21 października
sobota
Urszuli, Hilarego, Jakuba
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Pigułką w Boga

Ocena: 4.38
847

– Dziś walka z Bogiem toczy się na płaszczyźnie powoływania do życia i okrzykiwania się jego panem – mówi ks. prof. Robert Skrzypczak

fot. Monika Odrobińska/Idziemy

Z ks. prof. Robertem Skrzypczakiem, teologiem i psychologiem, rozmawia Monika Odrobińska

 

Dlaczego w niektórych krajach katolicy nie spowiadają się ze stosowania antykoncepcji, a w innych wciąż traktowane jest to jako grzech?

Nauczanie Kościoła jest uniwersalne, czyli obowiązuje chrześcijan na całym świecie. Jeśli w jakimś kraju się od niego odstępuje, odpowiedzialność za to spoczywa na duszpasterzach, którzy nie są już „stróżami poranka” ostrzegającymi przed niebezpieczeństwami. Nie stawiają ludzi w prawdzie – są więc albo głupi, albo tchórzliwi, a na pewno nie pełnią misji prorockiej.

Dziś górę bierze nie prawda o człowieku, ale wygoda życia. Hormonalny środek antykoncepcyjny envirol, który w latach 50. XX w. dopuszczono najpierw w USA, potem w Wielkiej Brytanii, doprowadził do rewolucji obyczajowej i antropologicznej. Nastąpiła zmiana w myśleniu o człowieku – to jest źródło dzisiejszego kryzysu tożsamości. Coraz mniej oczywista jest odpowiedź na pytanie, co to znaczy być kobietą, mężczyzną czy małżonkiem, co to znaczy kochać.

Wiąże się z tym także semantyczny mord: słowa są zastępowane innymi, by przykryć prawdę; przykleja się je jak plaster na brudną prawdę. „Prawo” do antykoncepcji, aborcji, eutanazji czy rozwodu uznawane są dziś za największe osiągnięcia ostatnich czasów.

Odpowiadając na Pani pytanie: zaczęło się od konferencji w Lambeth w 1930 r. Kościół anglikański zaakceptował wówczas antykoncepcję pod pewnymi warunkami. Jak to bywa z wyjątkowymi okolicznościami, przerodziły się one w prawo, a prawo w przywilej, którego nikt nie chce odpuścić. Dopuszczenie bezpłodnego seksu musiało doprowadzić do otwarcia się Kościoła na inne jego rodzaje; mam tu na myśli współżycie homoseksualne. I tak na początku tego wieku anglikanie dopuścili do święceń kapłańskich księży będących aktywnymi gejami oraz powierzyli im parafie.

 

Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu papierowym
Idziemy nr 39 (625), 24 września 2017 r.
Artykuł w całości ukaże się na stronie po 4 października 2017 r.

 

Ks. Robert Skrzypczak (1964) – teolog, psycholog, duszpasterz akademicki, wykłada teologię dogmatyczną na Papieskim Wydziale Teologicznym i w seminarium duchownym w Warszawie.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Absolwentka polonistyki i dziennikarstwa na Uniwersytecie Warszawskim, mężatka, matka dwóch córek. W "Idziemy" opublikowała kilkaset reportaży i wywiadów.

- Reklama -


Najczęściej czytane artykuły

SALON DZIENNIKARSKI

- Reklama -


Najczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

- Reklama -