19 lutego
wtorek
Arnolda, Konrada, Marcelego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Pokój wewnętrzny

Ocena: 4.96667
1461

Posiadanie pokoju pomaga nam skupić się na tym, co ważne.

fot. Pixabay, CC0

Po Platonie i Arystotelesie pojawiło się pokolenie filozofów, którzy przy całym swym podejściu materialistycznym mieli głębokie intuicje etyczne. Trzy szkoły – sceptyczna, stoicka i epikurejska – stanęły w obliczu wspólnego problemu: jak osiągnąć ataraksję, czyli spokój duszy? Ich odpowiedzi widzimy jako utopijne – nie da się podczas życia osiągnąć absolutnego wyciszenia – jednak ich porady są częściowo pożyteczne w stresowych czasach.

Pierwsza lekcja od sceptyków: nie oceniaj zbyt szybko. Chociaż ich stanowisko szło zbyt daleko, ponieważ są rzeczy, które naprawdę możemy poznać, w przeciwnym razie postęp naukowy nie byłby możliwy, to prawdą jest, że często myślimy, iż wiemy więcej, niż naprawdę wiemy. W tym sensie powstrzymanie tendencji do posiadania opinii na każdy temat ratuje przed rozczarowaniem i niepotrzebnymi emocjami czy dyskusjami.

Druga nauka pochodzi od stoików: akceptuj rzeczy i ludzi takimi, jakimi są. Determinizm tych filozofów skłonił ich do myślenia, że spokój wewnętrzny jest konsekwencją nieustannego przyjmowania przeznaczenia, a nie opierania się mu.

 

Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu papierowym
Idziemy nr 6 (695), 10 lutego 2019 r.
Artykuł w całości ukaże się na stronie po 24 lutego 2019 r.

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Autor jest duchownym Prałatury Opus Dei w WarszawieNajczęściej czytane artykułyNajwyżej oceniane artykułyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -