29 marca
piątek
Wiktoryna, Helmuta, Eustachego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Pietrzaki z klasą

Ocena: 0
863

Biblia Audio, Katolicka Agencja Informacyjna oraz dr hab. Irena Kossowska wraz z dr. Łukaszem Kossowskim są laureatami tegorocznej Nagrody Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” im. Włodzimierza Pietrzaka.

fot. ks. Henryk Zieliński/Idziemy

Na Zamku Królewskim w Warszawie 6 czerwca wręczono Nagrody im. Pietrzaka. Wysoki prestiż nagrody i dbałość o wybór laureatów sytuuje ją wśród najważniejszych nagród niepaństwowych. Przyznawana od 1948 r. przez katolików świeckich ludziom polskiej kultury, nauki i Kościoła, a także instytucjom, za wybitne osiągnięcia w dziedzinie formacyjnej, kulturalnej i społecznej, nagradza świadectwa chrześcijańskich postaw i dokonań ważnych dla życia narodu. W gronie laureatów są m.in. Zofia Kossak-Szczucka, Ernest Bryll, Paweł Jasienica, ks. Jan Twardowski, Krzysztof Penderecki, Michał Lorenc, Krzysztof Kolberger, Józef Skrzek, Stanisław Niemczyk, a także wielu duchownych, w tym abp Marek Jędraszewski, kard. Stanisław Dziwisz, bp Wiesław Mering – oraz tygodnik „Idziemy”. Lista jest długa.

Pietrzakowy laur trafił w tym roku do autorów projektu „Biblia Audio superprodukcja”, trwającego 113 godzin słuchowiska w gwiazdorskiej obsadzie, w którym udźwiękowiono piąte wydanie Biblii Tysiąclecia, z wykorzystaniem nowoczesnych technik medialnych. W nagraniu wzięło udział ponad 500 aktorów i 10 tys. statystów. W celu przybliżenia słuchaczy „do źródła”, nagrania realizowano również w Izraelu. Twórcom przyświecała „idea miłości, szacunku, tolerancji i ogromna wiara w siłę humanizmu” – stwierdził w przesłanym liście reżyser i producent przedsięwzięcia Krzysztof Czeczot. Podkreślił jednocześnie, że realizatorzy zakładali, „iż dzieło musi brzmieć szczególnie, że oprócz nowatorskiej ścieżki dźwiękowej musi »wibrować« w niej to, co niepowtarzalne – człowiek”. Praca nad projektem trwała trzy lata. Biblię Audio można pobrać nawet na pendrive’a czy w formie aplikacji na smartfon.

Kapituła Nagrody, którą tworzą m. in. bp prof. Michał Janocha – przewodniczący Rady Konferencji Episkopatu Polski ds. Kultury i Dziedzictwa Kulturowego, ks. dr Dariusz Wojtecki oraz przewodniczący „Civitas Christiana” Tomasz Nakielski, nagrodziła także twórców wybitnej wystawy poświęconej stuleciu odzyskania przez Polskę niepodległości „Znaki Wolności. O trwaniu polskiej tożsamości narodowej”. Bp Janocha przyznał, że wystawa rozmachem i wielowątkową formą prezentacji zrobiła na nim ogromne wrażenie. Zajmowała aż 30 sal na trzech kondygnacjach i niemal połowę powierzchni ekspozycyjnej Zamku Królewskiego w Warszawie. Pokazano ponad 500 dzieł sztuki ze zbiorów Zamku, wielu muzeów i zbiorów prywatnych.

Jej autorzy: dr hab. Irena Kossowska i dr Łukasz Kossowski, odbierając nagrodę, powiedzieli, że nie chcieli skupiać się na martyrologii, lecz ukazać w naszej historii to, co najwspanialsze – żywotność ducha polskości. Ta nowoczesna i unikatowa ekspozycja opowiadała o Polsce, jej historii, kulturze i związkach z Kościołem, łącząc różne formy wyrazu: arcydzieła polskiego malarstwa, fotografie, poezję, świadectwa pisane przez zwykłych świadków wydarzeń, montaże filmowe, ścieżki dźwiękowe i komentarze historyków. – Naszym zamiarem było pobudzić refleksję, czym jest tożsamość narodowa, czym była przez te wszystkie dekady, kiedy trzeba ją było chronić. Kiedy trzeba było bronić języka, kultury, rodziny, religii przed zewnętrznymi opresorami. Chodziło też o namysł, czym jest dzisiaj dla nas Polaków poczucie tożsamości narodowej. Stworzyliśmy dzieło otwarte, nie usiłując narzucać jednoznacznej interpretacji. Spór o polską historię i polskość wciąż trwa. To dobrze, bo oznacza, że są to dla nas wartości cenne i bliskie. Chcieliśmy natomiast wywołać przemyślenia o tym, jaką cenę trzeba było zapłacić, by dziś żyć w wolnym kraju – powiedziała „Idziemy” Irena Kossowska.

„Pietrzakiem” uhonorowano też obchodząca w tym toku 25-lecie Katolicką Agencje Informacyjną za wieloletnie, rzetelne informowanie o wydarzeniach w Kościele i na świecie. KAI, która ma również serwisy watykański i diecezjalne, prowadzi nie tylko działalność informacyjną, ale także promocyjną, i jest pierwszą oraz największą w Europie Środkowo-Wschodniej i drugą w Europie agencją religijną. Jej prezes Marcin Przeciszewski nie krył radości z nagrody i przyznał, że cały zespół KAI traktuje swoją pracę jako bardzo istotą misję dla Kościoła. – Kościół ma do wypełnienia wielką misję poprzez media. Dobra Nowina nie dotrze już z tradycyjnej ambony do całej społeczności. Konieczne jest dzieło nowej ewangelizacji prowadzonej bardzo mocno za pomocą środków masowego przekazu – podkreślił.

Patron Nagrody – Włodzimierz Pietrzak (1913-1944) był prawnikiem, pisarzem, krytykiem, teoretykiem kultury oraz publicystą, a także działaczem społecznym i politycznym. Miał 31 lat, gdy zginął, walcząc w powstaniu warszawskim. Dorobek jego krótkiego życia wciąż czeka na odkrycie.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 marca

Wielki Piątek
Dla nas Chrystus stał się posłusznym aż do śmierci, i to śmierci krzyżowej.
Dlatego Bóg wywyższył Go nad wszystko i darował Mu imię ponad wszelkie imię.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 18, 1 – 19, 42
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter