20 lipca
sobota
Czeslawa, Hieronima, Malgorzaty
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Płeć na życzenie

Ocena: 4.7
1604

 


POLITYCZNI KUNKTATORZY

Rzekomy konflikt o ustawę trans pomiędzy socjalistami a Unidas Podemos to w ocenie politologów gra na zwłokę i próba oswojenia hiszpańskiej opinii publicznej z nowymi przepisami w skali ogólnokrajowej. Komentatorzy przypominają, że deputowani PSOE nie tylko w parlamencie kanaryjskim, ale również w Kortezach Generalnych w Madrycie wielokrotnie dawali wyraz swojej sympatii dla działań na rzecz mniejszości seksualnych. Wskazują, że także opozycyjne ugrupowania Ludowców i Obywateli (Ciudadanos) od kilku lat „flirtują” ze środowiskami promującymi radykalne zmiany w obyczajowości na terenie Hiszpanii.

Politycy obu sił politycznych nie ukrywają, że od kilku lat wysyłają swoich przedstawicieli na parady równości oraz inne wydarzenia kolektywu LGBT. Anonimowe źródła w Partii Ludowej potwierdzają, że zdaniem władz tego ugrupowania brak na wielotysięcznych imprezach mniejszości seksualnych przedstawicieli PP byłby gestem „nierozsądku” i mógłby prowadzić do utraty głosów. Część politologów wskazuje, że ten „realizm polityczny” bierze się z szybko rosnącego grona osób, które w sondażach deklarują się jako nieheteroseksualne. Z zamieszczonego w lewicowym dzienniku „Publico” badania ośrodka Ipsos wynika bowiem, że w Hiszpanii jest już 12 proc. takich osób. „Nasz kraj jest pierwszym w Europie o najmniejszej liczbie osób uznających się za heteroseksualne” – podsumował sondaż madrycki dziennik.

 


GŁOS FEMINISTEK

Dziennik „Publico”, wskazując na przeforsowanie ustawy trans jako rządowego projektu ustawy, odnotowuje, że poparcie dla nowych przepisów bardziej dzieli niż łączy lewicę. Wskazuje, że z hasłami minister ds. równouprawnienia Irene Montero o „historyczności i wyjątkowości ustawy” nie zgadza się znaczna część środowiska feministycznego. Już w 2020 r. w liście skierowanym do parlamentu, podpisanym przez osiem bardzo znanych figur tego ruchu w Hiszpanii, skrytykowany został wstępny zarys projektu ustawy.

Autorki protestu wskazywały, że dokument zapowiedziany przez minister Montero jest próbą tworzenia iluzji i wprowadzania chaosu do pojęcia płci. Feministki odnotowały, że na bazie przepisów proponowanych przez minister ds. równouprawnienia nie da się potwierdzić w sposób obiektywny, kto jest kobietą, a kto mężczyzną. Zaznaczyły, że dążenie do tego, aby „uczynić kogoś kobietą lub mężczyzną” w oderwaniu od płci biologicznej i na podstawie „swobodnego wyboru” jest działaniem błędnym, niesprawiedliwym i odbiegającym od rzeczywistości.

Konflikt między środowiskami LGBT a feministkami nasilił się na początku czerwca, kiedy kilka tysięcy aktywistek na rzecz praw kobiet przeszło ulicami największych hiszpańskich miast, żądając zaniechania przez rząd Pedro Sancheza wspierania ustawy trans. Na cztery dni przed rządowym dekretem ruchy feministyczne CMF i 8M zorganizowały masowe manifestacje, domagając się dymisji Montero. „Irene, po prostu odejdź!”, „Nie istnieje dzieciństwo trans!” – skandowały aktywistki, podkreślając, że nowe rozwiązania prawne będą służyły „ignorowaniu i poniżaniu kobiet”, a także „stanowią dla nich zakamuflowane niebezpieczeństwo”. Feministki wskazywały na perwersję Irene Montero, próbującej forsować obniżenie wieku osób uprawnionych do zmiany płci do dwunastego roku życia – bez żadnych wymogów ani procedury sądowej.

Krytycy nowego projektu, którego wszystkie szczegóły wciąż nie są znane opinii publicznej, wskazują, że dokument, który w lipcu trafi do parlamentu, będzie służył do zastraszania osób myślących inaczej niż środowiska mniejszości seksualnych. Odnotowują, że wśród przewidzianych w projekcie kar finansowych jest kwota 150 tys. euro dla osób, które np. odmówią wynajmu swojego mieszkania parze homoseksualnej. – To prawo jest po prostu złe. Nawet jeśli przejdzie w parlamencie, zaskarżymy je do Trybunału Konstytucyjnego – zapowiedziała pod koniec czerwca konserwatywna partia Vox.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Dziennikarz, korespondent PAP oraz tygodnika „Idziemy” z Portugalii i Hiszpanii, mieszka w Lizbonie

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 20 lipca

Sobota, XV Tydzień zwykły
Dzień powszedni albo wspomnienie bł. Czesława
W Chrystusie Bóg pojednał świat z sobą,
nam zaś przekazał słowo jednania.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mt 12, 14-21
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

+ Nowenna do św. Anny 17-25 lipca
+ Nowenna do św. Szarbela 19-27 lipcaNajwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter