24 listopada
piątek
Flory, Emmy, Chryzogona
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Paciorki na cegły

Ocena: 5
138

Spotykają się w podziemiach kościoła Przemienienia Pańskiego w Warszawie i tam, koralik po koraliku, nawlekają różańce. To ich wkład w budowę ośrodka, który, cegła po cegle, wznosi się tuż obok

fot. Radek Molenda / Idziemy

W każdy piątek bezdomni podopieczni Fundacji Kapucyńskiej siadają razem przy stole i biorą od wolontariuszy sznurek i kolorowe koraliki. Z nich przez kilka godzin nawlekają różańce. W połowie spotkania odmawiają kolejną część modlitwy, po czym wolontariusze roznoszą kanapki. Alicja Szuba, koordynatorka projektu budowy Kapucyńskiego Ośrodka Pomocy, podkreśla, że różańce są tylko cegiełkami na budowę, która ruszyła na wiosnę tego roku.

– Chodzi głównie o zaangażowanie naszych podopiecznych w zbieranie kasy na jadłodajnię – mówi. – Panowie czują dzięki temu, że mają wkład w dzieło budowy. Niektórzy się nawet śmiali, że z koralików budują jadłodajnię.

– Idea jest niesamowita – mówi Karolina Lewczuk, szczupła, ciemnowłosa koordynatorka wolontariuszy. Ma 28 lat i ukończyła pedagogikę. – Kiedy o tym usłyszałam, to bardzo mi się spodobało, że oni sami te różańce robią – zaznacza. Do fundacji przyszła po raz pierwszy trzy lata temu. – Najpierw byłam przez długi czas wolontariuszką, a od maja zeszłego roku sama zajmuję się wolontariuszami – mówi.

 

Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu papierowym
Idziemy nr 37 (623), 10 września 2017 r.
Artykuł w całości ukaże się na stronie po 20 września 2017 r.

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:


Najczęściej czytane artykuły

SALON DZIENNIKARSKINajczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły