe niż w większych miejscowościach. Trzy czwarte takich osób mieszka w domach jednorodzinnych.

Ponad jedna piąta budynków z ubogimi gospodarstwami domowymi to zabudowa przedwojenna, a jedna trzecia powstałą w latach 1961-1980. Niskie dochody i zamieszkiwanie w budynkach, które trudno dogrzać, powodują, że ubodzy energetycznie muszą szukać najtańszych sposobów uzyskiwania ciepła. Dwie trzecie wykorzystują do tego węgiel i drewno.

Obraz ten – jak wskazuje MPiT - uzupełniają wyniki badania na temat warunków mieszkaniowych osób ubogich, które się zgłaszają do programu Szlachetna Paczka. Badanie zostało przeprowadzone dzięki współpracy Krakowskiego Alarmu Smogowego, PwC Polska i Stowarzyszenia Wiosna. Objęło 705 lokali mieszkalnych osób i rodzin zgłoszonych do Programu Szlachetna Paczka z Małopolski.

Z tego badania wynika, że dwie trzecie osób takich osób z tego województwa mieszka w domach jednorodzinne, których stan techniczny utrudnia prowadzenie godnego życia. 60 proc. tych domów nie jest ocieplonych, a 14 proc. ma tylko częściowe ocieplenie. Mieszkańcy 27 proc. budynków nie mają dostępu do ciepłej wody w kranie – muszą ją podgrzewać na kuchniach gazowych, elektrycznych lub piecach na paliwa stałe. Aż 90 proc. domów jednorodzinnych osób objętych tym badaniem jest ogrzewanych za pomocą paliw stałych – węgla i drewna. W 24 proc. główne źródło ciepła to piece ka?owe, których średni wiek wynosi 40 lat.

"Ubóstwo energetyczne dotyka bardzo dużą grupę Polaków. Jest też jedną z głównym przyczyn smogu. Jako pierwszy rząd chcemy podejść do problemu ubóstwa energetycznego w sposób systemowy. Dokładnie go zbadać i wypracować najbardziej skuteczne sposoby wsparcia osób dotkniętych ubóstwem energetycznym" – powiedziała minister Jadwiga Emilewicz.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 20 września

"Walcz w dobrych zawodach o wiarę, zdobywaj życie wieczne: do niego zostałeś powołany"

Dziś w Kościele: piątek, XXIV tydzień zwykły
+ wspomnienia świętych męczenników Andrzeja Kim Taegon, prezbitera, Pawła Chong Hasang i Towarzyszy
+ Czytania liturgiczne (rok C, I): 1 Tm 6,2c-12, Ps 49. Łk 8,1-3
+ komentarze Bractwa Słowa Bożego do czytań

Jeszcze przez kilka dni zapraszamy do oglądania filmów prezentowanych w ramach Lata z SalveNet - wspólnego projektu SalveNet i portalu idziemy.pl.

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMYNajczęściej czytane artykuły

- Reklama -


Najczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -