21 lutego
środa
Eleonory, Fortunata, Roberta
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Papież jedzie do Marsylii

Ocena: 4.6
480

Młodzi wyznawcy różnych religii i przedstawiciele Kościoła z 30 krajów chcą w tym tygodniu ułożyć „mozaikę nadziei” we francuskim mieście portowym Marsylia. 

Fot. PAP/EPA/MASSIMO PERCOSSI

Papież Franciszek zakończy III Spotkanie Śródziemnomorskie Mszą Świętą w ramach dwudniowej wizyty duszpasterskiej w najbliższy piątek i sobotę. „Nadzieja i braterstwo” – oto istota dni Les Rencontres Méditerranéennes (MED23) w Marsylii, które odbywają się w dniach 16-24 września 2023 r. W modlitwach i dyskusjach, wydarzeniach kulturalnych i solidarnościowych biorą udział przedstawiciele różnych wyznań i religii, stowarzyszeń i instytucji, potrzebujący i migranci, mieszkańcy i turyści.

Morze Śródziemne jest mozaiką kultur, narodów i religii – w Marsylii staje się to przesłaniem, pod hasłem „Morze Śródziemne: mozaika nadziei” uczestnicy Spotkań Środziemnomorskich chcą ustanowić wspólny znak braterstwa i solidarności w obliczu tendencji do alienacji i zatwardziałości w Europie, która wraz z wizytą Franciszka otrzymuje wielki bodziec.

Dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej Matteo Bruni podkreślił we wtorek podczas spotkania z dziennikarzami międzyreligijny i ekumeniczny wymiar tego wydarzenia. Spotkania MED23 w Marsylii są okazją do „rozwoju dialogu i kultury spotkania między wybrzeżami Morza Śródziemnego”. Odgrywają w tym wielką rolę regiony Afryki Północnej, Bliskiego Wschodu, Bałkanów i Europy Zachodniej. Nowym elementem tej śródziemnomorskiej konferencji jest wyraźne zaangażowanie młodych ludzi. W Marsylii pojawiło się 70 przedstawicieli młodych pokoleń wraz z 70 biskupami.

Bruni wskazał na kluczowe tematy podróży: migrację i środowisko. Franciszek wielokrotnie mówił o Morzu Śródziemnym jako jednym z największych cmentarzy na świecie. Papież, którego pierwszą oficjalną wizytą w 2013 roku było odwiedzenie uchodźców na Lampedusie, prawdopodobnie ponownie wezwie w Marsylii do troski o ludzi na peryferiach Europy w czasach, gdy zamiast otwartości - nacjonalizm zyskuje przewagę, zamiast solidarności - kalkulacja, a ludzie wciąż dosłownie toną jak niemowlę na Lampedusie. Jak zapowiedział gospodarz spotkania, arcybiskup Marsylii, kard. Jean-Marc Aveline, Franciszek wysłucha świadectw migrantów, którzy przybyli do kraju między innymi przez niebezpieczny szlak na granicy francusko-włoskiej.

W piątek po południu, pierwszego dnia podróży, Franciszek weźmie udział w modlitwie maryjnej w bazylice Notre Dame de la Garde oraz w spotkaniu pod międzywyznaniowym pomnikiem upamiętniającym marynarzy i migrantów, którzy zginęli na morzu. W sobotę z przedstawicielami Kościoła, młodzieży, polityki i społeczeństwa obywatelskiego weźmie udział w konferencji zamykającej spotkanie, a po południu zakończy Spotkanie Śródziemnomorskie Mszą św. przed powrotem do Watykanu.

Franciszek spotka się też z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem. Będzie to kolejne spotkanie po wizytach głowy francuskiego państwa w Watykanie w 2018, 2021 i 2022 r. Macron planuje również wziąć udział w Mszy św., którą odprawi papież Franciszek.

Wszystkie papieskie przemówienia w Marsylii będą w języku włoskim. Papieżowi towarzyszyć będą kardynałowie: Miguel Ángel Ayuso Guixot, Dominique Mamberti, Michael Czerny, kardynał nominat Robert Prevost, kardynał sekretarz stanu Pietro Parolin i arcybiskup Edgar Peña Parra.

W Marsylii Franciszek spotka się również z niektórymi migrantami, którzy przybyli do Francji szlakiem Via Alpina  przebiegającym przez Briançon

- poinformował kard. Aveline na konferencji prasowej. Spotkanie odbędzie się podczas wizyty papieża pod pomnikiem upamiętniającym marynarzy i migrantów. Arcybiskup Marsylii powiedział, że będą tam również obecne stowarzyszenia zaangażowane na rzecz migrantów.

Briançon znajduje się na granicy francusko-włoskiej. Migranci próbują tam przekroczyć granicę niebezpiecznymi trasami na dużych wysokościach, aby uniknąć francuskich kontroli. Trasa jest również bardzo trudna ze względu na ekstremalnie niskie temperatury. Według kard. Aveline'a migranci, którym udało się przekroczyć granicę, opowiedzą papieżowi Franciszkowi w Marsylii o swoich warunkach życia.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 21 lutego

Środa, I Tydzień Wielkiego Postu
Nawróćcie się do Boga waszego,
On bowiem jest łaskawy i miłosierny.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Łk 11, 29-32
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

Modlitwa o dobre przeżycie Wielkiego Postu
Nowenna do św. Rity z Cascii 13-21 II

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napiszMateriał Partnera PortaluNajwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter