28 lutego
środa
Romana, Ludomira, Lecha
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Pochwalony bądź

Ocena: 5
1006

Równowaga w korzystaniu z dóbr materialnych potrzebuje solidnego fundamentu.

fot. pexels.com

Często jesteśmy zaskoczeni tym, jak nasze otoczenie stopniowo zapełnia się mnóstwem rzeczy o wątpliwej użyteczności. Być może przy zakupie wydawały się konieczne, ale nie każda maszyna, która zmniejsza nasz wysiłek fizyczny, jest niezbędna. Iluż to ludzi jeździ windą, aby pokonać jedno lub dwa piętra, lub samochodem, aby przebyć kilkaset metrów – a jednocześnie chodzi na siłownię!

Trend o nazwie downshifting (co można przetłumaczyć jako „spowolnienie” lub „uproszczenie”) to konsumowanie rozsądniej. Promuje prostszy styl życia. Hołduje zasadzie, że pieniądze nigdy nie zaspokoją potrzeb emocjonalnych, a udane życie zależy bardziej od jakości relacji z innymi niż od rzeczy, które się posiada. Trend ten nie polega tylko na ograniczeniu konsumpcji, ale przede wszystkim na zmianie stosunku do rzeczy, aby odkryć sposoby na pełniejsze cieszenie się życiem.

Mając dość tyranii zakupów na raty, kredytów hipotecznych i niepokoju o osiągnięcie wyższego standardu życia, wielu ludzi zaczyna się zastanawiać, czy ich jakość życia nie poprawiłaby się, gdyby zrezygnowali z pośpiechu i presji, by zarabiać coraz więcej, a zamiast tego spróbowali skupić się na wydawaniu trochę mniej – a raczej na lepszym wydawaniu. Downshifting obejmuje również ideę wydłużenia okresu użytkowania rzeczy, próby ich recyklingu, szukanie praktycznych sposobów dzielenia się możliwością użytkowania niektórych z nich z krewnymi lub sąsiadami itp.

W poszukiwaniu nowej koncepcji oszczędzania promotorzy tego stylu życia szukają sposobów na wyrzeczenie się kaprysów i zbędnych wydatków. Na początku radzą podjąć refleksję, na ile jesteśmy zadowoleni z rzeczy, aby odróżnić przemijającą iluzję od prawdziwej satysfakcji. Dzięki temu każdy może odkryć wartości, które zapewniają mu dobre samopoczucie, oraz dostrzec to, bez czego może się obejść. A tym samym krok po kroku osiągnąć nową, bardziej satysfakcjonującą równowagę życiową.

Harmonia i równowaga w korzystaniu z dóbr materialnych potrzebuje solidnego fundamentu. Jest nim cel ostateczny. Świat został powierzony człowiekowi, aby korzystając z niego, chwalił Stwórcę. „Pochwalony bądź, Panie, z wszystkimi Twymi stworzeniami” – tymi słowami zaczyna Ojciec Święty Franciszek adhortację będącą kontynuacją „Laudato si”. Wzywa do poszanowania wspólnego domu, a to wymaga rozsądnej konsumpcji, czyli umiarkowania. Bez tego człowiek, jak pisze papież, „staje się najgorszym zagrożeniem dla samego siebie”.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Autor jest duchownym Prałatury Opus Dei w Warszawie

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 28 lutego

Środa, II Tydzień Wielkiego Postu
Ja jestem światłością świata,
kto idzie za Mną, będzie miał światło życia.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mt 20, 17-28
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

+ Nowenna zawierzenia woli Bożej - o. Dolindo
Koronka ku czci Siedmiu Boleści Matki Bożej

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napiszNajczęściej czytane artykułyNajwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter