28 marca
czwartek
Anieli, Sykstusa, Jana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Okienko transferowe

Ocena: 0
2021

W życiu, tak jak i w sporcie, zmiany są czymś nieuniknionym.

fot Antoine Dellenbach / Press Conference for PSG / wikipedia commons / CC BY-SA 2.0 Link

Zawodowy piłkarz jest uprawniony do zmiany klubu, czyli zarejestrowania się w nowej drużynie, tylko w pewnych okresach. Wtedy dopiero może grać dla nowego klubu. Tak zwany „okno transferowe” ma znaczenie przede wszystkim dla zespołu pozyskującego piłkarza. Oznacza to, że klub może sprzedawać zawodników do lig zagranicznych podczas trwania tamtejszych okresów transferowych, nawet gdy krajowe okno zostało już zamknięte.

System okien transferowych jest nieodzownym elementem futbolu. Sprawia, że każdy kolejny sezon ligowy budzi niezwykłe emocje. Dwa razy do roku ogromne środki finansowe przelewane są na klubowe konta z tytułu zmiany przynależności zespołowej. Ostatnie dni okresu transferowego przypominają targi próżności. Serwisy sportowe relacjonują je czasami na żywo. Ogromne sumy transferowe powodują te ogromne emocje. Należy pamiętać, że piłka nożna zawodowa jest przede wszystkim biznesem, dlatego – na pierwszy rzut oka absurdalna – cena zawodnika w większości przypadków ma silne ekonomiczne podstawy.

Ten system jest drogą do osiągnięcia sukcesu sportowego i stanowi jedną z podstawowych form finansowania klubu. W piłce nożnej ważna jest stabilność składu, którym dysponuje trener. Okna transferowe pozwalają na racjonalne przygotowanie do rozgrywek i skonstruowanie taktyki dostosowanej do osobowego stanu zespołu. Całkowita likwidacja okien transferowych w połączeniu z pełną swobodą zmiany przynależności klubowej mogłaby zagrażać uczciwości. Niejeden zawodnik chętnie opuściłby pod koniec rozgrywek drużynę, która ugrzęzła na końcu tabeli. Kilkumiesięczny okres między kolejnymi okienkami transferowymi tworzy szerszą perspektywę, umożliwiającą dokładną analizę umiejętności zawodnika i przeanalizowanie jego potencjalnej przydatności dla nowego zespołu.

Trochę żartem, przez analogię, mówi się o okienkach transferowych w innych instytucjach. Na przykład pod koniec kadencji Sejmu, gdy niektórzy politycy szukają nowych możliwości. Czasami w Kościele stosuje się takie określenia dla zmian kadrowych na parafiach.

W życiu, tak jak i w sporcie, zmiany są czymś nieuniknionym. Zabetonowanie kadrowe jest tak samo szkodliwe jak i zbyt częste zmiany. Ponadto rotacja duszpasterzy przypomina wspólnocie kościelnej o tym, że ich pasterzem jest sam Chrystus. Tak powinni wierni patrzeć na swych księży. Kochać ich taką miłością, która przechodzi przez Serce Jezusa. Wyklucza to zarówno obojętność, jak i zaborczość.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Autor jest duchownym Prałatury Opus Dei w Warszawie

- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 28 marca

Wielki Czwartek
Daję wam przykazanie nowe,
abyście się wzajemnie miłowali,
tak jak Ja was umiłowałem.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 13, 1-15
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter