21 lipca
niedziela
Daniela, Diany, Wawrzynca
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Polska była tutaj

Ocena: 0
620

Wielkim manifestem pamięci stały się w Wilnie kilkudniowe obchody 75. rocznicy operacji „Ostra Brama”.

fot. Radek Molenda/Idziemy

W Skorbucianach przy kwaterze 16 grobów żołnierzy AK

Galerie zdjęć:
Skorbuciany, Bogusze, Kalwaria Wileńska, cmentarz na wileńskiej Rossie

Na tych kilka dni 5-8 lipca zjechało do Wilna kilkuset Polaków z kraju, Litwy i Białorusi. Oficjalna delegacja z Polski liczyła ok. 140 uczestników. Pośród kilkunastu weteranów walk o Wileńszczyznę było trzech ponad 90-latków, którzy brali udział w operacji „Ostra Brama”: mjr Ireneusz Hurynowicz, por. Zbigniew Daszkiewicz i por. Włodzimierz Mikuć. Przyjechały, zaproszone przez Urząd ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych, ich rodziny, weterani innych walk. Zjawili się harcerze, osoby represjonowane i działacze opozycji antykomunistycznej, grupy rekonstrukcyjne, przedstawiciele związków i stowarzyszeń kombatanckich, a także wielu wilniuków. Cel był jeden: pamiętać, a potem starać się odkrywać przed światem, a może przede wszystkim przed resztą Polaków historię wileńskiego zrywu z lipca 1944 r.


 

Miejsca pamięci…

Obchody odbyły się w miejscach związanych z losami polskich bohaterów tamtych dni. Pierwsze, w sobotę, były podwileńskie Skorbuciany, ważne – jak przypomniał szef UdKiOR minister Jan Józef Kasprzyk – szczególne dla żołnierzy VII Wileńskiej Brygady AK. – Tu się modlili, składali żołnierską przysięgę, stąd wyruszali na operacje zbrojne i oddawali ostatni hołd poległym towarzyszom broni – mówił. Przy kaplicy, która im służyła, a gdzie znajduje się dziś kwatera 16 grobów żołnierzy AK, sprawował Eucharystię ks. Jerzy Witkowski, rektor kaplicy w Skorbucianach.

Dalej były podwileńskie Bogusze. Przy kamieniu-pomniku przypomniano m.in. o podstępnym aresztowaniu w tym miejscu przez Sowietów 17 lipca 1944 r. dowódców operacji „Ostra Brama”. – Operacja ta zakończyła się sukcesem militarnym, ale – i jesteśmy w miejscu, które o tym świadczy – także zdradą Sowietów. Była wołaniem do wolnego świata, że Polska ma prawo do integralności i wolności. Tego wołania świat nie posłuchał. Ale zwyciężyliśmy moralnie, bo zawsze wy, żołnierze AK, stawaliście po stronie dobra – podkreślił min. Kasprzyk.

 

Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu papierowym
Idziemy nr 28 (717), 14 lipca 2019 r.
Artykuł w całości ukaże się na stronie po 28 lipca 2019 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Katolik, mąż, absolwent polonistyki UW, dziennikarz. W „Idziemy” od pierwszego numeru tygodnika. Od lutego 2017 r. członek Rady Programowej Polskiego Radia S.A.
Od kwietnia 2019 r. redaktor naczelny portalu idziemy.pl
radoslaw.molenda@idziemy.com.pl

 

NIEDZIELNY DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 21 lipca

"Błogosławieni, którzy w sercu dobrym i szlachetnym zatrzymują słowo Boże"

Dziś w Kościele: niedziela XVI tygodnia zwykłego
+ Czytania liturgiczne (rok C, I): Rdz 18, 1-10a; Ps 15; Kol 1, 24-28; Łk 10, 38-42
+ komentarze Bractwa Słowa Bożego do czytań
 

Lato z SalveNet - na okres wakacji proponujemy formację duchową w przystępnej formie: codziennie jeden kilkuminutowy film z cyklów prezentowanych na portalu SalveNet.Najczęściej czytane artykułyNajwyżej oceniane artykuły

PATRONUJEMY

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -