15 kwietnia
poniedziałek
Ludwiny, Waclawy, Anastazji
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Papież: rodzina lekarstwem na ubóstwo i zimę demograficzną

Ocena: 5
507

W Międzynarodowym Dniu Rodziny, ustanowionym przez ONZ i poświęconym w tym roku „tendencjom demograficznym i rodzinom”, papież w tweecie prosi, aby „we wszystkich krajach promowano przyjazną rodzinie politykę społeczną, gospodarczą i kulturalną oraz otwarcie na życie”. 

Fot. PAP/EPA/CLAUDIO PERI

Międzynarodowy Dzień Rodziny został ustanowiony przez ONZ w 1989 r. i po raz pierwszy obchodzony w 1993 r., w przeddzień Międzynarodowego Roku Rodziny 1994.

Kilka dni temu podczas tzw. Stanów Generalnych, organizowanych przez Forum Stowarzyszeń Rodzinnych Franciszek przypomniał, że w samych Włoszech, w roku 2022 przyszło na świat tylko 393 tys. dzieci. To najniższy wskaźnik od czasu zjednoczenia Włoch, po raz pierwszy poniżej 400 tys. urodzeń w jednym roku. Większość krajów europejskich również odnotowuje postępujący spadek urodzeń.

Przy tej okazji papież wyraził zaniepokojenie spadkiem demograficznym w całej Europie, ponieważ narodziny dzieci są głównym miernikiem nadziei narodów. Zdaniem Ojca Świętego dzisiejsza kultura staje się coraz bardziej wrogiem rodziny, czemu należy przeciwdziałać. Podkreślił, że potrzebna jest długoterminowa polityka prorodzinna z wyobraźnią. Należy przygotować podatny grunt, który pozwoli zakwitnąć nowej wiośnie i pozostawić za sobą demograficzną zimę. Żeby to się mogło dokonać, to oprócz zmian w polityce demograficznej potrzebna jest zmiana mentalności. Rodzina nie stanowi problemu dla społeczeństwa oraz państwa, ale ona jest istotną częścią jego rozwiązania.

Franciszek wskazał również, że szczególnie zagrożone są dzisiaj kobiety, które są zmuszone wybierać między karierą a macierzyństwem lub są obciążone nadmiernym ciężarem troski o rodzinę, szczególnie kiedy muszą dodatkowo opiekować się starszymi lub osobami, które nie są samodzielne. W tym momencie kobiety pozostają niewolnicami tej presji wyboru, która nie pozwala im na macierzyństwo.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 15 kwietnia

Poniedziałek, IIITydzień wielkanocny
Nie samym chlebem żyje człowiek,
lecz każdym słowem, które pochodzi z ust Bożych.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 6, 22-29
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)


ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napiszNajczęściej czytane artykułyNajczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter