28 marca
czwartek
Anieli, Sykstusa, Jana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Otwarto Centrum Badań Wolności Religijnej

Ocena: 0
569

"Chrystianofobia jest już faktem w Europie, nie chcemy, aby pogłębiała się w Polsce" - powiedział minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek w czwartek na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Otwarto tam dziś Centrum Badania Wolności Religijnej, które będzie się zajmować badaniami na temat wolności religijnej oraz potrzebami organizowania pomocy humanitarnej w krajach, gdzie dochodzi do prześladowań chrześcijan.

Fot. uksw.edu.pl

W otwarciu Centrum Badań Wolności Religijnej uczestniczył w czwartek minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. Resort wsparł finansowo powstanie jednostki uniwersyteckiej.

Minister stwierdził, że chrystianofobia jest obecna w wielu krajach europejskich, choćby we Francji, ale "pewne jej objawy dochodzą także do Polski".

Taka fobia w stosunku do ludzi wierzących, dyskryminowanie osób, które cytują Katechizm Kościoła Katolickiego w ramach swojej wolności osobistej, już niekiedy zdarza się u nas

- mówił.

Przyznał, że przyjął z radością utworzenie na UKSW Centrum Badań Wolności Religijnej. Dodał, że takie badania są potrzebne "po to, żebyśmy mieli przegląd sytuacji na świecie, w Europie i w Polsce i żebyśmy mogli zabezpieczyć nasz region, całą tę część Europy, przed atakami na wolność religijną, przed atakami na ludzi wierzących każdego wyznania, ale w szczególności tego, które w Polsce jest dominujące, czyli wyznań chrześcijańskich".

Współorganizatorem Centrum Badań Wolności Religijnej jest Papieskie Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie, organizacja zajmująca się pomocą charytatywną dla prześladowanych chrześcijańskich wspólnot na całym świecie. PKWP wydaje co dwa lata raport o wolności religijnej.

Wolność religijna to nie jest temat, który dotyczy tylko Afryki, Bliskiego Wschodu czy innych kontynentów

- powiedział podczas briefingu ks. prof. Waldemar Cisło, dyrektor polskiej sekcji stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie oraz wykładowca UKSW. Przywołał dane z raportu składanego przez stałego przedstawiciela Stolicy Apostolskiej przy ONZ mówiące o tym, że rocznie w wyniku prześladowań z wiarę ginie 170 tys. chrześcijan.

Czyli co trzy minuty ktoś był zabijany z powodu wyznania. Ostatnie dane mówią o 105 tys. zabitych chrześcijan

- dodał.

Jak stwierdził, dziś jednak chrystianofobia to zjawisko coraz częściej zauważalne w Europie.

We Francji "Le Figaro" podało, że ataki na miejsca kultu judaizmu i islamu spadają w ciągu roku o 58,5 proc., natomiast ataki na miejsca kultu związane z chrześcijaństwem wzrosły o 90 proc.

- poinformował ks. Cisło.

Pamiętamy tych Koptów w pomarańczowych strojach, którym na wybrzeżu libijskim ścięto głowy, a ich krew zafarbowała na czerwono wody morza. Nie chcemy, żeby to nastąpiło w Europie

- dodał dyrektor polskiej sekcji PKWP.

Podziękował też ministrowi Czarnkowi za "moralne i materialne wsparcie" powstania nowej inicjatywy na UKSW. - Mamy wreszcie odważnego ministra, który potrafi mówić to, co trzeba - stwierdził ks. Cisło. Dodał, że nowa placówka będzie miejscem wymiany intelektualnej i wpisuje się w ideę uniwersytetu jako miejsca dialogu z ludźmi różnych poglądów i wyznań, ale nawzajem się szanujących.

Głównymi zadaniami jednostki mają być m.in. prowadzenie interdyscyplinarnych badań naukowych na temat wolności religijnej i chrystianofobii, rozpoznawanie potrzeb i formowanie postulatów z zakresu pomocy humanitarnej i chrystianofobii oraz upowszechnianie wiedzy na temat organizacji państwowych, międzynarodowych, społecznych, charytatywnych i kościelnych działających w tym obszarze.

Jeśli w jednym kraju zachodniej Europy mamy kilkaset aktów profanacji i ataków na ludzi wierzących, to te dane obligują nas do tego, aby w sposób naukowy zająć się tematem. Stąd właśnie zrodziła się potrzeba powołania Uniwersyteckiego Centrum Badań Wolności Religijnej. Również Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego jest zainteresowane tym pomysłem i jest wola, aby na UKSW w sposób systematyczny i naukowy zgłębiać zagadnienia wolności religijnej

- mówił ks. prof. Cisło w niedawnym wywiadzie dla UKSW.

Idea powołania takiej jednostki naukowo-badawczej jest nowa, ale podobne placówki już istnieją w Wiedniu i Barcelonie

- wskazywał ks. Cisło.

Często współpracują one ściśle z sekcjami stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie. Stamtąd też będziemy czerpać modele pracy. Mamy również bardzo duże doświadczenie współpracy w tym zakresie z Węgrami. Będziemy bazować na dotychczasowych działach prowadzonych z tamtejszym Ministerstwem Pomocy Humanitarnej. Były to m.in. projekty naukowe, konferencje dotyczące wolności religijnej. Centrum usystematyzuje dotychczasowe działania. Ranga Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie nada naszym działaniom inny wymiar i podniesie je na wyższy poziom. Pomoże również nawiązywać kontakty o charakterze naukowym.

Uniwersyteckie Centrum Badań Wolności Religijnej powstało na mocy zarządzenia rektora UKSW ks. prof. Ryszarda Czekalskiego. Statutowo do głównych zadań Centrum należeć będą:

  •     prowadzenie badań naukowych w zakresie wolności religijnej i zjawiska chrystianofobii;
  •     upowszechnianie wiedzy na temat działań organizacji państwowych, międzynarodowych, społecznych, charytatywnych i kościelnych w zakresie pomocy humanitarnej;
  •     rozpoznawanie potrzeb i formowanie postulatów z zakresie pomocy humanitarnej i chrystianofobii;
  •     postulowanie obrony i przestrzegania praw człowieka;
  •     zachowanie wolności religijnej;
  •     przeciwdziałanie chrystianofobii;
  •     upowszechnianie wiedzy o prześladowaniu chrześcijan i o idei męczeństwa za wiarę; działania te obejmują wiedzę dotyczącą odnośnie do współczesności, historii Kościoła i dziedzictwa kultury;
  •     świadczenie usług badawczych;
  •     organizowanie kursów, konferencji, sympozjów, wykładów i seminariów szczególnie o charakterze interdyscyplinarnym we współpracy z jednostkami UKSW w Warszawie;
  •     badanie i promowanie polskiej tradycji tolerancji religijnej, jako unikalnego doświadczenia historycznego w skali międzynarodowej.

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 28 marca

Wielki Czwartek
Daję wam przykazanie nowe,
abyście się wzajemnie miłowali,
tak jak Ja was umiłowałem.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 13, 1-15
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter