28 marca
czwartek
Anieli, Sykstusa, Jana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Pamiętajmy o prześladowanych

Ocena: 0
696

- Najbardziej prześladowaną grupą religijną na świecie są chrześcijanie. Z ok. 2,5 miliarda chrześcijan obecnie ok. 200 mln osób jest prześladowanych z powodu wiary. Rocznie ginie po kilka tysięcy wyznawców – mówił wiceminister spraw zagranicznych Szymon Szynkowski vel Sęk. 

fot. Maciej Buda

22 sierpnia w Centrum Prasowym PAP na ul. Brackiej w Warszawie odbyła się konferencja prasowa z okazji  Międzynarodowego Dnia Upamiętniającego Ofiary Aktów Przemocy ze względu na Religię lub Wyznanie.  Na spotkaniu byli obecni minister-członek Rady Ministrów RP Michał Woś, wiceminister spraw zagranicznych Szymon Szynkowski vel Sęk, dyrektor Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie ks. prof. Waldemar Cisło oraz koordynator konferencji ks. Andrzej Paś.

Tematem była promocja tej inicjatywy. Mówiono także o pomocy jaką przekazuje Polska. Taki dzień  obchodzony jest po raz pierwszy. Na początku 2019 r. Polska, zaniepokojona wzrostem nienawiści na tle religijnym,razem z grupą międzyregionalną (Brazylia, Egipt, Irak, Jordania, Kanada, Nigeria, Pakistan i Stany Zjednoczone)wyszła z inicjatywą upamiętnienia ofiar prześladowań religijnych. Rezolucja ONZ w tej sprawie została przyjęta 28 maja tego roku.  Dzień ten nie jest związany z żadną konkretną religią czy wyznaniem. Celem tej inicjatywy jest zwiększenie publicznej świadomości tego problemu, upamiętnienie ofiar, pomoc ocalonym, dialog i poszanowanie różnorodności religijnej oraz zwalczanie nietolerancji. 

- Jesteśmy obecni w wielu miejscach na świecie. Mamy 2300 misjonarzy. Obecnie więcej Syryjczyków ginie z braku pomocy zdrowotnej niż od bomb.W 2016 r. dzięki wsparciu polskiego rządu wyleczyliśmy w Syrii 16 tys. osób. W 2017 r. pomogliśmy 7 tys. chorym, a niedawno dostaliśmy zapewnienie od rządu na dalsze wsparcie leczenia Syryjczyków. Pomagamy wszystkim, niezależnie od tego jakiego są wyznania. Tylko Polska w takim wymiarze pomaga. – powiedział ks. prof. Waldemar Cisło.

- Polska przyjęła filozofię pomocy na miejscu. Realizujemy szereg projektów wraz z organizacjami kościelnymi. Wspieramy Jazydki, kobiety, które wyrwały się z niewoli Daesz. Budujemy im zagrody wraz z inwentarzem zwierzęcym. Odbudowujemy domy. Realizujemy pomoc medyczną i prowadzimy także centra aktywizacji (edukowanie mieszkańców). Polska jako pierwszy kraj na świecie podpisała memorandum z Amerykańską Agencją Rozwoju w sprawie pomocy mniejszościom religijnym – mówił Michał Woś.

– We Francji w zeszłym roku zanotowano ponad 1000 aktów profanacji, większość z nich dotyczyło katolicyzmu – przypomina ks. prof. Waldemar Cisło.
Prześladowania ciągle rosną. W XX wieku zamordowano za wiarę w Jezusa 45 mln chrześcijan. W XXI wieku jest już 100 tys. męczenników, a ok. 500 mln chrześcijan doświadcza dyskryminacji.
 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 marca

Wielki Piątek
Dla nas Chrystus stał się posłusznym aż do śmierci, i to śmierci krzyżowej.
Dlatego Bóg wywyższył Go nad wszystko i darował Mu imię ponad wszelkie imię.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 18, 1 – 19, 42
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter