Nastały chłodne dni. Dla osób bezdomnych spadki temperatury to poważne zagrożenie zdrowia i życia. W Warszawie istnieje wiele miejsc, gdzie mogą one otrzymać pomoc.

W stolicy jest około 3 tys. osób bezdomnych, z czego połowa korzysta z ośrodków pomocowych. Te można podzielić na trzy kategorie. Pierwszą są ogrzewalnie. Nie ma tu łóżek, ale każdy potrzebujący może się schronić przed zimnem. Drugą stanowią noclegownie – w nich osoby bezdomne mogą spać, pod warunkiem że nie znajdują się pod wpływem alkoholu. Takimi miejscami są chociażby Noclegownia dla Bezdomnych Kobiet „Emaus”, prowadzona przez wspólnotę Chleb Życia przy ul. Stawki 27, czy Pensjonat Socjalny dla Bezdomnych Mężczyzn „Święty Łazarz” przy ul. Traktorzystów 26, prowadzony przez Kamiliańską Misję Pomocy Społecznej. Całą listę można znaleźć pod adresem https://wsparcie.um.warszawa.pl/pomoc-niskoprogowa.
Trzecią kategorią są schroniska. Poza noclegiem można tam skorzystać z indywidualnego programu wyjścia z bezdomności, wsparcia materialnego, tymczasowego zameldowania czy pomocy w znalezieniu pracy. Jednak żeby dostać miejsce w schronisku, wymagana jest decyzja ośrodka pomocy społecznej. Większość schronisk w Warszawie prowadzą zakony i instytucje związane z Kościołem. Są to m.in. Ośrodek Charytatywny „Tylko” przy ul. Żytniej 1a czy Schronisko „Przystań” przy ul. Wolskiej 172, prowadzone przez Caritas archidiecezji warszawskiej i dysponujące ponad 160 miejscami.
Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu drukowanym
Idziemy nr 47 (941), 19 listopada 2023r.
całość artykułu zostanie opublikowana na stronie po 25 listopada 2023