29 marca
piątek
Wiktoryna, Helmuta, Eustachego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Policja na wodzie

Ocena: 4.5
2295

 

Komisariat Rzeczny Policji to również znany „Kapitan Wyderka”. To z jego profilu na jednym z portali społecznościowych rodzice mogą się dowiedzieć, że ich dzieci miały spotkanie z policjantem, wziąć udział w konkursach i wygrać książeczki dla swoich pociech. Chociaż na razie policjanci nie biorą udziału w spotkaniach w szkołach zachęcają na różne sposoby do odpowiedzialności i roztropności podczas wypoczynku nad wodą. – Program prewencyjny Komisariatu Rzecznego Policji to przede wszystkim nauczenie prawidłowych postaw, które mają wpływ na bezpieczeństwo nad wodą, zarówno latem jak i zimą. Przekazanie, że kontakt z żywiołem, jakim jest woda, może wiązać się z dużym niebezpieczeństwem. To również zaszczepienie prawidłowych postaw reakcji w sytuacji zagrożenia nad wodą, a co za tym idzie umiejętne wezwanie służb ratowniczych oraz, jeśli to możliwe, udzielenie pomocy, w skuteczny i bezpieczny dla ratującego sposób. A także stworzenie pozytywnych relacji pomiędzy najmłodszymi obywatelami a funkcjonariuszami policji – wymienia podkom. Czerwińska.

 


URATOWANE ŻYCIE

– Uratowanie komuś życia dodaje niesamowitej energii. Uratowałem dwa życia, ale pracują u nas policjanci, którzy tych żyć uratowali po kilkanaście. Takie interwencje zapamiętuje się ze szczegółami. To też świadomość, że gdyby nie moja wyciągnięta ręka, już by tej osoby nie było. Pracuję w jednostce od 14 lat i zdarzyły się tylko dwa albo trzy przypadki, kiedy ktoś przyszedł i podziękował – opowiada funkcjonariusz.

 


JAK POMÓC?

Co powinniśmy zrobić w sytuacji, kiedy widzimy, że ktoś się topi? – Zasada jest prosta: dobry ratownik to żywy ratownik. Jeśli nie czujemy się na siłach, nie skaczmy do wody, bo nie pomożemy osobie, która w niej jest, a sami utoniemy – apeluje kierownik Komisariatu Rzecznego Policji. – Jeśli nie jesteśmy w stanie udzielić pomocy – wezwijmy ją.

Najistotniejsze jest określenie miejsca zdarzenia. Trzeba dobrze wskazać punkt orientacyjny, żeby ratownicy mogli szybko dotrzeć. Liczy się każda minuta – wyjaśnia. – Świadkiem tonięcia był kiedyś rodowity mieszkaniec stolicy. Jako miejsce wskazał most. Nie był w stanie określić który. A w Warszawie trochę mostów jest – opowiada funkcjonariusz. – Chociaż dzwoniący urodził się w Warszawie i wszystkie te mosty znał znakomicie, w stresie i nerwach, nie potrafił go nazwać. Przyszło mi do głowy, aby zapytać go o kolor mostu. Kiedy usłyszałem, że zielony, od razu widziałem, że chodzi o Most Gdański. Później, w rozmowie z nami przyznał, że sam się zastanawiał jak w ciągu sekundy mógł to wszystko zapomnieć, pod wpływem emocji – mówi policjant.

Co w sytuacji, kiedy jest zgłoszenie, że osoba ostatni raz widziana była nad wodą? – Całkiem sporo mamy takich zgłoszeń np. na Bulwarach Wiślanych. Wtedy wszczynamy poszukiwania, szukamy nie tylko z wody, ale i z lądu. Do pewnego czasu patrole szukają takiej osoby dzień w dzień, później poszukiwania zwalniają tempa. Poszukiwania mogą trwać nawet kilka miesięcy, czy lat – wyjaśnia podkom. Czerwińska.

 


CO MI ZROBIĄ, JAK MNIE ZŁAPIĄ?

Za co nad Wisłą możemy dostać mandat? Czy pływanie w Wiśle jest zabronione? – Miasto wyznaczyło plaże, ale jest zakaz pływania. Przyjęliśmy, że jak ktoś wejdzie do wody do kostek to jeszcze nie kąpiel, ale jak już wchodzi do pasa i zaczyna się w wodzie pluskać, dostaje pouczenie. Jeśli się nie stosuje, wtedy kończy się mandatem – wyjaśnia funkcjonariusz. – Jeśli ktoś ma ukończone 18 lat, jest trzeźwy, nie ma ustawionego znaku zakazu kąpieli to na własną odpowiedzialność może wejść do Wisły. Jest tylko jedno „ale”: ludzie nie zdają sobie sprawy z tego, że przez Wisłę wyznaczony jest tor, po którym poruszają się statki, pływanie w takim miejscu jest zabronione. Można za to dostać mandat do 500 zł – tłumaczy.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 marca

Wielki Piątek
Dla nas Chrystus stał się posłusznym aż do śmierci, i to śmierci krzyżowej.
Dlatego Bóg wywyższył Go nad wszystko i darował Mu imię ponad wszelkie imię.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 18, 1 – 19, 42
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter