4 kwietnia
sobota
Izydora, Waclawa
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Politechnika świętuje

Ocena: 0
171

Tym razem nie tylko młodzież z prężnego duszpasterstwa akademickiego „Sandał”, ale i władze uczelni z rektorem prof. Janem Szmitem, profesorami i członkami senatu, członkami Soli Deo i „Solidarności” zebrali się w warszawskim kościele Najświętszego Zbawiciela na wieczornej „studenckiej” Mszy Świętej.

fot. Barbara Sułek-Kowalska

W niedzielę 18 października przewodniczył jej bp Michał Janocha, a koncelebrowali zarówno proboszcz ks. Robert Strzemieczny i duszpasterz akademicki ks. Piotr Rymuza, jak i księża – absolwenci Politechniki Warszawskiej, jak ks. Tadeusz Bożełko czy ks. Michał Płoszajski. Okazją było doroczne Święto Politechniki, przypadające 15 listopada – w rocznicę decyzji z tego dnia w 1915 r., kiedy to niemiecki zarząd miasta przywrócił warszawskim uczelniom prawo wykładania w języku polskim. Na uczelni odbyło się uroczyste posiedzenie senatu, odsłonięcie tablicy poświęconej studentom – żołnierzom Legii Akademickiej zasłużonej w 1920 r., liczne koncerty, także z udziałem artystów Klubu „Stodoła”, zawody sportowe oraz inne atrakcje.

Politechnika Warszawska tradycyjnie swoje uroczystości łączy z Mszą Świętą, której towarzyszy sztandar uczelni; ks. Rymuza wskazał na obecność wieloletniego opiekuna pocztu mgr. Tadeusza Popończyka, którego coroczny udział w pielgrzymce na Jasną Górę jest jednym z trwałych symboli duszpasterstwa akademickiego. Bp Janocha z satysfakcją wspomniał swoje związki z PW, kiedy na wydziale architektury prowadził przez dwa lata zajęcia z historii tej dziedziny sztuki. W homilii zaś podkreślił greckie źródła i znaczenie słowa poli techne, wskazując na bogactwo inżynierskiego wykształcenia i relacji do otaczającego świata.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Sekretarz redakcji tygodnika "Idziemy"

- Reklama -
- Reklama -

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika Idziemy

NIEDZIELNY NIEZBĘDNIK DUCHOWY - 5 kwietnia

Błogosławiony Ten, który przychodzi w imię Pańskie!
Hosanna na wysokościach!

Dziś w Kościele: Niedziela Palmowa Męki Pańskiej, Wielki Tydzień
+ Czytania liturgiczne (rok A, II): Mt 21,1-11; Iz 50,4-7; Ps 22,8-9.17-18a.19-20.23-24; Flp 2,6-11; Mt 26,14-27,66
+ Komentarz Bractwa Słowa Bożego do czytań
+ Wielkopostne Kościoły Stacyjne
5 kwietnia – Parafia Wniebowstąpienia Pańskiego (ul. Komisji Edukacji Narodowej 101, AW)
+ "Ziarna Słowa" Jana Pawła II

- Reklama -


Najczęściej czytane artykuły

- Reklama -

- Reklama -


Najwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter