2 czerwca
wtorek
Marianny, Marcelina, Piotra
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

PFRON odpowiada na zarzuty Fundacji im. Brata Alberta

Ocena: 0
1078

"W pierwszym kwartale 2019 r. dofinansowaniem zostało objętych 377 wniosków na łączną kwotę 142 mln 171 tys. zł, co oznacza, że PFRON zwiększył finansowanie zgłoszonych projektów  o ponad 42 mln zł" - czytamy w komunikacie Judyty Syrek, rzecznik prasowej PFRON. To odpowiedź na zarzuty Fundacji im. Brata Alberta o pozbawienie jej środków na organizację 9 świetlic terapeutycznych.

Fot. pfron.org.pl

"Panie Premierze, dlaczego przy wprowadzaniu Piątki Morawieckiego i Piątki Kaczyńskiego obcina Pan dotację na Świetlice Terapeutyczne Fundacji im. Brata Alberta dla 185 niepełnosprawnych dzieci intelektualnie, co powoduje likwidację tych placówek? Czy zdaje sobie Pan sprawę jaka to jest tragedia dla tych dzieci i ich rodzin?" - napisał w emocjonalnym wpisie na Twitterze prezes Fundacji im. Brata Alberta ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski.

Jak alarmuje na swojej stronie internetowej Fundacja Im. Brata Alberta, PFRON podjął w tym roku decyzję o zmniejszeniu o 20 proc. dofinansowania na prowadzenie 9 świetlic terapeutycznych. W praktyce oznacza to 700 tys. zł mniej w skali roku. Decyzja ta zmusiła podopiecznych i ich rodziców do walki o utrzymanie placówek.

Publikujemy treść przesłanego KAI komunikatu:

Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych co roku ogłasza konkursy na zlecenie realizacji zadań publicznych w zakresie rehabilitacji społecznej i zawodowej adresowane do organizacji pozarządowych. W 2018 roku ogłoszony został konkurs „Szansa-Rozwój-Niezależność”, na realizację którego w 2019 roku zaplanowany został budżet w kwocie 100 mln zł. Była to kwota porównywalna do konkursu w roku poprzednim, w ramach, którego Fundusz dofinansował 348 projektów.

W pierwszym kwartale 2019 roku wsparciem w konkursie „Szansa-Rozwój-Niezależność” dofinansowaniem zostało już objętych 377 wniosków na łączną kwotę 142 mln 171 tys. zł, co oznacza, że PFRON zwiększył finansowanie projektów zgłoszonych w konkursie o ponad 42 mln zł.

Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych zwiększył środki finansowe w ramach konkursu „Szansa-Rozwój-Niezależność, by objąć finansowaniem możliwie jak największą liczbę wniosków i pomóc jak największej liczbie osób niepełnosprawnych, które korzystają ze wsparcia oferowanego przez organizacje pozarządowe.

Należy zaznaczyć, że proces podejmowania decyzji finansowych w ramach konkursu „Szansa-Rozwój-Niezależność” nie został jeszcze zakończony. Planowane są dalsze decyzje o dofinansowaniu kolejnych wniosków z listy rezerwowej.

I tak w chwili obecnej dofinansowaniem objętych zostało 160 wniosków dotyczących prowadzenia rehabilitacji ciągłej w placówkach na łączną kwotę 58,6 mln zł, co pozwoliło objąć wsparciem ponad 15,5 tys. osób z niepełnosprawnością. Jednocześnie na liście rezerwowej znajdują się jeszcze 64 placówki, które łącznie wnioskują o kwotę 25,8 mln zł. Placówki te zapewniają rehabilitację dla 1 338 osób.

Podejmowane są starania, by dofinansowaniem objąć jak największą liczbę placówek. W związku z powyższym podjęta została decyzja o finansowaniu na poziomie 80 proc. wnioskowanych kwot, dzięki czemu wsparcie uzyskało 25 proc. więcej placówek.

Wśród pozytywnie zakwalifikowanych wniosków składanych w ramach konkursu „Szansa-rozwój-niezależność” są wnioski Fundacji Brata Alberta, która otrzymała zapewnienie finansowania na poziomie 2 mln 590 tys. zł dla wszystkich 185 podopiecznych, co zapewnia wsparcie dla tych osób.

Judyta Syrek, Rzecznik prasowy

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 2 czerwca

Wtorek, IX Tydzień zwykły
+ dzień powszedni albo wspomnienie świętych męczenników Marcelina i Piotra
«Oddajcie cezarowi to, co należy do cezara,
a Bogu to, co należy do Boga».

+ Czytania liturgiczne (rok A, II): 2P 3,12-15a.17-18; Ps 90,2.4.10.14.16; Mk 12,13-17
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyNajczęściej czytane komentarze

- Reklama -


Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter