25 kwietnia
czwartek
Marka, Jaroslawa, Wasyla
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Pielgrzymka metrem

Ocena: 0
4305
Co stacja, to ślad religii. Miłośnicy Warszawy mają nowe możliwości turystyczne.
Kaplica św. Jana Pawła II w kościele Świętego Krzyża

Stacja Rondo Daszyńskiego. W Muzeum Powstania Warszawskiego znajduje się kaplica pod wezwaniem bł. ks. Józefa Stanka ps. „Rudy” – pallotyna, kapelana zgrupowania Kryska AK. – Podczas pacyfikacji Czerniakowa został wzięty do niewoli przez Niemców, którzy powiesili go na jego własnej stule po torturach na zapleczu magazynu przy ul. Solec – mówi Mieczysław Janiszewski, warszawski przewodnik. – Spotkamy się z nim jeszcze na stacji metra Centrum Nauki Kopernik – jego imię nosi główna aleja w parku Marszałka Edwarda Śmigłego-Rydza na Solcu.

Stacja Rondo ONZ. Zaraz przy wyjściu, przy ul. Ciepłej 3, napotkamy tablicę upamiętniającą ks. Ignacego Skorupkę. W tym domu się urodził, a spotkamy go jeszcze na stacjach Stadion Narodowy – przy ul. Zamoyskiego prowadził ognisko dla sierot – i Dworzec Wileński, gdzie przy katedrze stoi jego pomnik.

Ze stacji Rondo ONZ dojdziemy do kościoła Wszystkich Świętych – największej świątyni w Warszawie. Na schodach powita nas pomnik Jana Pawła II.

Niemal naprzeciwko znajduje się synagoga Nożyków – jedyna czynna przedwojenna warszawska synagoga, która przetrwała II wojnę światową. Mieczysław Janiszewski tłumaczy: – To tu przebiegały linie getta, a legendarny proboszcz Wszystkich Świętych ks. Marceli Godlewski opiekował się Żydami-chrześcijanami i ratował ich życie.

Stacja Świętokrzyska. Już sama nazwa odnosi się do góry Święty Krzyż. – Konia z rzędem temu, kto wie, gdzie w tej okolicy znajduje się drugi siedzący pomnik Mikołaja Kopernika – astronoma, ale i kanonika warmińskiego – pyta przewodnik i zaraz odpowiada: – Przy schodach głównego wejścia do PKiN! – Z Kopernikiem spotkamy się jeszcze dwa razy: na stacjach Uniwersytet i CN Kopernik, oczywiście. Tutaj niedaleko wyjścia z metra mamy pl. Małachowskiego z kościołem Świętej Trójcy. Za czasów Stanisława Augusta Poniatowskiego to stąd mierzono odległości między Warszawą a innymi miastami. Z ciekawostek: powszechnie wiadomo, że dziś odległości te mierzy się od słupa na pl. Defilad, ale kto wie, skąd się mierzy odległości między stolicami państw europejskich? Są to dystanse między urzędami pocztowymi nr 1 w stolicach. Wracając do naszych „sakraliów”: pamiętajmy – i powinno to być także materialnie upamiętnione – że na pl. Defilad 14 czerwca 1987 r. Mszę św. odprawiał Jan Paweł II.

Stacja Uniwersytet. Pierwsze skojarzenie: kościół Świętego Krzyża – tak ważny nie tylko ze względu na wiarę, ale i na dzieje historyczne. Nowa, piękna kaplica św. Jana Pawła II. Obok: ul. Traugutta – kandydata na ołtarze.

Stacja Centrum Nauki Kopernik, a obok Biblioteka Uniwersytetu Warszawskiego, którą 11 czerwca 1999 r. otworzył i pobłogosławił Jan Paweł II. Po uroczystości – przy dźwiękach „Barki” śpiewanej przez zebranych – przeszedł na drugą stronę do Szarego Domu przy ul. Wiślanej, skąd w 1978 r. wyjechał na konklawe jako kard. Karol Wojtyła.

Stacja Stadion Narodowy już zawsze kojarzyć się będzie z pielgrzymką Jana Pawła II do ojczyzny w 1983 r. Na spotkanie z nim przyszło wtedy 1,5 mln osób! Na dzisiejszym stadionie znajduje się – co było nie do pomyślenia w przypadku jego poprzednika – kaplica wielowyznaniowa, w której modlić się mogą zawodnicy.

Pomnik ks. Skorupki

Stacja Dworzec Wileński i katedra św. Michała i Floriana. – Kto pamięta, że znajduje się w niej serce ks. Ignacego Kłopotowskiego, a obok jego ulica? – pyta Mieczysław Janiszewski. Stąd wyruszył do Ossowa ks. Skorupka, a czerwony piaskowiec na jego pomnik został przywieziony już w 1925 r. i był magazynowany w podziemiach katedry. Zdołano z niego zbudować al. Szucha, pomnik Czterech Śpiących i parę budynków aż do pl. Hallera. Na Skorupkę „nie starczyło”. O pomnik ks. Skorupki zadbał dopiero abp Sławoj Leszek Głódź.

Jeśli o pomnikach mowa, to przy cerkwi stoi kamień poświęcony rodzinie Fedorońków – Szymona, naczelnego kapelana prawosławnego Wojska Polskiego, i jego synów. Wszyscy zginęli za Polskę. Szymon Fedorońko został wzięty do sowieckiej niewoli po 17 września 1939 r. i zamordowany w Katyniu. Kamień odsłonił w 2008 r. Lech Kaczyński. Miał go wspomnieć w swoim przemówieniu 10 kwietnia 2010 r.

Przy ul. Ratuszowej jest „kościół w kościele”, czyli kaplica Matki Bożej Loretańskiej – jej figura pochodzi ze Skaryszewa, a ta z Ratuszowej jest teraz u św. Anny. Ten kościół to najstarszy na Pradze zabytek, jeden z najstarszych w Warszawie. W parku Praskim mamy skwer ks. Stefana Niedzielaka – jednego z trzech kapłanów zamordowanych przez „nieznanych sprawców” jeszcze w 1989 r.! A znalezienie kolejnej z blisko 200 praskich kapliczek niech będzie uwieńczeniem wycieczki z religią w roli głównej.

Monika Odrobińska
fot. Michał Ziółkowski/Idziemy
Idziemy nr 1 (484), 4 stycznia 2015 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 25 kwietnia

Czwartek, IV Tydzień wielkanocny
Święto św. Marka, ewangelisty
My głosimy Chrystusa ukrzyżowanego,
który jest mocą i mądrością Bożą.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mk 16, 15-20
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)


ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter