22 września
niedziela
Tomasza, Maurycego, Joachima
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Pod dobrą opieką

Ocena: 2.75
3083
Katolickie Stowarzyszenie Niepełnosprawnych Archidiecezji Warszawskiej ma już dwadzieścia lat. Założyli je rodzice, którzy o opiekę duchową dla swoich upośledzonych umysłowo dzieci poprosili ks. Stanisława Jurczuka.
Piesze pielgrzymki niepełnosprawnych na Jasną Górę, przedstawienia bożonarodzeniowe, festyny Ulica Integracyjna, kiermasze, turnusy, krajowe i zagraniczne wyjazdy wakacyjne – to tylko kilka z działań podejmowanych przez KSN Archidiecezji Warszawskiej. Ze stowarzyszeniem współpracują jako wolontariusze nie tylko studenci czy uczniowie szkół średnich, lecz także więźniowie, którzy resocjalizują się poprzez pracę na rzecz osób niepełnosprawnych.

– Możemy mówić o dwóch datach: w roku 1990, odpowiadając na potrzeby, wziąłem pod opiekę małą grupę osób niepełnosprawnych i ich rodziny. Przez pięć lat działalności ta zbiorowość rozrosła się do bardzo licznej grupy diecezjalnej – mówi ks. Stanisław Jurczuk, prezes KSN AW. – Wtedy doszliśmy do wniosku, że trzeba się zrzeszyć, aby być partnerem dla samorządów i państwa, dlatego dwadzieścia lat temu formalnie powstało Katolickie Stowarzyszenie Niepełnosprawnych Archidiecezji Warszawskiej.

Organizacja realizuje zarówno działania akcyjne, jak i stacjonarne. Piesza pielgrzymka niepełnosprawnych na Jasną Górę tak naprawdę jest starsza niż samo stowarzyszenie, w tym roku odbyła się już po raz dwudziesty trzeci. Rokrocznie idzie w niej około tysiąca pielgrzymów, w tym sto pięćdziesiąt osób na wózkach inwalidzkich. Przez dziesięć dni przemierza trasę bez barier architektonicznych, czyli po prostu idzie drogą asfaltową.

– Była to inicjatywa osób upośledzonych, a ja byłem jej pierwszym przeciwnikiem – mówi z uśmiechem ks. Jurczuk. – Grupa niepełnosprawnych przychodziła do mnie i przekonywała do organizacji pielgrzymki tak długo, aż się zgodziłem. To był ich pomysł, a ja tylko go urzeczywistniłem – dodaje.

Drugim działaniem akcyjnym są przedstawienia bożonarodzeniowe zatytułowane Polskie Betlejem – Przesłanie Miłosierdzia. Są to patriotyczno-religijne spektakle teatralne, trwające około 45 minut, ze scenariuszem przygotowanym specjalnie dla niepełnosprawnych aktorów. Przedstawienia wystawiane są od wielu lat w różnych miejscach, głównie w kościołach, ale również w Galerii Porczyńskich, gdzie odbyło się dwudziestolecie Stowarzyszenia. Trzecim działaniem jest festyn Ulica Integracyjna. – Możemy mówić o fenomenie miejsca, ponieważ wokół domu parafialnego przy ul. Deotymy na warszawskim Kole powstawały kolejne placówki dla osób upośledzonych. Obecnie funkcjonuje tutaj około dwudziestu takich podmiotów, które współtworzą Ulicę Integracyjną – mówi prezes KSN AW. – A na dwudziestolecie Stowarzyszenia została zorganizowana pielgrzymka do Rzymu.

Drugim kierunkiem działalności są placówki stacjonarne. – Realizujemy w nich całościowy program od dzieciństwa do późnej starości, za który w 2001 roku otrzymaliśmy Nagrodę Ministra Pracy i Polityki Społecznej – opowiada ks. Jurczuk. Stowarzyszenie prowadzi dziewięć placówek, w tym siedem ośrodków dziennego pobytu. Dom Rehabilitacyjno-Opiekuńczy w Milanówku oraz nowo otwarty Dom Pomocy Społecznej w Brwinowie to placówki stałego pobytu przeznaczone dla mniej więcej pięćdziesięciu osób każda. – Ośrodki pokazują dobrą współpracę między Stowarzyszeniem, Kościołem, samorządami oraz agendami państwowymi – zaznacza ks. Jurczuk.

Ze stowarzyszeniem współpracuje wielu wolontariuszy, wśród nich więźniowie z Zakładu Karnego w Grodzisku Mazowieckim, którym powierzane są prace gospodarczo-porządkowe i remontowe. – Bardzo często pomiędzy skazanymi a niepełnosprawnymi zawiązują się przyjaźnie. A co najbardziej istotne, osoby upośledzone nie traktują ich jako przestępców, lecz jako zaufanych pracowników – podkreśla ks. Stanisław Jurczuk.

Niestety, jest jeszcze wiele białych plam na mapie placówek dla niepełnosprawnych. Problem dotyczy głównie Ursynowa, Białołęki i Tarchomina, dlatego celem KSN AW jest zagospodarowanie wspomnianych obszarów.

Paulina Jabłońska
fot. Paulina Jabłońska/Idziemy
Idziemy nr 10 (493), 8 marca 2015 r.


PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

NIEDZIELNY DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 22 IX

„Żaden sługa nie może dwom panom służyć. Nie możecie służyć Bogu i Mamonie!”

Dziś w Kościele: niedziela XXV tygodnia zwykłego 
+ wspomnienie św. Maurycego
+ Czytania liturgiczne (rok C, I): Am 8, 4-7, Ps 113, 1 Tm 2, 1-8, Łk 16, 1-13
+ komentarze Bractwa Słowa Bożego do czytań

Lato z SalveNet - mimo zakończonych wakacji nie skończyły się rozpoczęte przez nas cykle filmów ze zbiorów SalveNet. Codziennie po godz. 10 prezentujemy kolejny. Zapraszamy!

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY


- Reklama -


Najczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -