6 kwietnia
poniedziałek
Izoldy, Celestyna, Wilhelma
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Papież przyjął delegację Europejskiego Kongresu Żydów

Ocena: 0
541

„Dziś pragnę wspomnieć w sercu wszystkie ofiary Holokaustu. Oby nigdy nie zostały zapomniane ich cierpienia i łzy” – napisał na Twitterze Franciszek z okazji Międzynarodowego Dnia Pamięci o Holokauście. Przyjął też dziś na audiencji pięcioosobową delegację Europejskiego Kongresu Żydów, reprezentującą 2 mln Żydów na Starym Kontynencie.

fot. Pixabay.com

W audiencji uczestniczył też ks. Norbert Hofmann, sekretarz watykańskiej Komisji ds. Kontaktów Religijnych z Judaizmem.

– Było to udane spotkanie. Papież był bardzo otwarty. Była to żywa rozmowa. Zaczął Franciszek, podkreślając, że ten Dzień Pamięci ważny jest nie tylko dla Żydów, ale również dla nas wszystkich, bo trzeba pamiętać o ofiarach Holokaustu, aby nigdy więcej nie powtórzyła się już taka tragedia. Przewodniczący Kongresu Mosze Kantor mówił z kolei o znaczeniu etyki i wartości judeochrześcijańskich, które są nam wspólne. Stwierdził, że pomimo tak wielu przejawów postępu i rozwoju mamy też do czynienia z moralnym upadkiem. Dlatego trzeba umacniać te wspólne nam wartości. Wspomniał on też o znaczeniu oświaty i rodziny. Papież oczywiście przyznał mu rację, a sam zaczął wspominać o obecności Żydów w swym życiu. Już jego ojciec się z nimi spotykał. On sam wzrastał więc w środowisku przyjaznym dla Żydów – powiedział Radiu Watykańskiemu ks. Hofmann.

Przypomnijmy, że wczoraj o znaczeniu obchodzonego dziś dnia pamięci o Holokauście mówił na forum OBWE przedstawiciel Watykanu ks. prał. Janusz Urbańczyk. Zauważył on między innymi, że Oświęcim nie położył kresu okrucieństwom. Są one nadal obecne wokół nas, co wymaga od nas stałego przezwyciężania zła, a także czujności, by bronić godności człowieka i pokoju. Zadeklarował przy tym, że Stolica Apostolska będzie walczyć z antysemityzmem i negacjonizmem.

 

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 6 kwietnia

Pan moim światłem i zbawieniem moim,
kogo miałbym się lękać?

Dziś w Kościele: poniedziałek, Wielki Tydzień
Czytania liturgiczne (rok A, II): Iz 42,1-7; Ps 27,1-3.13-14 ; J 12, 1-11
+ Komentarz Bractwa Słowa Bożego do czytań
+ "Ziarna Słowa" Jana Pawła II

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika Idziemy

- Reklama -

- Reklama -


Najczęściej czytane komentarze

- Reklama -


Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter