24 kwietnia
środa
Horacego, Feliksa, Grzegorza
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Polskie obchody 100. rocznicy ludobójstwa Ormian

Ocena: 0
2494
W dniach 23 i 24 kwietnia na całym świecie odbędą się obchody 100. rocznicy Rzezi Ormian – pierwszego ludobójstwa XX w. Rocznicowe obchody będą miały miejsce także w Polsce m. in. w Warszawie, Wrocławiu, Krakowie, Gliwicach i Lublinie.
Ormiański kamień krzyżowy chaczkar przy kościele św. Mikołaja w Krakowie

2015-04-22 11:46
tom (KAI) / Warszawa, sg
fot. Wikipedia.org

Ludobójstwo Ormian dotyczy zagłady ok. półtora miliona osób tego narodu w latach 1915-17 na terenie ówczesnego państwa tureckiego.

W czwartek, 23 kwietnia o godz. 13.00-18.00 w Warszawie, w kościele seminaryjnym pw. Wniebowzięcia NMP i św. Józefa Oblubieńca, ul. Krakowskie Przedmieście 52/54 odbędzie się transmisja z Armenii ceremonii kanonizacji ofiar ludobójstwa Ormian 1915 roku.

Tego samego dnia o godz. 19.00 w kościele Ewangelicko-Augsburskim Świętej Trójcy przy pl. Małachowskiego 1 w Warszawie odbędzie się koncert w wykonaniu członków Teatru ZAR, Arama, Virginii i Vahana Kerovpyanów oraz Murata ?çlinalçy.

W piątek, 24 kwietnia o godz. 14.30 spod kościoła Matki Bożej Anielskiej przy ul. Modzelewskiego 98a wyruszy Marsz Milczenia pod Ambasadę Turcji w Warszawie.

W tym samym dniu w godz. 17.30-19.15 odbędzie się spotkanie żałobne przy chaczkarze na Skwerze Ormiańskim w parku Sadyba, podczas którego odmówione zostaną ekumeniczne modlitwy za ofiary ludobójstwa Ich pamięć uczczona zostanie minutą ciszy, zapalone zostaną znicze i złożone kwiaty, po czym będą miały miejsce oficjalne wystąpienia.

24 kwietnia we Wrocławiu uroczystości rocznicowe rozpoczną się o godz. 17.00 Mszą Świętą w katedrze św. Jana Chrzciciela, po której odbędzie się koncert muzyki ormiańskiej i marsz milczenia pod wrocławski chaczkar.

W Krakowie uroczystości rocznicowe odbędą się w dniach 25-26 kwietnia. W sobotę 25 kwietnia o godz. 13.00 okolicznościowy odczyt w Collegium Maius Uniwersytetu Jagiellońskiego wygłosi ambasador Armenii w Polsce Edgar Ghazaryan, po którym wyruszy Krakowski Marsz Pamięci Ofiar Ludobójstwa Ormian. Następnie odbędą się uroczystości pod krakowskim chaczkarem i Msza Święta ormiańskokatolicka, zaś wieczorem odbędzie się polska premiera sławnego już filmu "The Cut" w reżyserii Fatih Akin.

W Gliwicach uroczystości rocznicowe odbędą się w niedzielę 26 kwietnia. Rozpoczną się o godz. 11.00 uroczystą Mszą Świętą ormiańskokatolicką sprawowaną przez ks. Tadeusza Isakowicza-Zaleskiego w kościele ormiańskim przy ul. Mikołowskiej.

Natomiast w Lublinie w ramach rocznicowych obchodów o godz. 19.00 w kościele pw. Świętej Rodziny przy Al. Jana Pawła II 11 odbędzie się koncert "Pieśń pamięci" w wykonaniu męskiego zespołu wokalnego KAIROS.

Obchody 100. rocznicy ludobójstwa Ormian w Polsce rozpoczęły się 14 marca spotkaniem w Domu Spotkań z Historią w Warszawie pt. „Ormianie 2015. Naród odradzający się z popiołów zagłady”. Następnego dnia za ofiary ludobójstwa w stołecznym kościele paulinów pw. Ducha Świętego odprawiono pod przewodnictwem abp. Rafaela Minassiana z Armenii Mszę Świętą w obrządku ormiańskokatolickim. Kazanie wygłosił kard. Kazimierz Nycz, który jest ordynariuszem dla katolików obrządku ormiańskiego w Polsce.

Ludobójstwo Ormian dotyczy zagłady ok. półtora miliona osób tego narodu w latach 1915-17 na terenie ówczesnego państwa tureckiego. Za datę jej rozpoczęcia przyjmuje się 24 kwietnia 1915 r., gdy na rozkaz władz tureckich w Stambule aresztowano setki intelektualistów ormiańskich, których następnie zgładzono. W wyniku zarówno masowych zabójstw i gwałtów, jak i nieludzkich warunków, w jakich pędzono ludność ormiańską (m.in. przez półpustynne obszary Azji Mniejszej i Bliskiego Wschodu) zginęła zdecydowana większość licznej do tego czasu ludności ormiańskiej, która zamieszkiwała ówczesne Imperium Osmańskie.

Rzeź Ormian była pierwszym ludobójstwem XX wieku, na którym później wzorował się Adolf Hitler, planując "rozwiązanie kwestii żydowskiej" i zdobycie "przestrzeni życiowej" dla Niemców. Przed atakiem na Polskę, w przemówieniu do dowódców Wehrmachtu z 22 sierpnia 1939 roku Hitler powiedział: „Dlatego na razie tylko na wschodzie postawiłem w stan gotowości moje "Totenkopfverbände" (oddziały trupich czaszek) z rozkazem zabijania bez litości i pardonu wszystkich mężczyzn, kobiet i dzieci polskiej rasy i języka. Tylko w ten sposób zdobędziemy przestrzeń życiową, której tak bardzo potrzebujemy. Kto w naszych czasach jeszcze mówi o eksterminacji Ormian?”.
PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 24 kwietnia

Środa, IV Tydzień wielkanocny
Ja jestem światłością świata,
kto idzie za Mną, będzie miał światło życia.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 12, 44-50
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Nowenna do MB Królowej Polski 24 kwietnia - 2 maja

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter