17 stycznia
niedziela
Antoniego, Rościsława, Jana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Pokrętne losy króla

Ocena: 0
930

Henryk XVIII należy do najbardziej znanych królów w historii Anglii, a może i świata. Jak to się stało, że młodszy syn założyciela dynastii Tudorów przyczynił się do rozłamu Kościoła?

fot. archiwum

Henryk VIII z rodziną

Młody Henryk odznaczał się wyjątkową religijnością. Bywały dni, kiedy uczestniczył we Mszy Świętej nawet pięć razy dziennie. Wpływ na to miała zapewne jego babka Małgorzata Beaufort, która sama była niezwykle pobożna. Życie i przeznaczenie młodego Henryka gwałtownie zmieniło się po śmierci starszego brata Artura. Henryk został wtedy następcą tronu. Za żonę wybrał sobie wdowę po bracie, starszą o sześć lat Katarzynę Aragońską, córkę wielkich katolickich królów Izabeli i Ferdynanda, słynących z walki z muzułmanami. Małżeństwo było możliwe dzięki dyspensie papieskiej, którą zakochani młodzi ludzie uzyskali.

Pierwsze wspólne lata królewskiej pary należały do szczęśliwych. Młodzi władcy wspierali katolickie kościoły oraz świątynie i wspólnie pielgrzymowali do miejsc kultu. Kiedy w 1511 r. urodził im się syn, król udał się na dziesięciodniową pielgrzymkę do kaplicy Matki Bożej w Walsingham, by modlić się o zdrowie i życie chorego noworodka. Niestety, chłopczyk zmarł. Tragedia nie wpłynęła jednak na wiarę Katarzyny i Henryka, wciąż liczących na narodziny zdrowego potomka.

Kiedy w 1517 r. Marcin Luter ogłosił swoich 95 tez, Henryk XVIII był jednym z pierwszym i najbardziej oddanych obrońców Kościoła, zyskując uznanie papieża Leona X i tytuł fidei defensor – obrońcy wiary. Równie zagorzałym wrogiem Lutra był przyjaciel króla i późniejszy kanclerz Thomas More (Tomasz Morus). Obaj zwalczali herezje, potępiali i karali reformatorów.

 


AKT SUPREMACJI I EKSKOMUNIKA

Nie wiadomo dokładnie, kiedy w życiu króla pojawiła się Anna Boleyn, wiadomo za to, że miało to ogromne konsekwencje zarówno dla jego małżeństwa z Katarzyną, jak i całej Anglii. Zakochany, niemogący doczekać się następcy tronu Henryk pod wpływem Anny postanowił unieważnić swoje małżeństwo. Decyzja spotkała się z ogromnym sprzeciwem Katarzyny i papieża, który nakazał królowi natychmiastowy powrót do żony.

Król jednak ani myślał na to się zgodzić. Anna zaczęła nakłaniać Henryka ku reformacji, która zakładała wyższość władzy królewskiej nad papieską. Szybko również dostrzeżono, że rozłam może mieć dla Tudora również korzystne skutki finansowe, wiążące się z przejęciem pieczy nad dobrami kościelnymi.

Początkowo relacje z Watykanem ochładzały się bardzo powoli. Henryk liczył, że papież w końcu się ugnie i uzna nieważność jego związku z Katarzyną: wszak popełnił grzech, poślubiając żonę własnego brata... Nie miało dla niego znaczenia, że królowa urodziła mu sześcioro dzieci.

W końcu trwające kilka lat kościelne dochodzenie w sprawie zaczęło Henryka złościć. W 1532 r. uznał, że ma dość czekania i dwa lata później, przy wsparciu Tomasza Cromwella, ogłosił akt supremacji, uznający króla głową kościoła w Anglii – mógł również ożenić się z Anną. Zaowocowało to ekskomuniką nałożoną przez papieża Klemensa VII. W rezultacie rozłamu życie stracili bp Jan Fisher i Thomas More. Obaj są dziś uznani za świętych męczenników Kościoła.

Katarzyna Aragońska nigdy nie pogodziła się z decyzją króla. Do końca życia utrzymywała, że jest żoną Henryka i dbała, żeby jej córka Maria była uznawana za prawowitą następczynię tronu. Cieszyła się szacunkiem poddanych, którzy nie darzyli sympatią nowej wybranki króla – jej panowanie nie trwało zresztą długo, a małżeństwo skończyło się ścięciem; wyrok został wydany przez męża. Henryk VIII ożenił się później jeszcze czterokrotnie.

Zagarnięcie majątku kościelnego i likwidacja klasztorów w latach 1536-1539 bardzo zasiliły skarb królewski, a także wzbogaciły przyjaciół Henryka.

 


PO ŚMIERCI KRÓLA

Kościół utworzony przez Henryka VIII w czasach jego panowania pod względem liturgii niewiele różnił się od katolickiego. Długo zresztą zdawało się, że powrót Anglii do Kościoła katolickiego jest możliwy. Próbę podjęła królowa Maria, córka Henryka i Katarzyny, której udało się objąć tron po śmierci brata Edwarda. Panująca jednak po niej 44 lata Elżbieta Tudor – jedyne dziecko Henryka VIII i Anny Boleyn – której prawo do tronu było kwestionowane przez papieża, ostatecznie sformułowała zasady anglikanizmu.

Kościół anglikański jest dziś jedną z największych wspólnot chrześcijańskich na świecie; liczy ok.25 mln członków. Jest kościołem państwowym, a jego formalnym zwierzchnikiem jest obecnie królowa Elżbieta. Dziś znacznie różni się od on katolickiego, a katolik nie powinien przyjmować w nim Komunii.

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Zapowiedź nowego nru tygodnika Idziemy

+ Tygodnik Idziemy na 17 stycznia - dlaczego warto sięgnąć po najnowszy numer?

NIEDZIELNY NIEZBĘDNIK DUCHOWY - 17 stycznia

Niedziela, II Tydzień zwykły
+ Druga Niedziela zwykła
Nauczycielu – gdzie mieszkasz?
Chodźcie, a zobaczycie.

+ czytania liturgiczne (rok B, I): 1Sm 3,3b-10.19; Ps 40,2ab.4ab.7-10; 1Kor 6,13c-15a.17-20; J 1,35-42
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Oprzeć się na Jezusie (tygodnik Idziemy)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMYNajczęściej czytane artykuły

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter